בידוד, מצלמות תרמיות וטכנולוגיות: כוננות בתעופה

התחבורה האווירית לקראת חזרה לפעילות כמעט מלאה • תוקף התקנה לכניסה לבידוד הינו עד השבוע הבא לאחר מכן, תפוג התקנה והתיירות תשוב בהדרגה לסדרה • מועצת עובדי אל על פורקה ע"י ההסתדרות

שדה התעופה בן גוריון בימים אלו | צילום: פלאש 90

התחבורה האווירית בדרכה חזרה לפעילות. אתמול הגיעו בכירי משרד הבריאות לנתב"ג במטרה לבחון את האפשרויות. בסיור השתתפו בין היתר פרופסור איתמר גרוטו ופרופסור סיגל סדצקי יחד עם שמואל זכאי מנהל נמל התעופה. הבכירים סיירו בנמל התעופה, התרשמו מהמצלמות התרמיות האמורות למדוד חום, ולמדו אודות הנהלים החדשים שיסייעו לשמור על הפרדה וריחוק חברתי. במהלך הסיור נחשפו לטכנולוגיות נוספות שהותקנו בנמל התעופה במסגרת ההיערכות להפעלת הטיסות ליעדים מוגדרים בעולם בצל נגיף הקורונה.
בדיווח ב'ישראל היום' צוטט גיל סתיו, סמנכ"ל ישראייר שנכח באירוע: "נכון לעכשיו הכל תלוי בנושא הבידוד בישראל. יש לא מעט מדינות שמסכימות לקבל את התייר הישראלי, הבעיה היא שהוא יחשוב פעמיים אם לטוס בגלל הבידוד בחזרה לארץ, כשזה ישתנה הרבה ישתנה. לצד אוסטריה, מונטנגרו, יוון, קפריסין, סלובניה, סיישל וגיאורגיה אליהן כנראה שיוכל התייר הישראלי לטוס בקרוב, אנחנו בוחנים הפעלת קווים ליעדים נוספים וביניהם גם זנזיבר".
בשלב זה, על פי הוראות הממשלה ומשרד הבריאות כל ישראלי שחוזר מחו"ל מחוייב בבידוד ביתי. בתקנות שעת חירום נאמר כי "חוזר מחו"ל יוכל לצאת ממעבר הגבול לבידוד בביתו למשך 14 יום (או למקום אחר העומד לרשותו), אם פירט, במסגרת התשאול שנערך לו בעת חזרתו ארצה, את מקום הבידוד העומד לרשותו ואת תנאיו, וכן התחייב בכתב שלא לנסוע בתחבורה ציבורית לביתו".
בנוסף נקבע בתקנות כי "נציג משרד הבריאות רשאי להורות לחוזר מחו"ל לשהות ב'מקום לבידוד מטעם המדינה' (בית מלון וכד'. ד"ש) אם השתכנע כי החוזר אינו יכול לקיים את חובת הבידוד במקום מגוריו או במקום אחר, או אם סירב החוזר לחתום על ההתחייבות או לדווח על מקום הבידוד".
תוקף התקנה נקבעה עד ליום ג׳, 2 ביוני ולכן עדיין לא ברור כיצד יסכימו הישראלים לצאת לחו"ל אם בחזרתם הם 'ייכלאו' לשבועיים. גם תיירים לא ירצו לבוא ארצה אם התקנה תימשך הלאה. כאשר יחלו הטיסות, בשלב ראשון הן יהיו רק למספר מדינות מוגבל שהצליחו להתגבר על התפשטות הנגיף בדומה למדינת ישראל. עם הזמן יצטרפו מדינות נוספות. בימים הקרובים תצטרך הממשלה לקבל החלטה האם לוותר על הצורך בבידוד של 14 יום למדינות שהנסיעה אליהן תאושר.

הגבולות נפתחים

לפני כשבוע פירטנו כאן ב'ביזנעס' את המדינות אליהם תאושר ככל הנראה הטיסות הראשונות וסיפרנו על מדיניות הבועה – הסכמים בין מדינות בעולם שהעקומה אצלן ‘שוטחה’ בדומה לישראל, המנסות ליצור חיבור אווירי ביניהן כחלק מאסטרטגיית פתיחת השמים ליעדים פתוחים.
ב'ישראל היום' דווח כי בשבוע האחרון הודיעו יוון וקפריסין וככל על פתיחת גבולות ללא צורך בבידוד לתייר הישראלי, החל מה-20 ליוני. הסכמים נוספים נבדקים כל העת במטרה לעודד את התעופה האווירית בין המדינות.
בדיווח נאמר עוד כי מדינות רבות ברחבי העולם וביניהן ישראל, שוקלות את האפשרות להכניס ללא צורך בבידוד מי שיציג בדיקה בטווח זמן שייקבע מראש ובה נמצא כי הוא אינו נושא את הנגיף. הזמן המקובל לפי כל ההערכות יהיה 72 שעות. במדינות מסוימות וביניהן אוסטריה, כבר ניתן לערוך בדיקות בנמל התעופה ולקבל תוצאות בתוך 45 דקות, עלות הבדיקה היא כ-200 דולרים והקמת מעבדה שכזאת נבחנת גם בישראל.
בין המדינות ששוקלות להכניס תיירים שיציגו תוצאות בדיקה שליליות ניתן למנות גם את סין. בדובאי מתבצעות בדיקות דם מהירות להימצאות הנגיף לטיסות יוצאות והתוצאות מתקבלות בתוך 10 דקות בלבד.
לעת עתה, אומרים במשרד החוץ, כי עובדי המשרד לצד נציגויות ישראל ברחבי העולם מגבשים תמונת מצב יומית של הטיסות הישירות לישראל, על פי מידע המתקבל מחברות התעופה בעולם. זאת על מנת לסייע לאזרח הישראלי בחו"ל. המידע מתעדכן בתדירות גבוהה (עדכון אחרון היום, 25.5. ד"ש) והוא נמצא באתר משרד החוץ וברשתות החברתיות של המשרד. במשרד החוץ מדגישים כי יש לקחת בחשבון שהמצב דינמי והנתונים משתנים כל הזמן, על כן יש לוודא את הפרטים וכן להזמין כרטיסים ישירות מול חברות התעופה.

ההסתדרות מפטרת

בתוך כך, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הודיע ליו"ר מועצת עובדי אל על שרון בן-יצחק ולכל חברי מועצת עובדי החברה, כי החליט להשעותם לאלתר – לאחר שהתנהלו בניגוד להוראות ההסתדרות ובאופן הפוגע בכלל עובדי אל על.
במכתב שהגיש לפני כשעה יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ליו"ר מועצת עובדי אל על שרון בן-יצחק ולכל חברי מועצת עובדי אל על, הודיע להם בר-דוד כי החליט להשעותם באופן מיידי מתפקידם בנציגות העובדים.

"הובאו לידיעתי האירועים החמורים אשר התרחשו היום במהלך ישיבת מו"מ של הנהלת אל על עם סקטור הטייסים בליווי ההסתדרות", כתב בר-דוד, וציין כי מדובר ב"חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים […] זאת בהמשך להתנהלות בניגוד להוראות ההסתדרות, מדיניות ההסתדרות והמצופה מנציגות עובדים בעיקר בתקופת משבר כה קריטית לחברה ולעובדיה".
בהודעתו לחברי מועצת העובדים מתח יו"ר ההסתדרות ביקורת על התנהלותם, וציין כי "התנהגות זו וחבלה במו"מ, פוגעת בכלל עובדי החברה, אשר מצויה בצומת דרכים גורלי".

כתיבת תגובה