כשביפן עושים אמריקה

למרות שינוי אופק הדירוג של ישראל להערכתנו השקל יתחזק • והבוקר: גם ביפן עושים אמריקה • נכון שנרשמה ירידה של כ-30 אחוזים ברכישות בכרטיסי אשראי, אך ברשתות שיווק המזון נרשמה עלייה – מול זאת, ברוב שאר הענפים נרשמה ירידה של בין 50 ל-70 אחוזים

בנק יפן | צילום: Takashi Images, שאטרסטוק

בארץ

חברות הדירוג הבינלאומיות Moody’s ו-Fitch שינו את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב, אך הותירו את הדירוג ברמה של A1. במוד’יס נימקו את השינוי בזינוק שחל בגירעון עוד לפני משבר הקורונה ובהיחלשות האפקטיביות של המדיניות הפיסקאלית בשל הקיטוב הפוליטי.

מאחר שהדירוג הוא יחסי, מעניין לציין שבמשברים קודמים (2012,2008,2001) דירוג החוב של ישראל דווקא השתפר. אנחנו לא שוללים שזה יקרה גם הפעם במיוחד על רקע ההקמה הצפויה של ממשלת אחדות שבאופן עקרוני קל לה יותר לקבל החלטות “לא פופולריות” מבחינה כלכלית. רק להשוואה, איטליה מצליחה השבוע לשמור על הדירוג BBB  (S&P) כאשר החוב צפוי להגיע ל-150 אחוזי תוצר בסוף השנה. להערכתנו, כל עוד שוק ההון נשאר יציב השקל ימשיך להתחזק על רקע הגורמים המבניים והירידה במחירי הדלק שצפויה לשפר את העודף בחשבון השוטף.

250/200 סייד בר + קובייה

 בעולם

הבנק המרכזי ביפן הודיע הבוקר שיסיר את התקרה על רכישת אג”ח ממשלתיות על מנת להשאיר את הריבית הארוכה סביב האפס והקצרה סביב המינוס 0.1 אחוז. הסיבה העיקרית נעוצה בניסיון הבנק המרכזי לסייע לממשלה לממן את התוכנית הפיסקאלית הרחבה שהציגה, שמוערכת בקרוב ל-10 אחוזים מהתוצר. בנוסף, המהלך המשמעותי יותר היה ההכרזה על שילוש הסכום שישמש את הבנק לרכישת אג”ח קונצרניות ל-20 טריליון יין (כ‑186 מיליארד דולר) לעומת 7.4 טריליון בהחלטה לפני כחודש, ובמקביל הבנק גם הגדיל משמעותית את מגבלות הרכישה של אג”ח מכל חברה. להערכתנו, סביר שנראה עוד צעדים של הבנק המרכזי בהמשך. הפעולה כמובן תורמת לירידה במרווחי הסיכון של החברות אשר יקלו על חברות לגייס חוב ולגלגל הלוואות.

Inner article

למה עוד כדאי לשים לב:

בעולם

  • פותחים את הברז עד הסוף – הממשל בארה”ב מזרים עוד כסף לקרנות ההלוואות לעסקים. ביום רביעי החלטת הריבית של הבנק המרכזי.
  • גם הבנק המרכזי ביפן הולך בדרך של ארה”ב כאשר הודיע שיסיר את התקרה ברכישת אג”ח ממשלתיות ושילש את הסכום שישמש לרכישת אג”ח של חברות.
  • מדד מנהלי הרכש בגוש האירו מצביע על נזק חסר תקדים לכלכלה האירופאית אך המנהיגים עדיין מהססים עם העזרה ההדדית.
  • איטליה מצליחה כרגע לשמור על הדירוג BBB  כאשר החוב צפוי להגיע ל-150 אחוזי תוצר.
  • טראמפ מאיים על איראן ובדרך מעלה את מחיר הנפט.

בארץ

  • נוסעים פחות אז נפגעים פחות. שפל במספר תאונות הדרכים עם נפגעים במרץ.
  • בישראל נרשמה ירידה של כ-30 אחוזים ברכישות בכרטיסי אשראי. אמנם ברשתות שיווק המזון נרשמה עלייה, אך כמעט בכל שאר הענפים נרשמה ירידה של בין 50 ל-70 אחוזים.
  • חברות הדירוג הבינלאומיות Moody’s ו-Fitch שינו את אופק דירוג האשראי של ישראל מחיובי ליציב, אך הותירו את הדירוג ברמה של A1. להערכתנו, כל עוד שוק ההון יישאר רגוע השקל ימשיך להתחזק.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה