כשלים בהליך הופכים את המשכנתאות לזכאים ללא רלוונטיות

התאחדות יועצי המשכנתאות בקריאה לשרי האוצר והשיכון: כשלים בהליך הופכים את המשכנתאות לזכאים ללא רלוונטיות – אין מסלולי גרייס, תוקף זכאות קצר, בירוקרטיה מתישה, בנקים שמעלים ריביות וסכומי הלוואה שלא עודכנו מאז 2002

אילוסטרציה. צילום: 1599686sv | שאטרסטוק

התאחדות יועצי המשכנתאות יוצאת היום בקריאה דחופה למשרדי האוצר והשיכון לבצע שינויים מהותיים בהלוואות לזכאים. בהתאחדות טוענים כי אותם הכשלים מביאים לדשדוש המתמשך של הלוואות הזכאות ואי מימושן על ידי ציבור נרחב שאזרחים הזכאים להן על פי חוק. במסמך מפורט שהעבירו אנשי ההתאחדות היום לשרים, הם פורטים את הסיבות שהופכות את המשכנתאות לזכאים לכלי לא אפקטיבי.

כך למשל עולות מהמסך סדרה של בעיות והפתרונות המוצעים להן:

ono box
  • אי הפעלת מסלולי גרייס: מתברר כי לקוחות צעירים רבים, במיוחד רוכשים במחיר למשתכן“, נאלצים להתחיל לשלם את המשכנתא עוד לפני הכניסה לדירה כשבמקביל הם משלמים גם עבור שכירות. מסלולי גרייס, בהתאמה נדרשת של הריביות, עשויים לפתור את הבעיה.
  • תוקף הזכאות קצר מידי: כיום מותר ללקוח לממש את הזכאות רק אם המימוש הינו עד שנה מיום חתימת החוזה. בפועל עקב חתימה מוקדמת על עסקת רכישה מקבלן, למשל, ישנם מקרים רבים בהם הלקוח נזקק לכספי המשכנתא יותר משנה אחרי חתימת חוזה.
  • העלאת ריביות על ידי הבנקים: הבנקים מודדים כיום את הריבית בהלוואה על פי שיטות שבפועל מעלה את הריביות ללקוחות, כשבמקביל הבנק מקבל פיצוי מהמדינה על הלוואת הזכאות.
  • הקלת הנטל הבירוקרטי: מהמסמך מתברר כי תעודות הזכאות הינן תעודות נייר, המוחזקות בידי בנק אחד בכל עת ועל מנת לקבל הצעת מחיר יש לקחת את התעודה ולהעביר אותה פיזית. זאת ועוד, הליך בקשת הזכאות אינו באתר אינטרנט, ואישורים מסוימים ניתנים אך ורק בתל אביב. בהתאחדות ממליצים להפוך את התהליך לדיגיטלי ואת תעודות הזכאות לתעודות אונליין, חתומות דיגיטלית.
  • סכומי הזכאות לא עודכנו מאז 2002, למרות שמדד מחירי הדיור עלה מאז בכ- 209%.
  • קשיים לזכאי סיוע בשכר דירה בקבלת משכנתאות לזכאים: כך למשל, בנקים רבים דורשים ביטול הסיוע בשכר דירה עם קבלת המשכנתא, למרות שהדירה עצמה אינה מוכנה והדיירים נאלצים עדיין להתגורר בשכירות.

שמיל גינזברג, חבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות: “מדינת ישראל הכירה בצורך לסייע לזוגות צעירים וזכאים אחרים בהעמדת מימון לדיור מוזל. להפתעתנו, מצאנו כי לקוחות רבים הזכאים למשכנתא בסיוע המדינה, לא משלבים אותן כחלק מהרכב המשכנתא למרות שסידרה של שינויים פשוטים, שעלות חלקם שולית עד אפסית, עשויים היו להפוך את המשכנתאות הללו לאטרקטיביות”.

 

רוגע160
inner

כתיבת תגובה