כתב היד היקר בהיסטוריה: 'קודקס ששון' נרכש ב-38 מיליון דולר

קודקס ששון, ספר התנ"ך העתיק והשלם ביותר, נרכש אמש עבור 'אנו – מוזיאון העם היהודי' בתל אביב | המכירה נסגרה בתוך דקות ספורות בלבד | הרוכש הוא אלפרד מוזס, שייעד אותו כתרומה למוזיאון 'אנו' | "ערב חג השבועות, חג מתן תורה, אני שמחה  שהתנ"ך חוזר הביתה", אמרה יו"ר המוזיאון

קודקס ששון התנך השלם והקדום ביותר |צילום: באדיבות סותביס

קודקס ששון – ספר התנ"ך העתיק והשלם ביותר בן 1,100 שנה – נרכש הערב במכירה פומבית בבית המכירות סות'ביס בניו יורק במחיר של 38.1 מליון דולר והופך לכתב היד היהודי היקר ביותר שנמכר אי-פעם. 

ספר התנ"ך נרכש על ידי הדיפלומט היהודי-אמריקני אלפרד מוזס מבולטימור עבור אגודת הידידים של 'אנו – מוזיאון העם היהודי' בארצות הברית ויוצג כחלק מתצוגת הקבע של המוזיאון. המכירה נסגרה תוך מספר דקות והשתתפו בה מתחרים מרחבי העולם.

אלפרד מוזס, יהודי כבן 94, הוא משפטן ודיפלומט שמתגורר בבולטימור שבארה"ב, ושימש בשורה של תפקידים בכירים בממשל האמריקני במשך שלשה עשורים. מוזס, היה יועץ ראשי של הנשיא ג'ימי קרטר בשימועי "ביליגייט" בסנאט האמריקני. הוא שימש כיועץ מיוחד ויועץ מיוחד לנשיא קרטר, 1980-81. תחת הנשיא ביל קלינטון , מוזס היה שגריר ארה"ב ברומניה, 1994–97, ושליח נשיאותי מיוחד לבעיית קפריסין 1999-2001. מוזס פעיל בנושאים הקשורים לפעילות נגד גילויי אנטישמיות וכיהן כנשיא הוועד היהודי האמריקאי בשנים 1991–1995.

מוזס ליווה אישית את תהליך היחלצותה של רומניה מכבלי הקומוניזם ואף חיבר ספר על ימיו סביב פעילות זו. הכל החל כאשר בשנות ה-1970 פנו כמה צעירים יהודים אל מוזס, אז עורך דין אמריקני צעיר, ברחובות בוקרשט וביקשו את עזרתו להימלט מרומניה ולעלות לישראל. מאז ועד נפילת המשטר הקומוניסטי בשנת 1989, הייתה זו משימת חייו. הוא נפגש עם הרודן ניקולאי צ'אוצ'סקו וניסה בכל כוחו לשכנע אותו לאפשר יציאה מוגברת של יהודים.

אלפרד מוזס (מימין), איתמר רבינוביץ ודן תדמור בהשקת ספרו של מוזס על רומניה בבית התפוצות בשנת 2018 | צילום: איציק בירן

בחודש מרץ האחרון הוצג קודקס ששון לקהל הרחב ב'אנו – מוזיאון העם היהודי' למשך שבוע אחד בלבד כחלק מסיור בינלאומי של סות'ביס לקראת המכירה הפומבית. 

אירינה נבזלין, יו"ר מוזיאון  אנו: "ההתרגשות עצומה מכך שהתנ״ך השלם והעתיק בעולם חוזר הביתה למוזיאון "אנו", המוזיאון היהודי הגדול בעולם והבית הטבעי שלו. ערב חג השבועות, חג מתן תורה, אני שמחה  שהתנ"ך חוזר הביתה, לישראל, למקום בו יהיה זמין לעד לקהל הרחב. הצבתו של תנ"ך ששון במוזיאון העם היהודי משקפת את המקום שהמוזיאון תופס בארץ ובעולם כמוזיאון היסטורי, תרבותי ומגוון. למסע המרגש הזה אנו חייבים תודה גדולה למר אלפרד מוזס שבעזרתו ותמיכתו הצלחנו להבטיח כי תנ"ך ששון יוצג לציבור הרחב באופן רציף וכחלק מתצוגת הקבע במוזיאון אנו", אמרה.

"לקבל את קודקס ששון לאוסף מוזיאון אנו זה כמו לזכות בפיס של ההיסטוריה. תקצר היריעה מלתאר את חשיבותו ומשמעותו של התנ"ך העתיק השלם ביותר בעולם, וכמעט אין מילים לתאר כמה מרגש אותנו כמוזיאון להציג פריט כל כך משמעותי להיסטוריה ולתרבות של העם היהודי. זהו ללא ספק האירוע הכי חשוב בחיי כאוצרת ובהיסטוריה של 'אנו – מוזיאון העם היהודי'. אני אסירת תודה לאלפרד מוזס על התרומה הנפלאה לאוסף המוזיאון" – אומרת אורית שחם גובר, האוצרת הראשית של המוזיאון.                                                                                                                       

'אנו – מוזיאון העם היהודי' השוכן בתל אביב נפתח רק לפני שנתיים – כחלק מהתרחבותו של 'בית התפוצות', ומאז ביקרו בו מעל 700 אלף איש מהארץ ומהעולם. 

כתיבת תגובה