כ-11.5 אלף יח"ד שהחלו להיבנות – בבניינים מעל 11 קומות

ישראל רושמת שיא של עשור בבנייה לגובה – ללא הגבלות: יותר מ-12% מהתחלות הבנייה – במגדלים בני 21 קומות ומעלה | זאת, לעומת 10% בשנתיים הקודמות ו-6% בתחילת העשור הקודם | ובאלו הערים המגמה חוגגת במיוחד? | הרשימה המלאה

מגדל בראשית בשכונת בבלי | צילום: יסקי מור סיוון

שיא של עשור בבנייה של מגדלים בשוק הנדל"ן הישראלי. הצורך הגובר ביחידות מגורים והיעדר קרקעות פנויות לבנייה במיוחד באזורי הביקוש, כמו גם מדיניות מינהל התכנון לעודד בנייה לגובה על פני יח"ד צמודי קרקע או בנייני בוטיק נמוכים, מובילים בתקופה האחרונה לעלייה חדה בהתחלות הבנייה של דירות במגדלים בני 21 קומות ומעלה.

לפי ניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שבוצע במשרד טיטו-אומן אדריכלים, בתקופה האחרונה (שנת 2020 וברבעון הראשון של 2021 ) החלו להיבנות בארץ 7,426 דירות בבניינים בני 21 קומות ומעלה, שתפסו נתח של יותר מ-12% מסך התחלות הבנייה בישראל בתקופה זו. זאת, לעומת נתח של 10% בכל אחת מהשנים 2018-2019 ושל 9% בשנת 2017. בשנים קודם לכן, בראשית העשור, שיעור התחלות הבנייה של יח"ד כאלה עמד על 6-7% בלבד.

250/200 סייד בר + קובייה

לזאת נוסיף גם עוד כ-5,000 יח"ד שהחלו להיבנות במגדלים בני 16-20 קומות – 8% מסך התחלות הבנייה בתקופה זו; ועוד כ-6,500 יח"ד בבניינים בני 11-15 קומות (11% מהסך-הכל).

בהתפלגות הנתונים לפי ערים, ניתן לראות כי הערים המובילות בכמות התחלות הבנייה במגדלים בני 21 קומות ומעלה הן ת"א עם 1267 התחלות בנייה, ראשון לציון עם 978, נתניה עם 870, קריית אונו עם 676, רמלה עם 546, רמת גן עם 477, אשקלון עם 427, קריית גת עם 316, הוד השרון עם 306 ואת העשירייה הראשונה סוגרת קריית ים עם 267 יח"ד שהחלו להיבנות.

מגדל המחצבה בנשר | הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים

הערים המובילות בשיעור התחלות הבנייה של מגדלים מתוך סך התחלות הבנייה הן גבעת שמואל (184 יח"ד במגדלים בני 21 קומות ומעלה – 94% מסך התחלות הבנייה בעיר בתקופה זו), בת ים וקריית אונו – 58% כל אחת, הוד השרון עם 54%, נתניה וקריית ים – 42% כ"א, אשדוד עם 38%, רמלה עם 37%, ת"א עם 36% וחיפה עם 34% סוגרת את העשירייה.

870/135 ליינר ארטקל

אדריכל יואב אומן, בעלים ושותף במשרד טיטו-אומן אדריכלים, מציין כי "בניית המגדלים תלך ותגדל במרכז וגם בפריפריה. אנו רואים את זה גם במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית – לא פלא שאנחנו רואים את קריית אונו בצמרת הטבלה. ניתן לראות זאת גם במסגרת פרויקטים של עירוב שימושים שכוללים מסחר מבני ציבור משרדים ומגורים באותו מגדל, מגמה זו מקבלת עידוד ממינהל התכנון על ידי שילוב מבני ציבור במגדלי מגורים במטרה לנצל טוב יותר את משאב הקרקע. היום מרבית הפרויקטים שאנחנו מתכננים בפריפריה הם מעל ל-25 קומות בערים כמו אשדוד, אשקלון ובאר שבע".

אדריכל יואב אומן, בעלים ושותף במשרד טיטו-אומן אדריכלים |צילום: יורי גרשברג

איש העסקים מוטי כוזהינוף, מבעלי מגדל המגה-יוקרה 'בראשית', מסביר כי "מצוקת הקרקעות בתל אביב מחייבת את גופי התכנון, הרשות המקומית והיזמים, לבחון כיצד ניתן לנצל בצורה המקסימלית את אותו משאב. הפתרון האופטימלי לכך הוא עלייה לגובה – מגדלי מגורים ומשרדים. אנחנו רואים בשנים האחרונות כיצד קו הרקיע של תל אביב משתנה ואפילו שכונות כמו בבלי עולות לגובה. מגדל בראשית, למשל, הממוקם בלב שכונת בבלי ונמצא בסוף בניית השלד – מתנשא לגובה של 43 קומות, כאשר העלייה לגובה מאפשרת לנו היזמים להרחיב את השטחים הציבורים ולפתח אותם לכלל תושבי השכונה. אני מעריך שבשנים הקרובות נמשיך לראות עלייה בבניית מגדלי מגורים בתל אביב".

עוד מגמה תכנונית המקודמת במרץ ומעודדת על ידי מינהל התכנון, היא בנייה בעירוב שימושים המשלבים בין ייעודים שונים בבניינים, וכפי הנראה יהיו בשנים הקרובות מספר לא מבוטל של פרויקטים כאלה במרכז הארץ וגם בפריפריה, שגם הם ישלבו בנייה לגובה במגדלים. כך למשל רובע מעורב שימושים של תעסוקה, מסחר ומגורים שבונה חברת פידמונט אנטרפרייזס במע"ר הצפוני החדש של העיר, כ-1.5 ק"מ ממת"ם ומאיצטדיון סמי עופר. הפרויקט כולל שני מגדלי משרדים בני 10-12 קומות ומגדל מגורים בן 30 קומות. הפרויקט כבר קיבל אישור עקרוני מהוועדה המחוזית חיפה.

רובע עירוב שימושים חדש בטירת כרמל של חברת פידמונט אנטרפרייזס | הדמיה: שוורץ בסנוסוף אדריכלים

"מגמות התכנון הרווחות בישראל של בנייה לגובה במתחמים מעורבי שימושים נותנות את אותותיהן גם מחוץ לגוש דן", מסביר איל עמיר מנכ"ל פידמונט אנטרפרייזס, "כמו כן הקרקעות לבנייה הולכות ואוזלות גם בחלק מערי הפריפריה, אי לכך הרשויות המקומיות מעודדות בנייה לגובה. טירת כרמל עתידה לעקוף את שכנתה הגדולה חיפה בבנייה לגובה ותהיה הראשונה להקים מתחם מעורב שימושים עם מגדל של 30 קומות".

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה