כ-120 אלף עדיין לא שבו לעבודה, כמות המובטלים בעלייה

הלמ”ס מפרסם את נתוני התעסוקה לחודש אפריל ומדווח כי באפריל 2021 עלה מספר המועסקים בכ-20 אלף לעומת החודש הקודם • בעולמות ההייטק הנתונים הפוכים • ומניין נובעים הפערים הגדולים בין נתוני שאר הגופים?

שימור עובדים | צילום אילוסטרציה: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ניתוח מעמיק של סקר כוח אדם לחודש אפריל 2021 של הלמ”ס מעלה כי בחודש החולף חזרו לעבודה כ-74 אלף מחול”תים, אולם עדיין נותרו עוד כ-119 אלף שלא חזרו לעבודה שהם 2.9% מכוח העבודה במשק. מאידך נוספו בחודש אפריל עוד 11.5 אלף מובטלים המוגדרים כדורשי עבודה בפועל. במצב הנוכחי בו יש הצפה של משרות בשוק, ניתן רק לתהות מדוע כמות המובטלים נמצאת בעלייה במקום בירידה חדה.

על פי הגדרות הלמ”ס, מי שלא עובד אך גם לא מחפש עבודה בפועל, לא נמנה כחלק מכוח העבודה במשק. מאז פרוץ משבר הקורונה הוסיפו בלמ”ס הגדרה חדשה, ‘לא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020’. בחודש אפריל נוספו באופן תמוה להגדרה זו כ-15 אלף אזרחים. ייתכן מאוד שמדובר בכאלה שיוצאו לחל”ת, קיבלו את המגיע להם אולם לא רוצים לחזור לעבודה ומעדיפים להישאר בבית.

בחודשים האחרונים נוספה בלמ”ס עוד הגדרה חדשה: ‘לא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל סיבות אחרות או לא עבדו בעבר, מעוניינים לעבוד עכשיו ולא חיפשו עבודה בחודש אחרון לדבריהם בגלל הקורונה’. נתון זה עומד כיום על 6,000 איש ואישה, כאשר בחודש הקודם עמד מספרם על כ-12 אלף, הצטמקות של כ-50%. השאלה הגדולה לאן עברו אותם ששת האלפים, האם למעמד לא מעוניינים לעבוד או הפכו למחפשי עבודה בפועל כאשר תירוץ הקורונה לאי מציאת עבודה הולך ואוזל.

ירידות בתחום ההייטק

עוד עולה מתוך סקר כוח אדם, כי בחודש אפריל 2021 עלה מספר המועסקים בכ-20 אלף לעומת החודש הקודם. מספר השכירים באפריל 2021 הגיע ל-3.418 מיליון (3.392 מיליון בחודש הקודם). פילוח בקרב המועסקים מעלה, כי התוספות הגדולות היו בענף שירותי אירוח ואוכל (כ-11 אלף מועסקים), שירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים בענף (כ-9 אלף מועסקים), בענף שירותים אחרים (כ-5 אלף מועסקים), בענף מינהל מקומי, ציבורי וביטחון וביטוח לאומי ובענף  שירותי תחבורה, אחסנה, דואר ובלדרות (כ-4 אלף מועסקים בכל אחד מהענפים). הירידות הגדולות היו בענף מידע ותקשורת (11 אלף מועסקים), בענף מסחר סיטוני וקמעוני; תיקון כלי רכב מנועיים ובענף שירותי ניהול ותמיכה (4 אלף מועסקים בכל אחד מהענפים).

בלמ”ס מוסיפים כי מספר השכירים בתחום ההיי-טק ירד באפריל 2021 לכ-373 אלף (כ-392 אלף בחודש הקודם). חלקם של השכירים בתחום ההיי-טק מכלל השכירים ירד באפריל 2021 ל-10.9% (11.5% בחודש הקודם).

שיח שוטף למרות הפערים

סקר כוח אדם של הלמ”ס הוא המקור העיקרי למידע על כוח העבודה בישראל והוא נערך באופן שוטף על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. החל משנת 2021 רואיינו בממוצע בכל חודש באופן שוטף כ-19,000 בני 15 ומעלה. בחודש אפריל 2021 רואיינו כ-18,300 בני 15 ומעלה. אוכלוסיית הסקר כוללת את התושבים הקבועים של מדינת ישראל, כמו גם תיירים ותושבים ארעיים השוהים בישראל יותר משנה ברציפות. הסקר מאפשר מעקב אחר ההתפתחות בכוח העבודה, גודלו ותכונותיו, היקף האבטלה ועוד.

בלמ”ס מסבירים שוב ושוב כי הפערים בין נתוני הגופים האחרים – שירות התעסוקה וביטוח לאומי – לבין נתוני הלמ”ס נובעים בעיקר מהבדלים מהותיים בהגדרות. ההגדרות בגופים אלה הינן אופרטיביות למילוי תפקידיהם ואילו נתוני הלמ”ס מבוססים על הגדרות הסטטיסטיקה הרשמית, בהתאם לתפקידה של הלמ”ס. יחד עם זאת ולמען הסר ספק, קיים שיח שוטף בין כל הגופים בנוגע לנתונים השונים כדי לייצר תיאום ושקיפות מלאה בנתונים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה