כ-15 אלף יח”ד בפחות מעשור: אילת תכפיל את עצמה עד 2030

תוספת של כ-14,500 יחידות דיור תגדיל את מספר תושבי אילת עד 2030 לכ-100,000 תושבים | בנוסף, כלולים בתכנית כ-1,450,000 מ”ר לשטחי תעסוקה ומשרדים, כ-425,000 מ”ר עבור שטחי מסחר, וכמיליון מ”ר עבור שטחי תיירות | בכך, תקבל אילת חיזוק לענף התיירות – אך גם לעיר עם גיוון מקורות תעסוקה

אילת | צילום: מוטי שוחט, shutterstock

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום אישרה סופית את תכנית המתאר לעיר אילת. התוכנית כוללת תוספת של כ-14,500 יחידות דיור, שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה שיגדל לכדי כ-100,000 תושבים עד שנת 2030. בנוסף מציעה התוכנית כ-1,450,000 מ”ר עבור שטחי תעסוקה ומשרדים, כ-425,000 מ”ר עבור שטחי מסחר, וכ-1,000,000 מ”ר עבור שטחי תיירות. תכנית המתאר גובשה על רקע חזון העירייה, לפיו תהפוך אילת לעיר תיירות משגשגת, שתכפיל את מספר התושבים והנופשים ותגדיל משמעותית את מספר חדרי המלון אך יחד עם זאת – תגדיל גם את שטחי התעסוקה תוך גיוון מקורות התעסוקה, כאחד מלקחי הקורונה.

בחודש ספטמבר גיבשה העירייה בשיתוף משרד התיירות ומינהל התכנון מסמך מדיניות המתווה את עקרונות התכנון העתידי ברצועת החוף ובמרחב הימי במפרץ אילת – המאזן בין הפיתוח הנדרש לבין שמירה על הטבע והנוף. המסמך הציע לראשונה תפיסה כוללת של שימור ופיתוח כלל רצועת החוף והמרחב הימי של אילת.

עתה, אישרה כאמור הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום למתן תוקף את תכנית המתאר החדשה לעיר אילת (270/02/2), שתשמש כמסגרת התכנונית העדכנית של העיר אילת. התוכנית שהובלה על ידי אגף בכיר לתכנון מקומי במינהל התכנון בשיתוף עיריית אילת ונערכה ע”י משרד פרחי-צפריר אדריכלים, מתווה מדיניות כוללת לפיתוח העתידי של העיר תוך גיבוש תבניתה העירונית, יצירת תנאים לשיפור כלכלת העיר ותושביה, שיפור המבנה החברתי והעצמת המאפיינים הנופיים והטבעיים בעיר.

התוכנית כוללת תוספת של כ- 14,500 יחידות דיור, כאשר צפי האוכלוסייה בשנת היעד של התוכנית, שנת 2030, הוא כ-100,000 תושבים. כמו כן, התוכנית שמה דגש על נושא ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות ונקבע, כי פיתוחם של מתחמי מגורים חדשים, יידרש במקביל לתכנון של תוכניות מפורטות להתחדשות עירונית של שכונות ותיקות. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מציעה כ-1,450,000 מ”ר עבור שטחי תעסוקה ומשרדים, כ-425,000 מ”ר עבור שטחי מסחר, וכ-1,000,000 מ”ר עבור שטחי תיירות.

Inner article

ראש עיריית אילת אלי לנקרי בירך על אישור התוכנית ואמר, כי “תכנית המתאר עליה שקדה הנהלת העיר שנים רבות, היא הזדמנות להפוך את אילת לעיר נחשקת למגורים, תיירות, תעסוקה ומסחר. השלכות הקורונה חיזקו את העובדה, שאילת לא תהיה יותר רק עיר נופש שתושביה מתפרנסים מתיירות בלבד. אנחנו רוצים למשוך לעיר את החברות ועובדי ההייטק, להפוך את העיר למרכז בינלאומי של ביוטכנולוגיה וחקלאות ימית, לנצל את המיקום של אילת בציר של שלוש יבשות, אסיה אפריקה ואירופה, לטובת הקמת אתרים לוגיסטיים. יחד עם זאת כדי שתוכנית המתאר תתממש ותצא לפועל, הממשלה צריכה להכיר בפוטנציאל של העיר, לאשר את הקמת הרכבת ולסייע לנו להפוך את אילת לאווזה המטילה ביצי זהב לטובת כלכלת ישראל”.

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף, אמר, כי “התוכנית שמה לה למטרה, להמשיך ולהצעיד את אילת כעיר תיירות מובילה, המשלבת בין הערכים הייחודיים שלה של ים ומדבר, לבין מתן איכות חיים טובה לתושביה, הכוללת אספקת שירותים ברמה גבוהה לתושביה ולתושבי הערבה והן להעמדת תשתיות מתאימות, לרבות תשתית תחבורתית”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה