לאומי: שנתיים דחייה במשכנתה, גם לחל"ת ובשורה ליזמים

לאומי יאפשר דחייה של עד שנתיים במועד תחילת תשלום המשכנתה; הדחייה – גם לרוכשים המצויים בחל"ת • הבנק יאפשר ללקוחותיו לקחת "משכנתה טוטאל דיגיטלית" – ללא צורך בהגעה לסניף לאורך כל התהליך לרבות חתימה על מסמכי המשכנתה הסופיים • יזמים וקבלנים יוכלו להציע לרוכשי דירות, בפרויקטים המלווים על ידי הבנק, לקחת משכנתה לתקופה של עד 4 שנים או עד לסיום הפרויקט – המוקדם מביניהם, ללא תשלום קרן וריבית, כשהריבית תשולם על ידי היזם או הקבלן בתקופה זו

מבואת כניסה לבנק לאומי | צילום: בנק לאומי

לאור התפשטות נגיף הקורונה והמציאות הכלכלית המורכבת, לאומי הודיע על שלושה צעדים משמעותיים וראשונים מסוגם בישראל, שנועדו להקל על נוטלי משכנתאות ועל יזמים שמשווקים דירות.

הבנק הודיע כי יעמיד משכנתה לרוכשי דירות, שעומדים בתנאי המבצע, לרבות רוכשים שמצויים בחופשה ללא תשלום, עם אפשרות לדחיית תחילת תשלומי המשכנתא (גרייס) למשך שנתיים. זאת, במטרה לאפשר למי שהחל בתהליך רכישה – או שמתלבט בעניין – לעשות זאת באופן ענייני ועם שקט נפשי. העמדת המשכנתאות, עם אפשרות דחייה של שנתיים במועד תחילת התשלום תחל בקרוב, לאחר השלמת האישורים הרגולטוריים הנדרשים.

נציין כי מדובר בהלוואה נושאת ריבית שהבטוחה שלה, היא הדירה הנרכשת או המשועבדת.

בנוסף, לאור העובדה שמרבית הציבור נמצא בהסגר ביתי וסניפי הבנקים סגורים לקבלת קהל, לאומי יאפשר מעתה לקחת "משכנתא טוטאל דיגיטלית" – ללא צורך בהגעה לסניף הבנק בשום שלב, אף לא לצורך חתימה על מסמכי המשכנתה הסופיים. בכך, הופך לאומי לבנק הראשון בישראל אשר מאפשר ללקוחות המעוניינים לקחת הלוואת משכנתא, לנהל את כל התהליך מול הבנק באופן פשוט וידידותי, ומבלי הצורך להגיע פיזית לסניף הבנק.

צעד נוסף שנועד להקל על עסקים ולקוחות בתקופה זו: לאומי יאפשר ליזמים ולקבלנים המעורבים בפרוייקטים אשר מלווים על ידי הבנק, להציע ללקוחותיהם – רוכשי הדירות – לקחת משכנתה ללא תשלום קרן וריבית, וזאת עד למועד מסירת הדירה ו/או לתקופה של עד ארבע שנים – המוקדם מביניהם,  על מנת לאפשר לאותם רוכשים לבצע עסקאות גם בתקופת אי הוודאות שקיימת.

המהלכים שעליהם הודיע לאומי מצטרפים לצעדים נוספים שלאומי נקט לאחרונה על מנת להקל על לקוחות שנקלעו לקשיים תזרימיים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. צעדים אלו כוללים, בין היתר, את האפשרות להקפיא את תשלומי המשכנתה למשך שלושה חודשים, עם פטור מלא מעמלה. 

נציין כי בתוך כך נודע, כי במטרה להקל על הציבור לנוכח הקושי בהגעה פיזית למוקדי קבלת שירות, וכדי לאפשר קבלת הלוואה באמצעות רישום משכנתה, גם במשכנתאות שאינן קשורות בהכרח לרכישת דירה ושבדרך כלל ניטלות שלא בסיוע עורך דין – נדרש משרד המשפטים לבחון דרכים נוספות להגשת בקשות לרישום משכנתה. זאת, בין היתר, גם באמצעים דיגיטליים. כיום, בהתאם לתקנות המקרקעין (ניהול ורישום), התשע"ב-2011 ניתן להגיש בקשה לרישום עסקה (רישום משכנתה מהווה רישום עסקה) במקרקעין בשתי דרכים: חתימה בפני עורך דין, ודרך נוספת חתימה בפני הרשם בלשכת המקרקעין.

המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ, והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, בראשות שלומי הייזלר, גיבשו תקנות, שיאפשרו הגשת בקשה לרישום משכנתה בשתי דרכים נוספות: הגשת בקשה מרחוק בעזרת אמצעים אלקטרוניים דרך ממשל זמין, והגשת בקשה באמצעות תאגיד בנקאי שהורשה לכך על ידי הממונה על המרשם.

כמו כן, במסגרת התקנות ובמטרה להקל על הנטל הרגולטורי נקבע, כי רשם המקרקעין רשאי להורות על ביטול רישום משכנתה על פי בקשת בעל המשכנתה בלבד, גם אם אין מדובר בתאגיד בנקאי, וזאת כדי לאפשר ביטול של רישום משכנתה באופן פשוט יותר  מבלי להטריח את בעל הנכס לחתום על מסמכים נוספים ותוך טיוב זכותו הקניינית של בעל הנכס.

תגובה אחת ל: "לאומי: שנתיים דחייה במשכנתה, גם לחל"ת ובשורה ליזמים"

  1. לבדוק היטב
    ומה עם הריבית בינתיים ???

כתיבת תגובה