לאורך כביש 6: מערכות סולאריות ואגירה לייצור חשמל ירוק

לראשונה בישראל – שימוש כפול בתשתיות: משרדי התחבורה והאוצר יוצאים במיזם להתקנת מערכות סולאריות ואגירה לייצור חשמל ירוק בכביש 6 | חברת שיכון ובינוי אנרגיה זכתה במכרז של התקנת המערכות הסולאריות בהיקף של כחצי מיליארד שקלים

מחלף עין תות-יקנעם כביש 6 | צילום (ארכיון): נועם מרדו

צעד נוסף לקידום תחבורה ירוקה: משרד התחבורה, החשב הכללי במשרד האוצר, חברת חוצה ישראל וזכיין חברת דרך ארץ, מקדמים מיזם להתקנת מערכות סולאריות ומערכות אגירה לאורך כביש 6, במטרה לייצר אנרגיה ירוקה ונקיה, ובכך להפחית את התלות באנרגיה מזהמת.

במסגרת הפרויקט יהיה אחראי הזכיין, באמצעות חברת שיכון ובינוי אנרגיה, שזכתה במכרז לתכנון, רישוי ומימון הפרויקט, הקמת המתקנים וחיבורם לרשת החשמל, ותפעול תחזוקה שוטפת בהיקף של כחמש מאות מיליון שקלים.

הפרויקט כולל הקמת מתקנים סולאריים לייצור חשמל ירוק בשטח כולל של כ-1,000 דונם, שיספקו כ-100 מגה-וואט לרשת החשמל. תקופת ההתקשרות עם הזוכה הינה כ-25 שנים.

"המיזם החדש שאנו מוציאים היום לדרך", אמר השרה מירי רגב, "משתלב במדיניות המשרד ויסייע לצמצום השימוש בדלק מאובנים יקר ומזהם, ולהפחתת התלות של מדינת ישראל בנפט המיובא מחו"ל".

מנכ"ל משרד התחבורה, משה בן זקן הוסיף כי "היום אנו מציינים עוד צעד במאבק של משרד התחבורה בראשות השרה מירי רגב בשימוש בדלקים מזהמים ובמעבר לאנרגיות מתחדשות ונקיות. בשנים הקרובות שמנו לנו ליעד להעביר את כל צי האוטובוסים של ישראל להנעה חשמלית, ולהשלים את פרויקט חישמול כל קווי רכבת ישראל. אנרגיה מתחדשת היא העתיד – ומשרד התחבורה כבר שם."

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך: "אני מברך על יציאתנו לדרך במיזם חדשני וייחודי זה. התקנת המערכות הסולאריות והאגירה מהווה פריצת דרך מבחינת השימוש הכפול בתשתיות כביש 6. הפרויקט מצטרף למאמץ הלאומי לעשות שימוש מירבי באנרגיות מתחדשות, וכן יסייע בשמירה על ערכי הסביבה והקיימות, דבר שיוביל לעתיד ירוק יותר עבור אזרחי ישראל."

כתיבת תגובה