לאור העומסים בסופ"ש: יישקל מחדש פיילוט הקניונים

נוכח המראות שהופצו ביום שישי על עומסים משמעותיים בקניונים, עם פתיחת המתווה, ונוכח נתוני התחלואה העולים, שר הבריאות יולי אדלשטיין הורה לבכירי משרד הבריאות ופרופ' אש לדון במוצ"ש במסקנות ביניים למתווה הקניונים • אדלשטיין יגבש החלטה בתחילת השבוע בהתאם למסקנות שיגבשו אנשי המקצוע • לאחר מכן ידון הקבינט באופן שבו יימשך הפיילוט

הקניון הגדול בפתח תקווה | צילום: אסף לוי, Custom

הפיילוט לפתיחת הקניונים יצא לדרך בחצות הלילה שבין חמישי לשישי – אז החלו קניוני עופר בפתיחת השערים ללילה לבן של 'בלאק פריידי', ומלבד ששת הקניונים המאושרים הראשונים שנכללו מראש בפיילוט, הוכרזו גם תשעת הקניונים הנוספים שמשתתפים בפיילוט, באמצעות הגרלה.

כאמור, על מנת לבחון בצורה אפקטיבית את השמירה על ההנחיות כפי שנקבעו על-ידי משרד הבריאות, נערך פיילוט במספר מצומצם של 15 קניונים, 6 מתוכם השייכים לשתי הקבוצות הגדולות ביותר בשוק: קבוצת עזריאלי בע"מ: חיפה, איילון וירושלים, וקבוצת מליסרון בע"מ: קריון, פתח תקווה ובאר שבע. בהגרלה שנערכה נבחרו באזור ירושלים והדרום: ביג פאשן בית שמש, סנטר 1 ירושלים, קניון ערד. באזור תל אביב והמרכז: אם הדרך, שבעת הכוכבים, קניון שרונים. באזור הצפון וחיפה: לב המפרץ, ארנה נהריה, קניון מבנה נוף הגליל. קניונים אלה יוכלו להיפתח מיידית, בכפוף לעמידה בתקנות שאושרו על ידי הממשלה. תשעת הקניונים שנבחרו במסגרת ההגרלה, מצטרפים כאמור, לשישה שכבר אושרו.

250/200 סייד בר + קובייה

ההבדל היה בין ששת הקניונים שנערכו מראש לתשעה – שחלק מהחנויות בהן טרם נפתחו ביום שישי בשל ההודעה על הזכייה בהגרלה שהתקבלה באישון לילה.

הפיילוט, ביוזמת משרד הכלכלה והתעשייה וביוזמת משרד האוצר, נועד לבחון אפשרות פתיחת ענף מסחר משמעותי נוסף – ענף הקניונים, שיאפשר 'לרווח' את הפעילות המסחרית. זאת לצד חזרתם לפעילות של אלפי חנויות ועשרות אלפי עובדות ועובדים, המועסקים באזורי מסחר אלו.

מלכתחילה, הוחלט שפעילות הקניונים תבחן במהלך 10 ימים, לאחריהם יוחלט מתי וכיצד יפעלו כל הקניונים ברחבי הארץ ולאחר תקופת הפיילוט, בהתאם לתוצאותיו יחליט הקבינט מתי ובאיזה אופן יפעלו כלל הקניונים ברחבי הארץ.

אך מול התמונות שהגיעו מהקניונים נראה היה כי הפיילוט ייכשל כבר בתחילתו. כבר ביום שישי הנחה שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין את מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי ואת ראש "מגן ישראל" פרופ' נחמן אש לקיים דיון מקצועי כבר במוצאי שבת על מתווה הקניונים. זאת נוכח המראות שהופצו ביום שישי על עומסים משמעותיים בקניונים, עם פתיחת המתווה, ונוכח נתוני התחלואה העולים. מסקנות אנשי המקצוע יונחו על שולחנו בתחילת השבוע, אז יגבש את עמדתו על המשך המתווה.

פיילוט בלתי אפשרי

בקניונים טענו כי מה שמכשיל את הפיילוט היא ההוראה המגבילה שהות של לקוח אחד בכל שבעה מטרים רבועים ומקסימום עשרה לקוחות בכל חנות בו זמנית. הוי אומר: חנויות ענק המתפרשות על פני מאות מ"ר, הותירו רבים בשטחי המתנה בחוץ או במבואה, בתורי ענק בלתי נתפסים. (כן, המים והסוכריות לא ממש סייעו להרגיע את הממתינים).

"אם פותחים רק 15 מתוך מעל 300 קניונים בארץ", אומר ל'ביזנעס' מנהל שיווק באחד הקניונים בירושלים, "העומס ואי הצלחת הפיילוט היו אמורים להיות צפויים. תוסיפו לזה את המבצעים וההנחות של הבלאק פריידי ושל סייבר מאנדיי, בנוסף לעובדה שהפיילוט התחיל בסופ"ש – והכל יהיה מובן. לא ברור מה חשב מי ששיגר מיליון קונים, נניח, ל-15 קניונים במקום ל-100 או מאתיים".

870/135 ליינר ארטקל

בתגובה לאמירת קבינט הקורונה כי פיילוט הקניונים נכשל, אמר הבוקר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, כי "החלטות קבינט הקורונה נעדרות הגיון בסיסי. הקבינט מייצר החלטות המכשילות את המאבק כולו, והוא עצמו יצר את הצפיפות בקניונים. הלוא ברור לכל שאם פותחים רק מספר מצומצם של קניונים, לאחר ציפייה כה ארוכה של הציבור, הביקושים הרבים יתועלו לקניונים אלה, במקום להתפרש ברחבי הארץ".

רמי שביט, בעלי המשביר וחבר נשיאות לשכת המסחר ציין כי "כדי למנוע צפיפות ועומסים כמו אלה שנראו בפיילוט, על משרד הבריאות לאפשר פתיחה מידית של כל המסחר, בכלל זה כל הקניונים, להתאים את כמות הלקוחות בחנויות לגודל החנות ולהאריך את שעות הפעילות של החנויות. שלוש פעולות אלה תאפשרנה פיזור אפקטיבי ונכון של הציבור בחנויות".

במקביל נפתחו השווקים ביום שישי באופן רשמי (לאחר מספר שבועות של צפצוף ארוך ומתמשך על ההנחיות) ובסיור שקיים שר האוצר ישראל כ"ץ, בשוק מחנה יהודה, הבטיח כ"ץ להקצות 10 מיליון שקלים לטובת שיפור ההגנה של הקונים בשווקים מפני הידבקות.

Inner 620/130

כתיבת תגובה