לאחר ההפסד מול העובדים, מנכ"ל טרה פורש

לאחר שלושה עשורים בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים הודיע מנכ"ל טרה יהודה פורטה על פרישה מהחברה | במכתב לעובדים התייחס למינויו של מחליפו, המשנה שלו טל וזנה: "בימים אלו אני מתוכנן לפרישה לגמלאות ואחת הפעולות שיש לבצע היא העברת ניהול טרה בצורה מסודרת ומאורגנת לבא אחריי, שאני בטוח שיצעיד את טרה לשיאים חדשים שהחברה כל כך זקוקה להם"

מפעל טרה בנתיבות | צילום: פלאש 90

לאחר פרסום החלטת בית המשפט בשבוע שעבר, כי העובדים יכולים לשבות בניגוד לבקשת הנהלת החברה. פורסם אמש כי מנכ"ל 'טרה' יהודה פורטה הודיע על פרישה מהחברה, ואת מקומות ימלא המשנה שלו, טל וזנה, שייכנס לתפקיד לאחר תהליך החפיפה מול פורטה. כך דיווח 'גלובס'.

בדיווח נאמר עוד כי פורטה נכנס לתפקיד ב-2019 והוא החליף את טל רבן, ובפרישתו הוא מסיים שלושה עשורים בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים, במהלך שנים אלו כיהן במגוון תפקידים, ובנוסף לתפקידו בראשות טרה, ניהל פורטה את נביעות, את חברת האריזות אמרז, כמו כן היה בתפקיד מנהל ההנדסה הראשי של החברה.

כמו פורטה, גם למחליפו טל וזנה יש קילומטראז' נרחב במשק הישראלי, בעברו ניהול וזנה את מחלבות טנא, נגה, ורחובות. ניהל את המפעל של טמפו, כמו גם תפקיד ניהול בהקמה של מחלבות תל יוסף של תנובה.

במכתב לעובדים כתב פורטה, והתייחס למינויו של וזנה: "בימים אלו אני מתוכנן לפרישה לגמלאות ואחת הפעולות שיש לבצע היא העברת ניהול טרה בצורה מסודרת ומאורגנת לבא אחריי. שאני בטוח שיצעיד את טרה לשיאים חדשים שהחברה כל כך זקוקה להם".

מנכ"ל קבוצת ישראל של החברה המרכזית, ניר לוינגר אמר עם פרסום דבר העזיבה של פורטה: "אני משוכנע כי הניסיון העשיר והידע הרב של טל וזנה בעולם המזון הישראלי יסייעו לו בהובלת טרה ליעדים הבאים שלה בשוק החלב. כמו כן, אני רוצה להודות ליהודה פורטה על תרומתו העצומה לחברה המרכזית בכלל ולמחלבת טרה בפרט. החדשניות לצד הפיתוחים הטכנולוגים להם היה שותף ילוו את טרה עוד שנים רבות".

מנכ"ל טרה היוצא יהודה פורטה | צילומסך מאתר הידברות

זו לא הטלטלה היחידה שעוברת על טרה, כזכור, בתחילת השבוע שעבר מותב בראשות שופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל, דחה את בקשת הנהלת מחלבת טרה לקבל צווים שימנעו נקיטת צעדים ארגוניים במפעל. זאת, בהמשך להודעת ההסתדרות כי תנקוט בצעדים ארגוניים, בשל פעולות חד-צדדיות של ההנהלה מזה זמן רב, שיש בהן כדי לפגוע בעובדים ובהסכמים הקיבוציים בחברה.

במחלבת טרה (השייכת לחברה המרכזית לייצור משקאות קלים) הסמוכה לנתיבות, מועסקים כ-400 עובדים בהסכם קיבוצי, ויש בו סכסוך עבודה פתוח מזה למעלה מחצי שנה.  לאור כך שהנהלת מחלבת טרה נקטה בחודשים האחרונים בשורה של צעדים חד-צדדיים, ללא הידברות עם נציגי העובדים, ובהפרת חובותיה כמעסיק מאורגן. בין היתר, ההנהלה צמצמה משמרות תוך פגיעה בהשתכרות העובדים, והעבירה עובדים מהסכם קיבוצי לחוזים אישיים. כל זאת, כאשר ברקע הדברים עומדות דרישות מרחיקות לכת מצד ההנהלה, להתייעלות רוחבית ופגיעה בהטבות הרווחה של העובדים.

ניסיונות ההידברות בין הצדדים – לא צלחו, וההסתדרות הודיעה לפני מספר שבועות כי תנקוט בצעדים ארגוניים במפעל. ההנהלה פנתה אז לבית הדין בדרישה לקבל צו שימנע שביתה במפעל ובית הדין שלח את הצדדים להידברות, שגם היא כשלה; ההסתדרות הודיעה שוב על כוונה לנקוט בצעדים, ההנהלה פנתה שוב לבית הדין – וכאמור, בקשת ההנהלה נדחתה.

מטרה נמסר בתגובה להחלטה: ״התאכזבנו מהחלטת ההסתדרות וועד העובדים בטרה להשבית את המפעל, חרף הנחיית השופט צבי פרנקל מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. העיתוי בו בחר הוועד להשבתה אינו מקרי, שכן נגד יו״ר הוועד מתנהל הליך משפטי על רקע ארוע משמעתי חמור ביותר. הנהלת טרה משוכנעת כי אין כל הצדקה עניינית לשביתה”.

כתיבת תגובה