לאחר יותר מ-20 שעות: הושגה שליטה על מרבית מוקדי האש

שריפות ענק במספר מוקדים | לוחמי האש ממחוז צפון נאבקו בשריפות ברחבי המחוז קרוב ל-20 שעות ובתנאי מזג אוויר קיצוניים תוך חתירה למגע להציל חיים ולמנוע פגיעה ברכוש | כיבוי השריפות נמשך אל תוך הלילה, כדי להגן על בתיהם מלהבות הענק שהשתוללו

ניסיונות הכיבוי בצפון | צילום: דוברות כיבוי והצלה צפון

הירי המסיבי במהלך יום האתמול לעבר צפון הארץ הוביל לשריפות ענק במספר מוקדים. השילוב של שיגורי הרקטות יחד עם מזג האוויר ההביל, הציתו שריפות ענק. כיבויין נמשך אל תוך הלילה, על ידי מאות לוחמי אש – חלקם מתחנות כיבוי במרכז הארץ שהוזעקו צפונה – לצד לוחמי צה"ל שסייעו בפעולות הכיבוי, חברי כיתות כוננות ביישובים, ואזרחים שנלחמו (לפעמים עם צינור גינה ביתי) כדי להגן על בתיהם מלהבות הענק שהשתוללו.

השריפה הגדולה ביותר התחוללה בסמוך לקריית שמונה, מנרה וכפר גלעדי. 13 צוותי כיבוי המשיכו בפעולות הכיבוי וההגנה על קו הבתים, אל תוך הלילה. "מספר פרגולות ומחסנים בשכונת בימת תל חי נפגעו מהאש", נמסר מדוברות הכבאות וההצלה. "לאורך כל הלילה ביצעו לוחמי האש פעולות כיבוי ובלימה לשריפה ממש על קו הבתים בקריית שמונה ובכפר גלעדי. יחד עם צוותי הכוננות של כפר גלעדי עצרו הכוחות את האש ומנעו את התפשטות השריפה אל תוך הבתים".

גם בשריפה שפרצה סמוך ליישוב עמיעד, פעלו צוותי כיבוי במאמץ לבלום את התפשטות השריפה לעבר היישוב כחל ולכיוון נחל עמוד. "במהלך הלילה ולאחר למעלה מ-9 שעות לחימה באש, הגיעו צוותי הכיבוי לשליטה בשריפה שפרצה סמוך לעמיעד. 18 צוותי כיבוי ממחוזות צפון, חוף ומרכז פעלו להשגת שליטה באש לצד כוחות מרט״ג, קק״ל, צה״ל ומשטרת ישראל. עם אור ראשון הוזנקו 4 מטוסים מטייסת הכיבוי האווירית 'אלעד' שסייעו לצוותי הכיבוי להגיע לשליטה באש", נמסר מדוברות הכיבוי וההצלה.

מפקד האירוע, מפקד תחנת טבריה, טפסר משנה בוריס אייזנברג אמר כי "הצוותים פעלו במהלך הלילה בעצימות גבוהה ובנחישות רבה במשך שעות ארוכות. פעלנו לבלום את השריפה ב-4 גזרות והגענו לשליטה בכל הגזרות. ניתן להעריך כי השריפה כילתה כ-4000 דונם".

טפסר משנה עופר אדרי, מפקד תחנת נוף הגליל, פיקד על גזרה בשריפה בעמיעד וסיפר בתחילת הלילה כי "מדובר על שריפה מאוד גדולה בשטח פתוח, משני צידי כביש 85. צוותי הכיבוי בעבודה עצימה בהגנה על היישוב כחל ופועלים בשטח בשיא העוצמה. שעות רבות עוד לפנינו ואם צריך נסתייע בטייסת הכיבוי באווירית עם אור ראשון".

"לוחמי האש ממחוז צפון נאבקים בשריפות ברחבי המחוז קרוב ל-20 שעות ובתנאי מזג אוויר קיצוניים תוך חתירה למגע להציל חיים ולמנוע פגיעה ברכוש", ציינו בכבאות והצלה.

להבות משתוללות בצפון | צילומסך מסרטון דוברות כבאות והצלה

בתוך כך, 11 בני אדם בהם שישה חיילי מילואים וחמישה חברי כיתת כוננות נפגעו באורח קל במהלך המאמצים לכיבוי האש ופונו לטיפול רפואי. מ'המרכז הרפואי זיו' נמסר כי "אתמול (ב') סמוך לשעה 22:00, הובאו למלר"ד בזיו, 6 חיילים (מילואים) שנפגעו קל, תוצאה של פעילותם בסיוע לכיבוי השריפות סמוך לקרית שמונה. יותר מאוחר, הובאו עוד 5 אזרחים שנפגעו קל, לאחר שנטלו חלק בכיבוי השריפה בסמוך לעמיעד. מדובר בפגיעות קלות כתוצאה משאיפת עשן. הפצועים עוברים סדרת בדיקות וישוחררו בהמשך".

אחרי חצות הלילה הודיע דובר צה"ל כי "כוחות צה"ל משתתפים במאמצי כיבוי השריפות בצפון. בשעות האחרונות מתקיימות באגף המבצעים, פיקוד הצפון ופיקוד העורף הערכות מצב יחד עם כוחות הכיבוי וההצלה (כב״א) על מנת להקצות אמצעים נוספים, כוחות ויכולות כיבוי למאמץ כיבוי השריפות בצפון.

"בשלב זה תוגברו כוחות המילואים, כלים הנדסיים וציוד מכני, כבאיות ומיכליות כיבוי. לוחמי גדוד הכבאות של פיקוד העורף פועלים בשטח ומסייעים לכוחות הכיבוי. הכוחות השיגו שליטה על מוקדי השריפות, ובשלב זה לא נשקפת סכנה לחיי אדם. שישה לוחמי מילואים נפצעו באורח קל כתוצאה משאיפת עשן ופונו לבית החולים, משפחותיהם עודכנו".

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר לאחר מכן, כי "ראש הממשלה קיים הערכת מצב עם ראשי זרועות הביטחון לגבי ההתפתחויות בצפון הארץ. ראש הממשלה קיבל תמונת מצב מהרשות הארצית לכבאות והצלה על הפעילות לכיבוי השריפות".

כמו כן, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף קיים במשך שעות הלילה הערכות מצב עם הצוותים של מועצת גליל עליון בראשות ראש המועצה גיורא זלץ, ראש מועצת מבואות החרמון בני בן מובחר, מפקד פיקוד צפון האלוף אורי גורדין, ממ"ז צפון כב"ה טפסר יאיר אלקיים וצוותי המקצוע של עיריית קרית שמונה. השר וסרלאוף קיבל סקירה על פערי ההצטיידות והודיע לראשי הרשויות: "אעביר תקציב חירום לביצוע מיידי של רכישת הציוד הנדרש להתמודדות עם השריפות".

מאמש מקיים השר וסרלאוף קשר רציף מול ראשי הרשויות ואמר: "אהפוך עולמות על מנת למצוא פתרונות לאתגרים ולצרכים המיידיים. ברצוני להודות לכוחות ההצלה ובראשם לאנשי כיתות הכוננות וכיבוי האש על עבודתם, נחישותם ואומץ ליבם אל מול להבות האש".

כתיבת תגובה