לאחר מאבק: המשפחתונים ייפתחו גם לתינוקות

משרד העבודה והרווחה מעדכן הנחיות לגבי הרכב גילאי הילדים במשפחתונים המסובסדים: התקנות המחייבות לגבי הרכב גילאים ייחודי במשפחתונים יוגמשו ויותאמו לפי צורכי ההורים והילדים

משפחתון | אילוסטרציה. צילום: veryulissa, שאטרסטוק

משרד העבודה והרווחה יפרסם עדכון להנחיות בדבר הרכב הגילאים השוהים במשפחתונים מסובסדים על ידי אגף למעונות יום במשרד. מדובר בשינוי משמעותי, אשר יפחית את ההגבלה ויגמיש את הרכב גילאי התינוקות במשפחתונים בניגוד למה שהיה נהוג עד כה.

המשפחתונים המסובסדים כוללים בתוכם עד חמישה ילדים בהתאם להנחיות אגף מעונות יום ומשפחתונים, כאשר מספר התינוקות עד גיל 10 חודשים הוגבל ל-2 עד היום.

technion-box

לאחרונה האגף זיהה מצוקה במיוחד ביישובים בהם קיים ביקוש רב למשפחתונים, במיוחד בגילאים הקטנים יותר. ביישובים אלה נותרו מקומות ריקים במשפחתונים בשל ההגבלה הנ"ל.

עדכון ההנחיה בוצע לאחר בחינה ודיונים מקצועיים מעמיקים בנושא, ומאפשר גמישות מרבית שתיתן מענה מיטבי להורים ולילדים השוהים במשפחתונים, והכל מתוך שיקולים הנוגעים לדאגה לשלומם ובטיחותם של הילדים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "מדובר בצעד נוסף שנועד לסייע להורים להשתלב במעגל התעסוקה, ולרווחתם. ההנחייה שלי לגורמי המקצוע היא לפעול להקלה ולגמישות עד כמה שניתן ובתנאי שביטחונם והתפתחותם התקינה של הפעוטות לא תיפגע".

על פי ההנחיה החדשה, הרכבי גילאי הילדים במשפחתונים ייקבעו על-ידי רכזת המשפחתונים ביישוב, תוך בחינת היטבים מקצועיים שונים כדלקמן:

במסגרת הבדיקה המקצועית יבחנו מספר היבטים:

1. יתרונות של הרכב גילאים אחיד (הומוגני) לעומת הטרוגני בהיבטי התפתחותם התקינה של הילדים, נדגיש כי הרכב גילאים אחיד יחסית של הפעוטות במשפחתון מצמצם מקרים של היפגעות ויכול לתת מענה מיטבי בהיבט של צרכים התפתחותיים משותפים בהתאם לקבוצת הילדים ולשלב ההתפתחותי שהם מצויים בו.

2. תנאי מרחב המשפחתון והתאמתו להרכב הגילאים המומלץ: מרחב הפעילות במשפחתון, מחייב הבטחת צורכי הילדים של הרכב הקבוצה המסוים. למשל, כאשר הרכב הגילאים מורכב ברובו מתינוקות, שהרכיב ההתפתחותי המשמעותי של שלב זה הינו מוטורי, יש להבטיח כי לצד המרחב המיועד למיטות תינוק, יהא מרחב זחילה שיספק מענה הולם להתפתחותם התקינה של התינוקות.

3. המענים המותאמים לשלב התפתחותי של הרכב הגילאים בקבוצה,

4. המלצות הלוקחות בחשבון ניהול סיכונים סביר.

5. רכזת המשפחתון תבנה את קבוצת הטיפול יחד עם המנחים המקצועיים של הגוף המפעיל את שירות המשפחתונים, שידריכו את המטפלות לגבי התנהלות מיטבית במשפחתון בהתאם להרכב הקבוצה ולצרכים ההתפתחותיים- הטיפוליים של התינוקות במשפחתון.

עדכון ההנחייה יכנס לתוקפו מיד עם פרסומה בימים הקרובים.

האגף למעונות יום ולמשפחתונים במשרד העבודה והרווחה הינו הגוף היחידי המומחה בטיפול בגיל הרך כבר יותר מ-40 שנה. האגף פיתח מתודולגיית טיפול ופיקוח על מסגרות מסובסדות המאפשרות שהות בטוחה של פעוטות עם סביבה חינוכית-טיפולית מיטבית. המשרד מסבסד את שכר הלימוד לפעוטות בסכום של למעלה ממיליארד ₪ בשנה לרווחת ההורים.

עדכון ההנחיה לגבי הרכב הגילאים במשפחתונים המסובסדים, הוא רק אחד מהצעדים שמטרתם להקל על תפקוד מערך המשפחתונים ולשים את המוקד בילד ובצרכיו ההתפתחותיים והבטיחותיים.

כתיבת תגובה