לאן יגיע ענף האנרגיה?

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל מיכאל בפמן: "מחירי האנרגיה יישארו גבוהים במהלך שארית השנה הנוכחית"

אסדת הגז לוויתן | צילום אילוסטרציה: גרשון אלינסון, פלאש 90

התפתחות מחיר הנפט:

לנוכח מלחמת "חרבות ברזל" והמלחמה המתמשכת בין רוסיה לאוקראינה ניתן היה לצפות שמחירי הנפט יזנקו בגלל הפוטנציאל להפרעות באספקה.

במבט לתקופה האחרונה, מחירי הנפט ירדו זה השבוע השלישי ברציפות, כאשר מחיר הנפט מסוג ברנט ירד עד לתחתית של כ-78 דולר לחבית במהלך השבוע החולף ואז עלה במקצת.

נראה שההיצע בשוק הנפט רב יותר מאשר החששות שהיו  קודם לכן, תוך שייצור הנפט בארה"ב עלה לרמת שיא.

בהתחשב בכך שרמת תפוקת בתי הזיקוק בסין בחודש אוקטובר עדיין הייתה קרובה לשיא, זה לא סימן לכך שהביקוש לנפט בסין בירידה ניכרת.

צפוי שסעודיה ורוסיה ישמרו על היצוא המופחת גם בינואר 2024, ואם המחירים יישארו מתחת ל-80 דולר לחבית, יהיה מקום לצפות להכרזה על קיצוצים נוספים.

נראה שקבוצת OPEC+ רואה מחיר של 80-85 דולר לחבית כאופטימלי עבורם, הערכה שניתן לבסס על סמך העיתוי של רמות המחירים שהביאו לצעדי קיצוץ בתפוקה במהלך 2022-2023.

במבט קדימה, מחירי האנרגיה יישארו גבוהים במהלך שארית השנה הנוכחית. מלחמת "חרבות ברזל" הגבירה את מידת התנודתיות בשוקי האנרגיה, אך האספקה לא נפגעה.

מחירי הנפט יישארו גבוהים גם מכיוון שצעדי הצמצום המתמשכים של התפוקה של OPEC+ מגבילים את ההיצע המצרפי העולמי.

 

שוק הנפט בארה"ב:

התשומות של בתי הזיקוק בארה"ב עמדו בממוצע על 15.4 מיליון חביות ליום במהלך השבוע שהסתיים ב-10 בנובמבר 2023, כ-164 אלף חביות ליום יותר ביחס לממוצע של השבוע הקודם.

יבוא הנפט הגולמי של ארה"ב עמד בממוצע על 6.4 מיליון חביות ליום בשבוע שעבר וירד ב-21 אלף חביות ביחס לשבוע שלפני כן.

במקביל, היצוא עלה ב-364 אלף חביות ליום וכתוצאה מכך היבוא נטו ירד ב-385 אלף חביות ליום.

מלאי הנפט הגולמי המסחרי בארה"ב (למעט המלאי האסטרטגי) גדל ב-3.6 מיליון חביות בשבוע החולף ל- 439.4 מיליון חביות, מלאי הנמוך בכ-2% מן הממוצע לתקופה זו של השנה בחמש השנים הקודמות.

תוצאה זו, של עליית מלאי, למרות עליית שיעור הניצולת וירידת היבוא נטו, משקפת "עליית מדרגה" בהפקת הנפט בארה"ב לרמה גבוהה של 13.2 מיליון חביות ליום – חזרה לרמת שיא.

מבחינת אספקת מוצרי נפט בארה"ב, במהלך החודש החולף, סופק בנזין בהיקף יומי ממוצע של 9.0 מיליון חביות ביום, עלייה של 1.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

אספקת תזקיקים אחרים הייתה בהיקף של 4.0 מיליון חביות ליום בממוצע בחודש האחרון, מעט מתחת לרמה בתקופה המקבילה אשתקד.

היקף הדלק הסילוני שסופק עלה ב-14.0% בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה.

 

משק הגז הטבעי:

מלאי גז טבעי גבוה בארה"ב ובאירופה, ייצוא עולמי מורחב והגדלת יכולת היבוא של גז טבעי נוזלי (LNG) שיפרו את הסבירות שיהיה די אספקה בכדי לענות על הביקוש בשוקי הגז הטבעי העולמיים בחורף 2023-2024 (נובמבר-מרץ).

צריכת הגז הטבעי בסין ירדה ב-1% בשנת 2022 – הירידה השנתית הראשונה בצריכת הגז מזה ארבעה עשורים, שכן אסטרטגיית ההתמודדות עם הקורונה בסין הפחיתה את הפעילות הכלכלית.

הצריכה באסיה פחתה ב-2% עקב שילוב של פעילות כלכלית איטית יותר, חורף חם יותר בחצי הכדור הצפוני ועליות חדות במחירי LNG.

לשנת 2023 כולה, התחזיות לביקוש לגז טבעי הן שהצריכה באירופה תרד, זאת בזמן שהביקוש באסיה יהיה כמעט ללא שינוי.

הביקוש של סין לגז טבעי צפוי לעלות מאוד בשנים הבאות, ככל שהיא תיאלץ לעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר, זאת כנדרש כיום בעולם.

כיום, סין הינה המדינה שיוצרת את החלק הגדול ביותר, במידה ניכרת, של פליטות פחמן בעולם, עם שיעור של 30.9% מפליטות הפחמן הגלובליות.

בעוד שחלק מהביקוש המוגבר של סין נענה על ידי ייצור LNG מקומי בהיקף גבוה יותר, גם יבוא ה- LNG עלה במידה ניכרת, אם כי הרמה השנתית עדיין מצויה מתחת לרמת השיא שנרשמה בשנת 2021.

סין הגדילה במידה משמעותית את יבוא הגז הטבעי שלה מרוסיה מאז תחילת המלחמה באוקראינה, כאשר רוסיה עקפה את אוסטרליה, קטאר וטורקמניסטן מבחינת גודל האספקה לסין.

ארה"ב נותרה הספקית הגדולה ביותר של LNG לסין וחברות סיניות חתמו על הסכמי אספקה ארוכי טווח עם ארה"ב.

הביקוש של סין לגז טבעי צפוי לעלות מאוד בשנים הבאות, ככל שהיא תעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר וצפוי שהיא תהפוך לשחקן דומיננטי בשוק ה-LNG העולמי.

מחיר הגז צפוי להישאר בתקופה הקרובה ברמה של 45-55 אירו למגה-ווט שעה באירופה וכ-3.0-3.5 דולר ל-MMBTU בארה"ב.

הכותב הינו הכלכלן הראשי של בנק לאומי

כתיבת תגובה