“לא יחול שינוי לרעה בגל ההשקעות מארה”ב בחב’ ישראליות”

“הבורסות בארה”ב נהנות עכשיו מאפקט ‘פייזר’ ו’מודרנה’, אבל מדובר על שיפור מתמשך” • בעקבות הבחירות בארה”ב ינון אלרועי, הציר הכלכלי וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בקונסוליה הישראלית בניו יורק מעריך: ‘אובמה קייר’ תחזור לקדמת הבמה ואף תורחב • ראיון מיוחד 

מנהטן, ניו יורק | צילום: shutterstock

על אף הריחוק הגיאוגרפי, ארה”ב מהווה שוק יעד מרכזי ומוביל מאוד עבור התעשייה הישראלית ומדורגת במקום הראשון ברשימת יעדי היצוא, הן בסחורות והן בשירותים, על פי נתוני משרד הכלכלה. ישראל מייצאת סחורות לארה”ב כגון מכונות וציוד חשמלי; ציוד מכני; מכשירים וכלים אופטיים  ומוצרי פרמצבטיקה. בקטגוריית השירותים, בולטת כמובן תעשיית שירותי המחשוב וההייטק, תחום המחקר והפיתוח, יצוא הידע והקניין הרוחני, שירותי מכירות ושיווק ושירותי פרסום ויח”צ.

על פי הנתונים הרשמיים, היקף היצוא הסחורות הישראלי לארה”ב הסתכם בכ-16 מיליארד דולרים, שהוא גבוה ביותר מפי שלושה ביחס להיקף היצוא הישראלי לבריטניה (כ-5 מיליארד דולר), הניצבת במקום השני ברשימת יעדי יצוא הסחורות הישראלי. סך ההשקעות האמריקאיות השנתיות הישירות בישראל, עומד על פי נתוני 2018 על כ-28 מיליארדי דולרים, והוא מייצג חברות אמריקאיות רב-לאומיות, המפתחות בישראל את ליבת המוצרים העתידיים שלהם – כמו הגנת סייבר של חברת מיקרוסופט, מציאות מדומה של אמזון, רכב אוטומטי של אינטל, בינה מלאכותית של גוגל ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בנוסף, מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מפעיל מערך של ארבע נספחויות כלכליות בארה”ב, הממוקמות בוושינגטון, ניו יורק, סן פרנסיסקו ויוסטון (מתוך כ-50 נספחויות ברחבי העולם). הנספחים הכלכליים, העומדים בראש נספחויות אלו, אמונים על קידום היחסים הכלכליים והמסחריים בין ישראל לארה”ב (וקנדה) ועוסקות באופן יום יומי בניהול צוות מנהלי פיתוח עסקי המספקים סיוע שוטף לחברות ישראליות, פותחים דלתות בשווקי היעד, מאתרים משקיעים זרים, מעניקים טיפול ומענה לאתגרי מדיניות סחר, תקינה ורגולציה. הנספחים הכלכליים מייצגים את כלכלת ישראל בפני השוק האמריקאי ואל מול גורמי הממשל הרלוונטיים. כמו כן הנספחויות הכלכליות מקיימות אירועים וסמינרים המיועדים לחברות ישראליות הפועלות בארה”ב או שמעוניינות לפרוץ לשוק האמריקאי.

ניו יורק | תמונה: shutterstock

כותב השורות, עורך אתר ‘ביזנעס’, שוחח עם ינון אלרועי, הציר הכלכלי וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בקונסוליה הכללית בניו יורק, בנושאים הכלכליים הנוגעים להשלכות הכלכליות של תוצאות הבחירות.

מה צפויה להיות מדיניותו הכלכלית של הנשיא הנבחר?

“הנשיא הנבחר צפוי לתעדף במדיניותו השקעה נרחבת בתשתית בכלל ובהשקעות נרחבות בצמיחה ירוקה בפרט. זאת, תוך תעדוף והשקעה בטכנולוגיות ומתקני ייצור המבוססים על אנרגיות מתחדשות ויעילות אנרגתית. ההערכה היא שמדיניות זו עשויה להניב ביקושים רבים לטכנולוגיות בתחום תקשורת חכמה, תשתיות, תחבורה, אנרגיה נקיה ויעילה. על פי הבטחותיו והתבטאויותיו לפני הבחירות, צפוי הנשיא הנבחר לנקוט גם במדיניות שוויונית נרחבת יותר, הכוללת העלאת גובה המיסוי על פרטים המשתכרים מעל ל-400 אלף דולר לשנה וצפוי להעלות ככל הנראה גם את מס החברות. עוד צפוי, כי במסגרת התפיסה הכלכלית של המפלגה הדמוקרטית יינתן משקל נוסף לכיוון של מתן שירותים רפואיים לאוכלוסיות נזקקות, וכי הרפורמה המכונה “אובמה קייר”, תחזור להיות בקדמת הבמה ואף תורחב.

ינון אלרועי עם שר הכלכלה הקודם, אלי כהן | צילום: דוברות משרד הכלכלה

“ישנה גם ציפייה שככל שחבילת סיוע נוספת למשק האמריקאי לא תעבור עד להחלפת השלטון ב-20 בינואר, הנשיא הנבחר יצטרך להידרש לכך, לרבות טיפול בגירעונות הגדולים שמדינות ורשויות מוניציפליות צברו בשל המגיפה. יחד עם זאת, כדאי לזכור כי הנשיא הנבחר צפוי לעמוד בין הפטיש לסדן. מצד אחד, הגורמים הפרוגרסיביים במפלגה הדמוקרטית צפויים לדרוש מדיניות חברתית ושוויונית יותר. מצד שני, ככל שהסנאט יישאר ברוב רפובליקני (בהתאם לבחירות חוזרות לשני מושבים שיתקיימו במדינת ג’ורג’יה בתחילת חודש ינואר), יהיה לנשיא הנבחר מאתגר לקדם רפורמות משמעותיות, בדגש על כאלו המחייבות הסכמת הסנאט”.

מה יהיה על קמפיין ‘קנה אמריקה’ שעודד את הכלכלה המקומית ואת הרכש מתוככי ארה”ב?

“בהמשך למה שאמרתי, צפוי כי הקמפיין ישתנה, אך לא בהכרח יסתיים. גם הממשל הבא, צפוי לעודד ייצור מקומי ויש לצפות שככל שאכן יושקו פרוייקטי תשתית אמביציוזיים, ולאור העובדה שבפרויקטים מסוג זה נדרשת עבודת אינטגרציה רבה, הנתח העיקרי שלהם יימסר למציעים מקומיים, ואלו בתורם יניעו את גלגלי הכלכלה המקומית”.

870/135 ליינר ארטקל

איך מסבירים את הזינוק הדרמטי בנתוני המחסר בבורסות האמריקאיות?

“בימים האחרונים הבורסות האמריקאיות נהנות מהאפקט הנובע מפרסומם של שני חיסונים מבטיחים, של חברת פייזר ושל חברת מודרנה. במקביל, למרות שראוי לזכור שתפוצת הקורונה בארה”ב מגיעה לשיאים חדשים, הרי שקבוצה נרחבת מחברות הטכנולוגיה האמריקאיות המיוצגות במדדים המובילים בבורסות, מרחיבות מאוד את הפעילות, וכי נתוני המאקרו מצביעים על שיפור מתמשך ורציף בנתוני האבטחה ובצמיחת המשק”.

תהליך הייצור בפייזר. צילומסך מסרטון שפרסמה החברה | צילום: Pfizer

המשך סחר פורה

מה לדעתך, תהיה ההשפעה של תוצאות הבחירות על היצוא הישראלי לאמריקה?

“הקשרים הכלכליים בין ארה”ב לישראל חזקים ומגוונים. השנה אנו חוגגים 35 שנים להשקתו של הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות. הסחר בסחורות שעמד בשנת חתימת ההסכם על 3.8 מליארד דולר בלבד, הגיע בשנת 2019 להיקף סחר הדדי בסחורות ושירותים של כ 47 מיליארד דולר. הקשרים בין הכלכלות נרחבים. בארה”ב ישנן שלוחות של כ 1000-1200 חברות ישראליות. השקעות נרחבות של הממשל החדש בארה”ב עשויות לייצר הזדמנויות עסקיות גם עבור חברות ישראליות אלו. בנוסף, הממשל החדש, עשוי להחזיר את המצב הקודם באשר למתן אשרות עבודה לעובדים בחברות היי טק, נושא חשוב לחברות הישראליות הממוקמות בארה”ב”.

תוצאות הבחירות ישפיעו על זרימת ההשקעות מארה”ב לישראל?

“בדומה לקשרי המסחר שציינתי קודם לכן, גם זרמי ההשקעות ההדדיים קיבלו תנופה ערה מאז השקת הסכם הסחר החופשי. ניתן לצפות שלא יחול שינוי לרעה בזרימת ההשקעות בישראל. ככלל, הקשרים הכלכליים השלובים, הסינרגיה בין הקהילות הטכנולוגיות של שתי המדינות, פעילותן של מאות חברות רב לאומיות אמריקאיות בישראל אשר ימשיכו כנראה לחפש הזדמנויות השקעה בישראל, וגם ידידותו של הנשיא הנבחר לישראל, הינם מרכיבים חשובים להמשך גל ההשקעות בישראל. בנוסף, ככל שהמיסוי בארה”ב יעלה, יתכן שההשקעות בישראל יקבלו תמריץ גם בשל המשמעויות הנובעות משינוי שכזה”.

ג’ו ביידן בנאום בחירות |צילומסך מתוך טוויטר

כיצד אתם מסייעים ליצואנים הישראליים בתקופה זו?

“אנו מארגנים כנסים רבים, וירטואליים בעיקר. השבוע לקחנו חלק מאוד משמעותי בתערוכת טכנולוגיות המובייל 5G שאורגנה על ידי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף מכון היצוא. לאירוע זה הבאנו בכירים מתעשיית הטלקום העולמית וארגנו עבור החברות הישראליות המציגות בתערוכה פגישות עם בכירי וריזון, חברות ביטוח שונות וחברות פיננסים אמריקאיות. השבוע נארח משלחת של חברות בריאות דיגיטלית באפ סטייט ניו יורק. לקראת שבוע הבא כבר רשמנו עשרות משתתפים מתחום הנדלן האמריקאי לכנס פרופטק המתקיים אף הוא בשיתוף עפ מכון היצוא ובהובלת מינהל סחר חוץ כמובן.

“בנוסף, כמו כל מערך הנספחים הכלכליים, אנו מסייעים לחברות באופן פרטני. יש לנו עובד ייעודי לסייע באיתור השקעות זרות בחברות ישראליות אנו פועלים יחד עם הרשות לחדשנות להשקת שיתופי פעולה שמאפשרים לחברות ישראליות לבצע פיילוטים והתנסויות מסחריות ראשונות בבתי חולים אמריקאיים, וגורמים מוניציפליים ועוד ועוד. חברות ישראליות המעוניינות לפעול בשוק האמריקאי או בכל שוק אחר בעולם, מוזמנים לפנות אל מערך הנספחים הכלכליים של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה ולהיעזר בשירותים שלנו לחיזוק פעילותם בשוקים הגלובליים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה