לא מאמינים בחרדים? ■ ריזל בדרכים עם הקטנה של ב.מ.וו

לראשונה, הסכימו בב.מ.וו לשחרר רכב הדגמה לנסיעת מבחן המיועדת לציבור החרדי. מנדי ריזל לקח את סדרה 1 וחזר ב”אורות” של התפעלות, לא רק מחוויית הנהיגה המופלאה. אז מה בכל זאת הצליח לעצבן אותו?

צילומים: מנדי ריזל

12 שנים אבודות חלפו מאז ראיתי לראשונה את ב.מ.וו סדרה 1 על ה’אוטובן’ (כביש בין-עירוני מהיר) בין דרזדן לברלין שבגרמניה – כצוציק בן 18 – ועד שעליתי השבוע על המכונית הזו.

העיכוב המיותר הזה – שש שנים אחרי שהתחלתי לראשונה במגזר החרדי את מבחני הדרכים – נבע בעיקר בגלל החשדנות כלפי הציבור החרדי וחוסר ההבנה כי גם שומרי תורה ומצוות רוכשים רכבי יוקרה. אבל עזבו, זה מאחורינו. ותודה לרן רהב ושות’.

jerusalem-box

המכונית עצמה יפהפייה, לדעתי היא בעלת תצורת האצ’בק היפה באזורנו. יש לה מכסה מנוע ארוך ומרשים, ופנסי לד (עם מצב תאורה אוטומטי – כלומר הם נדלקים לבד כשצריך) וגריל המזכיר את עיצובן של אחיותיה הגדולות.

למבחן קיבלנו את 120 ברמת גימור ספורט. זה כולל, מעבר לרמה הנמוכה יותר, כונסי אוויר שחורים במקום כסופים; ג’אנטים גדולים יותר – וממילא צמיגים ספורטיביים עם חתך נמוך במיוחד; תיפורים אדומים על ההגה ועל המושבים; ומערכת שמע טובה יותר.

כניסה אל המכונית עצמה מגלה מכונית צפופה מעט לגבהי קומה. לי אישית אין את ה”בעיה” הזו, כך שהסתדרתי היטב על המושב. המושבים עשויים בד. השניים הקדמיים – של הנהג וזה שלצידו – מיוחדים: יש לכם אפשרות להזיז אותם ב-12 זוויות כוונון, כדי ליהנות ממקסימום חוויה בזמן שאתם בדרכים.

מלבד האפשרות להניע את כיסא המכונית על מסילה קדימה ואחורה, והזזת משענת הגב – תוכלו גם להאריך את המושב או לקצר אותו, לשנות את הזווית, וגם לגרום לגב המושב “לחבק אתכם” יותר או פחות, בהתאם למה שנוח לכם, באמצעות ניפוח חשמלי. זאת מלבד העובדה שמדובר במושבים מחבקים ממילא בשל האופי הספורטיבי של המכונית. הישיבה עצמה נמוכה; אני אישית אהבתי.

מנוע רב עוצמה

במכונית גג חשמלי וחלונות כהים ליושבים מאחור – כסטנדרט. הדשבורד רך ואיכות החומרים והרכבתם ניכרת היטב מכל סנטימטר. במרכז הדשבורד, במעלה הקונסולה המרכזית מותקנת מערכת מולטימדיה ‘אַיי דרייב’. ניתן לתפעל אותה באמצעות גלגלת וכפתורים נלווים, הנמצאים סמוך לתיבת ההילוכים – ולא באמצעות טאצ’.

המערכת מעט קטנה מהממוצע ואינה דוברת עברית – מה שמפריע למי שלא למד ליב”ה (כנראה שרק היבואניות הבינוניות והזולות הבינו שכדאי להשקיע למען “המון העם”) ואין בה מצלמת רוורס. הסעיף הזה קצת עיצבן, כי מצלמת רוורס היום זה כמעט א’-ב’.

עוד בקונסולה המרכזית המלבנית משהו: שליטה על מערכת השמע ועל מערכת בקרת האקלים שאינה מפוצלת. בסדרה 1 יש כפתור להנעת וכיבוי המנוע, וגם ‘סטארט-אנד-סטופ’ לכיבויו ברמזורים וכיו”ב.

המנוע – מייד אין בוואריה – מגיע בנפח 1.6 סמ”ק טורבו עם 178 כוחות סוס. לא מעט בזכות ההנעה האחורית – הוא מתגלה כעוצמתי, ומעיף את הסופר-מיני הזו קדימה בצורה שמביישת את מרבית המכוניות בסגמנט המנהלים. שמונה ההילוכים האוטומטיים מועברים ביעילות ובצורה חלקה שמעוררת השתאות.

חסכונית במידה

ידית ההילוכים עצמה ייחודית – כעין מוט זקור. הזזתה שמאלה בעדינות תעביר אתכם למצב ספורט שמניב על הכביש תוצאה טובה עוד יותר; ולחיצה נוספת תאפשר לכם לתפעל את ההילוכים ידנית. זו גם חוויה, וזה גם חסכוני.

הב.מ.וו הקטנה מטפלת טוב במהמורות, למרות הצמיגים הדקים. אבל גולת הכותרת היא חוויית הנהיגה: בעיקולים בכבישים הצרים הסמוכים לשדרות עיר מגוריי, הקטנה לימדה את כולם פרק בהלכות יציבות והתנהגות כביש.

אגב, אם ממש תרצו להתפרע, תוכלו לבטל את מערכת בקרת היציבות, כדי “למשוך זנב” וליהנות מנהיגה פראית עוד יותר. באולם התצוגה המליצו לא לעשות זאת, אז ויתרנו. אבל גם בלי ביטול ה’אי.אס.פי’, המכונית הזו פשוט הפליאה את יכולותיה בשילוב של סיבובים ומהירות.

בידוד הרעשים טוב במהירות נמוכה, אך אם תחצו את ה-100 קמ”ש תשמעו את רעשי הרוח.

ומה לגבי המרווח? נוסעים רחבי גרם היושבים מאחור עשויים להתלונן על צפיפות. למעשה, יש שם מקום לשני מבוגרים וילד או מתבגר אחד – כיוון שהרצפה אינה שטוחה והיושב האמצעי יתקשה להניח שם את רגליו.

תא המטען גדול יחסית לקטגוריה – והוא עמוק אך נמוך.

צריכת הדלק עומדת על ליטר דלק אחד לכל 11 קילומטרים של נסיעה משולבת. אם הנהג לא מימש את הפוטנציאל מתחת למכסה המנוע ואפילו לחץ על מצב ה’אקו’ החסכוני – הנתונים ישתפרו בהחלט.

מבט מעזרת הנשים: מכונית מרשימה, עם מושבים קדמיים שבאים לקראת הנהג וזה שלצידו, ומאפשרים זוויות שונות לישיבה נוחה יותר. מערכת השמע מעולה, ולילדים היה מרווח נדיב בספסל האחורי. מה שהיה לי חשוב, כאימא, וזה אולי שולי – הם החלונות הכהים ששמרו על הילדים מפני קרני השמש. תא המטען נדיב ושימושי.

נתונים: מחיר, לגרסה הנבחנת: 202,500 שקל | מנוע: 1,600 סל”ד, 177 כוחות סוס (לדגם שנבחן) | מומנט: 25 קג”מ ב-1,350 סל”ד | האצה מ-0 ל-100: 7.2 שניות | צריכת דלק: 1 ל-11 | תא מטען: 360 ליטר | בסיס גלגלים: 2690 מ”מ | דרגת זיהום אוויר: 6 | 6 כריות אויר

מעלות: יופי, נוחות, חוויית נהיגה, מנוע תיבת הילוכים | חסרונות: איפה מצלמת הרוורס? דו יו ספיק היברו? מרווח לנוסעים מאחור.

במו 1

במו 2

במו 3

במו 4

במו 5

במו 6

במו 7

במו 8

במו 9

במו 10

במו 11

במו 12

במו 13

במו 14

במו 15

במו 16

רוגע160
inner

2 תגובות ל: "לא מאמינים בחרדים? ■ ריזל בדרכים עם הקטנה של ב.מ.וו"

  1. הבנאדם תותח. כתיבה מדהימה

  2. ריזל אתה אלוף. כתיבה מדהימה
    ןתביאו עוד כאלו כתבות

כתיבת תגובה