“לא נפתח את שנה”ל בלי תקציב של 1.4 מיליארד ₪ לרשויות”

תפקוד הרשויות המקומיות אל מול האתגרים במשבר הקורונה • הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח”כ עפר שלח, קיימה דיון בוועדה עם ראשי רשויות שהעלו בפניה טענות רבות ביכולות הניתנות לרשויות לטיפול מול האזרחים בעידן הקורונה שאזלו ההכנסות מארנונה וללא תקציב • יו”ר הוועדה: “הממשלה צריכה לראות ברשויות המקומיות חלק מהפתרון למשבר הקורונה”

דרעי בביקור באלעד | צילום (ארכיון): יעקב נחומי, פלאש 90

“השלטון המקומי בישראל הוא חזק וממוקד. תפקידה של המדינה בעת הזו – להעניק סמכויות ואמצעים לרשויות המקומיות. עושה רושם שבמובן הזה משרד הנגב והגליל עושה את תפקידו. צריך לדאוג שתקציבים יעברו ושהממשלה תראה ברשויות המקומיות חלק מהפתרון למשבר הקורונה”, כך פתח ח”כ עפר שלח את ישיבת וועדת ביקורת המדינה שבראשותו, בדיון בנושא הרשויות המקומיות ערב שנת הלימודים וימי הקורונה חסרי התקציב.

בפתח הדיון הוצג דו”ח מבקר המדינה ב-70 היבטים בפעילות המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל והרשויות לפיתוח הנגב והגליל.

box

הליקויים בדו”ח שהיו קשורים לדיון הוועדה, לימדו על חוסר מיצוי משאבים של הרשויות. בדו”ח נכתב כי הרשויות המקומיות אינן ממצות את המשאבים שהמשרד לפיתוח ורשויות הפיתוח מעניקים להן בשל היעדר אפשרות להגשה מקוונת של בקשות תמיכה במענה על קולות קוראים, היעדר הנגשה בשפה הערבית; זמן המענה על קול קורא מוגבל ואינו מאפשר לרשויות המקומיות לעמוד בזמני ההגשה והמצאת המסמכים; דרישות המימון התואם (מצ’ינג) מרשויות מקומיות במעמד סוציו-אקונומי נמוך וכן בגלל איחור בהעברת התשלומים לרשויות המקומיות.

ראש המועצה אזורית רמת נגב, ערן דורון: “זה שאנחנו בהעדר תקציב מדינה שממנו נגזרים כל הדברים, מבטל לנו חלק מהפעולות התוספתיות של תקציב המדינה שלא מתקיימות. רמת נגב זו לא מועצה מסכנה, ועדיין במשבר הזה צמצמנו פעילות. צמצמנו משרות. עם התקווה גדולה בהקמת הממשלה, חשבנו שנחזור לשגרת פעילות כפי שנדרש וצריך. כתוצאה מתקציב המדינה הפעילות נפגעה דרמטית. רשויות הנגב והגליל בטח היו רוצים להמשיך לתמוך אבל בהעדר תקציב זה המצב. בהעדר תקציב לא יכולים לפעול. אפילו תנועות נוער, קרן קרב, היל”ה זה הכל נגזרת של התקציב”.

Inner article

סגן יו”ר השלטון המקומי, רה”ע דימונה, בני ביטון: “הרשות עושה עבודה יוצאת מהכלל. דימונה הייתה עיר אדומה מס 1 במדינת ישראל. והיא עברה לעיר ירוקה. אמרתי שלא צריך סגר בדימונה, הקמתי חמל אישי עם המשטרה והצבא. הורדנו לגמרי את התחלואה. מה שאני צריך מהמדינה זה תעבירו את הסמכויות אלינו. אבל גם תרשמו צ’ק וסעיף תקציבי לכל הדברים האלה. עשינו פעילות לפני שהממשלה עשתה. סגרנו בתי כנסת, בתי ספר. הגענו לכל מאומת לבית. אמרתי לרה”מ ומשרד הבריאות תפתחו את הכיסים. תתנו לנו כדי שנוכל לתת את הכסף ישירות לאזרחים.

“עיריית דימונה נפגעה כמעט 10 מיליון שקל כתוצאה ממשבר הקורונה. חלק מהאנשים בערי הפיתוח לא משלמים ארנונה. אם אדם יחשוב שהוא קודם צריך לשלם אוכל, הוא לא ישלם לרשויות.. אני לא אפתח את שנת הלימודים אם לא יהיה תקציב של 1.4 מליארד שקל. אנחנו לא מסוגלים לעבוד כשאין תקציב למדינת ישראל”.

מנהל אגף תקציבים במשרד הפנים, סיוון להבי: “אנחנו מודאגים ממצב הרשויות. מרבית תקציבי המשרד מופנים לרשויות המוחלשות. קידמנו החלטות ממשלה ייעודיות לגבי אלעד, טבריה ורשויות ערביות לתמיכה נקודתית בגלל שהיה להם סגר ספציפי. אנחנו לקראת מתווה נוסף לתמיכה בעסקים, שנפגעו משמעותית בפריון שיקבלו, בנוסף לתמיכה ברשות המסים, גם הנחה בארנונה. המתווה הוא העברת שיפוי -הרשות קיבלה החזר על הנחה שנתנה לעסקים לפי התקנון”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה