לא רק באוסטרליה: המשטרה תאזין לכם לוואטסאפ

חוק חדש באוסטרליה יאפשר למשטרה להאזין לשיחות וואטסאפ ולהציץ להתכתבויות • החשש: פריצת הסכר תאפשר לגורמים אחרים לחדור לוואטסאפ בכל מדינה בעולם

המשטרה בהאזנה. קנברה, אוסטרליה | צילום: mark higgins, שאטרסטוק

האם תרצו שמישהו – גם אם הוא לא המשטרה – יוכל להאזין או לצפות בשיחות הוואטסאפ שלכם? עכשיו, תארו לעצמכם מה מרגישים האוסטרלים שהצעת חוק חדשה תאפשר למשטרה לעשות זאת וההצפנות שאמורות לשמור על הפרטיות שלנו, תימוג בעשן.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

וזו לא רק המשטרה, ולא רק האוסטרלים. גם אם רק שוחחתם מהארץ או מחו"ל עם אדם באוסטרליה – אתם כבר חשופים לפרצת ההגנה על ההצפנה הסטנדרטית הגבוהה של וואטסאפ.

למעשה, מטרת החוק המקורית היא לאפשר לשומרי החוק להגן על המדינה מפני ארגוני טרור ופשיעה. אך מומחי אבטחה סבורים, כי ההשלכות אכן ישפיעו בכל רחבי העולם.

עד כה, טוענים המומחים לוואטסאפ, אין אפשרות לחדור לפרטיותכם או לגלול את הארכיון המוצפן של הודעותיכם. למעט באפליקציית ריגול שתוחדר ישירות למכשיר שמגובה בגוגל דרייב או באפל אייקלאוד – לא ניתן לחדור לתוכנה באופן חיצוני. אולם אם החוק יאלץ את וואטסאפ ודומותיה להביא את פרצת האבטחה – גם אם למטרות משטרתיות והגנתיות-בטחוניות, התוצאה תהיה ברורה. ההצפנה תהיה חלשה יותר ותשפיע על כולנו.

אם המשטרה תוכל לחדור את מערך ההצפנה ההגנתי הקיים כיום בוואטסאפ, גם חברות עסקיות וארגונים שונים יוכלו להגיע בדרך כלשהי למידע שלכם, לעקוב אחריכם וללמוד אודות סודותיכם הכמוסים ביותר.

"זה אמור לאפשר האזנה באמצעות פירצת 'אדם באמצע', באופן חוקי. וזה אומר שלא רק הודעה בין שני אוסטרלים חשופה, אלא הודעה שלנו לאנשים באוסטרליה – נניח שיחה בין ישראלי לאוסטרלי או אנגלי לאוסטרלי. אני לא יודע אם זה ייפתח גם להודעות בין אנשים במדינות אחרות – כמו הודעות בין ישראלי לאנגלי", אמר דורון אופק, מומחה אבטחת מידע ומנהל SUSE ישראל, שהזהיר, כי "זו בעיה. ברגע שוואטסאפ תגיד כן לזה, היא פורצת סכר כך שבמדינות אחרות יבואו אליה וגם יבקשו גישה".

כתיבת תגובה