לא רק חברת תחבורה: רכישה והסכם קיבוצי בדן

המשקיעים החדשים שרכשו 40% מחברת דן אשררו ושפרו את ההסכם הקיבוצי שהיה לעובדים עם החברה עד כניסתם • החברה תשקיע יותר בתחום הנדל"ן המניב ובתחומי התשתיות באמצעות חברת הבת שלה דן קפיטל

חניון אוטובוסים של דן | צילום אילוסטרציה: Protasov AN, שאטרסטוק

לפני פחות מחודש נחתמה סופית העסקה, לרכישת 40% ממניות קבוצת דן, חברת התחבורה הוותיקה בגוש דן, על ידי קבוצת משקיעים חיצוניים. הקבוצה מנוהלת על ידי יאיר אפרתי, מנכ"ל ושותף בווליו בייס מיזוגים ורכישות, לצד מנכ"לים מוערכים אחרים: עופר לינצ'בסקי, מנכ"ל גדות ולשעבר מנכ"ל אגד והרכבת; שמעון בן חמו, מנכ"ל מקורות לשעבר וברי בר-ציון, לשעבר מנהל מיוחד של רשות השידור ושל בית החולים ביקור חולים.

קבוצת המשקיעים שזכתה במכרז, השקיעה בחברה לפי שווי של 1.26 מיליארד שקל – כלומר השקיעה כחצי מיליארד שקלים. ב'כלכליסט' דווח כי לקבוצת המשקיעים יש אופציה להגדיל את השקעתה ל-50% באמצעות רכישת 10%, המוחזקים כיום בידי פנחס רוטנברג.

בסוף השבוע האחרון, ולאחר שדבר הרכישה נכנס לתוקף, חתמו איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות והנהלת חברת האוטובוסים דן, על הסכם קיבוצי חדש שיחול על כ-1,800 נהגיה. ההסכם נחתם במעמד יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי; מנכ"ל דן, עופר זילביגר; מחזיק התיק מאיגוד עובדי התחבורה, דורון עזרא; יו"ר ועד עובדי דן, יוסי קפילוטו וחברי הוועד.

ההסכם מבטיח למעשה, כי כל ההסכמים הקיבוציים הקיימים בחברה, ימשיכו לחול עם כניסת קבוצת המשקיעים החדשה, והם יחויבו לכבדם וליישמם. במקביל, נקבע כי תוקף ההסכם הקיבוצי הקיים, יוארך בשנה אחת עד לתום שנת 2023.

בנוסף, ההסכם מביא לשדרוג משמעותי בתנאי הרווחה והבריאות של הנהגים, העובדים בעבודה מאומצת, לרווחת ציבור הנוסעים ושלומם. ההסכם מביא לשדרוג סעיפי ביטוחי הבריאות של העובדים וקובע כי ההנהלה תסבסד עבור העובדים את עלות הביטוחים כמעט במלואה. לצד זאת הוסכם, כי החברה תגדיל את הסכום אותו היא מקדישה לטובת פעילויות רווחה לעובדים, בדגש על ימי עיון וסמינרים, בכל שנה עד לסוף 2023 בכחצי מיליון שקל.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר במעמד החתימה על ההסכם: "ההסתדרות תמשיך לדאוג לנהגי האוטובוסים הן בתחבורה הציבורית והן בתחבורה הפרטית. נמשיך לשים דגש בעיקר סביב בריאותם ומנוחתם של הנהגים, שעושים עבודה קשה ומאומצת ודואגים להסיע את הציבור הישראלי בבטחה יום יום שעה שעה".

מנכ"ל דן עופר זילביגר: "חברת דן שפעלה מאז ומתמיד לכבד ולשמר את מעמד הנהגים בחברה, תפעל להמשיך לתמוך ולכבד את הסכם העבודה הקיבוצי של סקטור הנהגים בחברה".

יו"ר ועד עובדי דן יוסי קפילוטו: "אני מברך על כך שאחרי מו"מ ישיר והוגן בין ועד העובדים בליווי ההסתדרות לבין הנהלת דן, הגענו להסכם יוצא מן הכלל אשר יבטיח את זכויות הנהגים. אנו מצפים להמשך הדרך ושמירה על יחסי העבודה הטובים בדן גם עם הבעלים החדשים".

לצד השדרוג בנושא העובדים, ינסו קבוצת המשקיעים להאיץ את תהליך ההתייעלות שהחל בחברת דן, כשהפעילות תמוקד גם בחלקיה הנדל"ניים של דן. חברת דן מחזיקה בשטחי נדל"ן בעלי ערך רב, שחלקם שימש בעבר כמוסכים, מרכזי שירות, חניונים ושימושים נוספים לאוטובוסים שלה. בהשקעה נכונה ושינוי ייעוד, יכולים שטחים אלו להוות פוטנציאל להצפת ערך משמעותית.

חברת דן החלה לפעול בעבר בתחום הנדל"ן המניב והיזמי, כאשר בין הפרויקטים שביצעה החברה בתחום, נמנים פרויקט מגדל ארלוזרוב בתל אביב ופרויקט לייף בבני ברק. זרוע נוספת של החברה, עוסקת בתחום התשתיות, כאשר רכשה לאחרונה באמצעות חברה־בת שהקימה, דן קפיטל, את הבעלות בחברה שהיא בעליה של מתקן התפלת המים בשורק. במקביל הזרוע עוסקת גם ברכבות קלות ובתחומים נוספים שמשרד התחבורה מפיק עליהם מכרזים מפעם לפעם.

חברת האוטובוסים דן תחבורה, שהוקמה כקואופרטיב (חברה בבעלת עובדיה) בשנת 1945 הפכה ב-2002 לחברה בע"מ ומתמקדת בעיקר בהפעלת תחבורה ציבורית בגוש דן. החברה מחזיקה ב־2,000 אוטובוסים וב־2,600 עובדים, מתוכם 1,700 נהגים ומסיעה מדי חודש יותר מ-14 מיליון נוסעים (כ-700 אלף ביום(.

חברת דן שהייתה פעילה בעבר רק בגוש דן (עם שליטה כמעט מלאה על התחבורה הציבורית), הרחיבה את פעילותה. בעיר חיפה מפעילה 100 מטרוניות – אוטובוסים ארוכים – וכן זכתה במכרז קווי השירות של התחבורה הציבורית, באשכול באר שבע וצפון הנגב, שם היא פועלת תחת השם דן בדרום.

רכישת החברה על ידי משקיעים חיצוניים מאותתת, כי על אף רפורמת התחרות והמכרזים שמשרד התחבורה מוציא ומצמצם בכך את הפעילות של דן בתחום התחבורה הציבורית, עדיין יש לחברה לאן להתקדם. כך שגם אם כרגע מנוע הצמיחה העיקרי של החברה הוא תחום התח"צ, בעקבות ההשקעות בנדל"ן ותשתיות, לצד השקעות בטכנולוגיות חדשניות, בעוד כמה שנים הנפקת החברה בבורסה תהיה סיבה טובה להצלחה.

תגובה אחת ל: "לא רק חברת תחבורה: רכישה והסכם קיבוצי בדן"

  1. ברי בר ציון הוא מנכ״ל מוערך רק בעיני עצמו. הוא ננזף בעבר על תיפקודו ע"י מנכ"ל משרד התעשייה, בפרוייקט התעסוקה אורות.

כתיבת תגובה