לא רק קרדיט: הכירו את מודעות הבחירות החדשות

ועדת הכנסת החליטה על תאריך לבחירות וקבעה: מודעת בחירות תישא את שמו ומענו של האדם האחראי להזמנתה • אם אותו אדם פעל מטעם מתמודד בבחירות או מטעם גוף אחר, תישא המודעה את שם המתמודד או הגוף • כל הפרטים לקראת הבחירות שבדרך, ותקציבי הפרסום שעלולים לקטון משמעותית

קמפיין הליכודניקים החדשים ב-2019 נגד השותפות החרדיות | צילום אילוסטרציה: יח"צ

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה, ברוב של 10 מול 7, את הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-23 וקיום בחירות לכנסת ה-24 ביום ג', 16 במרץ 2021, ג' ניסן תשפ"א. בעד הצעת החוק הצביעו חברי הוועדה מסיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת, יש עתיד, ימינה וישראל ביתנו (סה"כ 10). נגד הצעת החוק הצביעו חברי הכנסת מהליכוד, ש"ס ויהדות התורה (סה"כ 6). שאר הסיעות אינן מיוצגות בוועדת הכנסת ולפיכך אין להן זכות הצבעה בוועדה.

ייתכן כי יימצא תאריך אחר, טרם ידוע עדיין אם יו"ר הקואליציה יעלה את ההצעה לדיון – כיוון שהתאריך הסופי עוד לא הוסכם. אם לא יימצא הסדר לחוק התקציב, הכנסת תתפזר מאליה ב-23 לחודש הנוכחי, דצמבר.

אך בנוסף למועד הבחירות, קובעת הצעת החוק שאושרה, חידוש בתחום הפרסום של קמפייני הבחירות. מעתה, מודעת בחירות תישא את שמו ומענו של האדם האחראי להזמנתה, ואם אותו אדם פעל מטעם מתמודד בבחירות או מטעם גוף אחר, תישא המודעה את שם המתמודד או הגוף.

גם על תקציב הבחירות – והשלכתו על הקמפיינים, התקבלה החלטה: לפי הצעת החוק, יחול קיצוץ של כ-10% ממימון תקציב הבחירות של המפלגות שיתמודדו. בנוסף, כל מפלגה, ללא קשר לגודלה, תקבל סכום של כ- 2.6 מיליון שקלים (במקום תוספת של כ-1.3 מיליון שקלים שקיבלה במערכת הבחירות האחרונה). חשב הכנסת, חיים אבידר, ציין שתוספת כזאת גורמת לכך שלמעשה אין כמעט קיצוץ בסכום הכולל של מימון המפלגות, אולם היא מסייעת למפלגות הקטנות.

עוד הוחלט על הקלות לסיעות בפירעון הלוואות שנטלו במערכות הבחירות האחרונות וייטלו לצורכי הבחירות הבאות: על הסיעות יהיה לפרוע אותן בתום 4 שנים וארבעה חודשים.

יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) אמר בדיון: "נקיים בחירות קצרות, חסכוניות ושקופות. הוספנו תיקון חשוב בעניין שקיפות ההודעות הממומנות ברשת והגבלנו את הוצאות המפלגות. אנחנו מתכוונים להביא את הצעת החוק לקריאה ראשונה במליאת הכנסת כבר ביום שני הקרוב". כאמור, הכל אם יגיעו אנשי הקואליציה להסדר ביניהם על העלאת החוק.

כתיבת תגובה