לא תגנוב: אלה כלי הרכב הגניבים ביותר בישראל ב-2018

שיטת השוד המתוחכם זינקה במאתיים אחוזים, אזור המרכז הוא המוכה ביותר בגניבות ושעות לפנות בוקר הן השעות שבהן הגנבים פועלים • הרכבים הנגנבים ביותר – מסחריים • הכירו: הבינה המלאכותית שנלחמת בגניבות • כל הנתונים

גניבת רכב. אילוסטרציה | צילום: Chutima Chaochaiya, שאטרסטוק

'פוינטר ישראל' מסכמת את שנת 2018 למניינם בגנבות רכב ומסתבר שהתופעה החדשה של 2017 לא פסחה עליה ואף שלשה את עצמה.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

כזכור, בעבר דיווחנו כי בשנת 2017 החלה תופעה חדשה בישראל שבה כנופיות מתוחכמות של גנבי רכב משכפלים מפתח "גולם" בתהליך הגניבה, תוך כדי התחברות לשקע OBD, ובאמצעותו למחשב הרכב. הגנבים מקודדים מפתח חדש ומוחקים את המפתחות הקיימים.

 כ- 15% מסך ניסיונות הגניבה שנרשמו בשנת 2017 התבססו על שיטה זו. בשנת 2018 הנתון זינק ל- 45% מסך הגנבות. מדובר על זינוק של 200% כשכמעט אחד מכל שני רכבים בישראל נגנב בשיטה זו.

"במסגרת הטמעת בינה מלאכותית במוקד המבצעי הוכנסו למערכות המידע פרמטרי זיהוי שקשורים בלימוד דפוסי התנהגות הנהג, בשעות נסיעה, הנעות בשעות חריגות, אזורי נסיעה חריגים, שיגרת נסיעה של הרכב ושל הנהג ועוד", אומר אילן גולדשטיין, מנכ"ל 'פוינטר ישראל', על דרכי ההתמודדות של החברה בתופעה. "שילוב יכולות ה- AI הן תוצאה של זיהוי מגמה במהלך השנתיים האחרונות של גניבות רכבים בדרך של גניבת מפתחות הרכב וקוד או שיתוף פעולה בין נהג מורשה לגנב רכב. נסיעות שזוהו כחוקיות מקוטלגות עכשיו כניסיונות גנבה, נשלחות התראות ומופעל אירוע גנבה עבורן".

Inner

שיטות הגניבה הפופולריות האחרות הן: החלפת מחשב הרכב – הן היוו 25% מהגניבות שנרשמו השנה, המהוות ירידה של 50% ביחס לשנה שעברה; גניבת מפתחות מבית הלקוח – הן היוו כ-15% מסך הגניבות שנרשמו השנה, המהוות ירידה של 11%.

שיטה נוספת, מכונה גניבה בידי מורשה – מתבצעת בדרך כלל על ידי שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד חוקי של כלי הרכב. שיטת גניבה זו היוותה 13% מסך הגניבות שבוצעו השנה. פוינטר מספקת פתרון לתופעה זו באמצעות מערכת בקרת התנעה ומערכת clock & lock, אשר מאפשרות הגדרת שעות פעילות ונסיעה של הרכב. שיטת גניבה בידי מורשה גדלה השנה ב- 18%; ושוד וגניבת רכב מונע – הן היוו 2% מסך הגניבות השנה, ללא שינוי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

מפילוח הנתונים לפי אזורים, עולה כי אזור המרכז מוביל עם 36% מסך הגניבות – עליה של 12% ביחס לשנת 2017. באזור השרון נותר אחוז הגניבות בדומה לנתון אשתקד – 23%. אזור השפלה מצליחה למגר דרמטית את מספר הגניבות, שם נרשמו השנה 11% מהגניבות – ירידה של 35% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

גניבות הרכב באזור ירושלים והסביבה אמנם עומדות על 11% 'בלבד', אך הן מסמלות עליה של 10%. בדרום זינק מספר הגניבות עוד יותר, שם נרשמו 10% ממקרי הגניבה – עליה של 11%. ובדומה לדרום, גם באזו הצפון נרשם מספר גניבות מועטה ביחס לשאר האזורים – 9% – אך הן מהוות זינוק של 12% לעומת נתוני השנה שעברה.

מהנתונים עולה עוד, כי שעות הגניבה הפופולריות ביותר הן בשעות הלילה, בין 22:00 – 05:00 לפנות בוקר. רכבים פרטיים ורכבי פנאי-שטח מהווים 63% מסך גניבות הרכב. ללא שינוי ביחס לשנה שעברה.

רכבים היברידיים הם הסגמנט שבו שיעור הגניבות הוא הנמוך ביותר – המשך המגמה משנת 2017, ואילו רכבים מסחריים מהווים 17% מסך גניבות הרכב. גידול של 41%.

בגזרת המשאיות לא נרשם שינוי והן מהוות 14% מסך גניבות הרכב. כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי ) מהווים 3% מסך גניבות הרכב. רכבים וכלים נוספים מהווים 3% מסך גניבות הרכב – קיטון של 57%.

Side
Inner

כתיבת תגובה