לבעלי הכיס העמוק יש דרך טובה לחצות את החורף

צילום: חנה עזריאל

אין כמו לפתוח את מדור הרכב של השנה החדשה עם מכונית טובה. את תשע”ז כזכור, סיימנו עם יגואר XJ ואת תשע”ח אנו משיקים עם פורד אקספלורר פרימיום.

היגואר הייתה יותר עבור הסקרנות, האקספלורר יותר עבור קהל הקוראים. אז אם אתם מחפשים רכב שטח טוב וגדול עם טעם אמריקני – תמשיכו לקרוא. אם אתם חוששים לשלם על זה במיטב כספכם, תחזרו לגרוטאות, תסלחו לי, המכונות “מיני וואן”.

את אקספלורר כבר בדקנו לפני כשנה, אבל הפעם קיבלנו את הגרסה המשודרגת יותר והיקרה ביותר – פרמיום. בעלת הנעה כפולה, 4X4 ואבזור עשיר עוד יותר מזה שהיה לנו במבחן הקודם.

צילום: חנה עזריאל

חוויה ונוחות נסיעה

רכב המבחן הגיע בצבע אפור מרשים, חלונות כהים מאחור, חישוקי מגנזיום 20 אינצ’, פרונט מוחצן עם סמל FORD במרכזו, וקודן אלקטרוני על הדלתות הקדמיות. ההנעה מתבצעת באמצעות לחיצה על כפתור בשלט, ובלחיצה על כפתור אחר  ניתן לפתוח את תא המטען. הידיים עמוסות? לא נורא! הסטת הרגל מתחת לחלקו האחורי של הרכב תעלה את דלת הבאגז’ אל על.

פנים המכונית יוקרתי, מושבי עור בצבע בהיר כשהקדמיים מגיעים כמובן עם חימום וקירור והם חשמליים עם זיכרונות. זיכרונות לכוונון חשמלי יש גם לדוושות ולהגה. באקספלורר מערכת מולטימדיה גדולה, עם מצלמת רוורס מעולה ושפע של אבזור וחדשנות הבאים לידי ביטוי במתגים הפזורים על הדלתות כולל חניה אוטומטית או עיסוי אקטיבי לנהג וליושב לצידו. כמו בדור הפשוט יותר, יש גם “תאורת אווירה”, מערכת מיזוג מפוצלת, גג נפתח ועוד ועוד.

צילום : חנה עזריאל

 

מנוע ביצועים ויכלות שטח

המנוע החזק בנפח 3.5 V6 עם 290 כ”ס – שווה לכלל גרסאות האבזור השונות ובגרסה היקרה הזו הוא לא שונה מהגרסה ה”פשוטה” של הדגם. תכל’ס, אין צורך בכבישי ישראל במנוע חזק יותר. הוא עוצמתי די והותר. במכונית שישה הילוכים ומצב ספורט. את ההילוכים ניתן להעביר ידנית באמצעות מדפים הממוקמים מאחורי ההגה.

באקספלורר בגרסת הפרימיום, מערכת הנעה כפולה חכמה. היא מאפשרת באמצעות חוגה (ע”ע לנד-רובר) את התאמת הנסיעה בשלל מכשולים ושבילים או כבישים מאתגרים לנסיעה: חול, חצץ, שלג ובוץ, ויש גם בקרת נסיעה במדרון. והכי חשוב מרווח הגחון נדיב יותר מהגרסה הסטנדרטית ועומד על 21.1 ס”מ לעומת 19.8.

המכונית הזו אינה מגיעה כסטנדרט עם מגן גחון אלא אם תוסיפו כסף, וזו בעיה!. מגן כזה תוכלו למצוא לא רק בלנד-רובר דיסקברי 5 שבחנו כאן לאחרונה, שיקרה פי 2 ומרווחת הרבה פחות מאקספלורר, אלא אפילו בסאנגיונג רקסטון שזול בכ-100 אלף שקל מהפורד הזו.  המחסור במגן אינו מאפשר נסיעת שטח במסלולי 4X4 במדבר יהודה, נניח. קצת מבאס.

בגרסה היוקרתית הזו יש גם אבזרי בטיחות חשובים כמו חגורות בטיחות מתנפחות במושבים הקיצוניים בשורת המושבים השנייה, בקרת שיוט מסתגלת ומערכת התרעה בפני התנגשות חזיתית עם סיוע בבלימה.

מטען צריכת דלק ושורה סופית

הנסיעה טובה ונוחה, בעיקר בכבישים בינעירוניים. בתוך העיר, יש מה לשפר במפגש עם מהמורות. בפנים הרכב המרווח עצום, ויש גם תא מטען גדול – 595 ליטר נפחו – בין פי 2 לפי 5 מתא המטען במיני-וואן סטדנדרטי. שזה וואו.

השורה השנייה מתקפלת שליש ושני שליש, ויש בגב המושב השני ידית הניתנת להורדה, עם מתקנים לכוסות. השורה השלישית, מחולקת לשני מושבים נפרדים. הם מתקפלים בלחיצת כפתור הנמצא בתא המטען: קיפול חלקי, או קיפול מלא – שגורם להיבלעותם של המושבים ולמשטח ישר וענק בתא המטען.

צריכת הדלק עמדה על ליטר דלק אחד ל-8 קילומטרים של נסיעה רגועה בדרך כלל. סחיטה תמידית של הדוושה כנראה תגרע מן התוצאה.

אפשר להסתכל על המכונית ולטעון שהיא יקרה מידי למיינסטרים המיני-וואני. מצד שני, ניתן להסתכל על המחיר והתמורה שלה בצורה אחרת: היא מכונית יוקרה שעונה לכל פרמטר שנמצא ברכבי פנאי-שטח בגודל כזה מבית לנד רובר, אאודי, וולוו וכיו”ב (מנוע, נוחות, יכולת שטח יחסית, אבזור, מרחב) ובמחצית מהמחיר. שווה? שווה!

מחיר הדגם הנבחן 359,000 שקלים.

 

צילום : חנה עזריאל

מבט מעזרת הנשים: זו מכונית שמעניקה תחושה של מכוניות אמריקניות אמיתית. גדולה, מאובזרת, מרווחת, ומלאה נוכחות. לשבת בתא הנוסעים שלה זה להשקיף די מלמעלה על הכביש, ובעיקר לא לשמוע תלונות על צפיפות.

 

קרדיט לתמונות חנה עזריאל

inner

תגובה אחת ל: "לבעלי הכיס העמוק יש דרך טובה לחצות את החורף"

  1. אקספלורר זה הרכב החדש של המתעשרים החרדים.

כתיבת תגובה