להתחיל את השנה ברגל ימין

רו"ח יניב כהן

כל בעל עסק מחפש את הביטחון, העוצמה והשקט הכלכלי לו ולמשפחתו. לנהל היום עסק מצליח ולהגיע לביטחון כלכלי אלו שאיפות שניתן להשיגן, אם תדעו, כבעלי עסקים,  לנהל נכון ובצורה מקצועית את עסקכם.  מייד עם תחילת שנת העסקים החדשה, חברת ניהול נטו – מנהלי כספים מעניקה טיפים כלכליים וניהוליים חשובים לתחזוקת העסק במהלך שנת 2018. שיעזרו לכם להתייצב מחדש על מפת הדרכים העסקית.

להיפגש עם רואה החשבון כבר עכשיו

box

לפגישה עם רו”ח משמעויות והשלכות רבות לסגירת שנת 2017,  בפן המיסוי, המימוני והבקרה שלכם על העסק. בימים אלו כולנו סוגרים את שנת 2017 בין אם בספירות מלאי ובין אם בדיווחי ההכנסות וההוצאות של חודש דצמבר. קחו בחשבון שנתוני הדוח (כדוגמת: רווחיות, Ebitda, יתרת חו”ז בעלים, הון עצמי וכו’) הם אלו שישפיעו בין היתר על היקף, סוג ומחיר האשראי שתקבלו בשנת העסקים הקרובה. כמובן, שעד המצאת הדוח לידי הבנק, זה האחרון יסתמך על הדוח המבוקר לשנת 2016. לכן, בכדי לשדר רצינות ומקצועיות, תדרשו כבר עכשיו מהנהלת החשבונות ומרו”ח שלכם כי הנכם מעוניינים בדוח מבוקר כבר עד אפריל – מאי 2018. כמו כן, טרם סגירת הדוח, התייעצו עם גורם מקצועי מתחום האשראי, שיחווה דעה האם הדוח הכספי נותן מענה מפורט ואיכותי לבקשות האשראי שתעלו בפני הבנק. רבים מהעסקים מעדיפים להציג שורת רווח קטנה על מנת לשלם פחות מס. אך שורה מעין זו יכולה לפגוע בהם בבואם לבקש הלוואה מהבנק.

האם אתם באמת יודעים מה קורה בעסק?

בראש ובראשונה, כבעלי עסקים, הדוח הכספי אמור לשקף עבורכם את מצבה של החברה. אם אתם מבעלי העסקים שמרוויחים אבל שלא מבינים להיכן הכסף נעלם, כנראה שאין לכם בקרה מספקת על מה שקורה באמת בחברה שלכם. קצת תשומת לב, תוכל לחסוך לכם המון כאב לב וכסף.

תקציב ובקרה לשנת 2018

תקציב הינו “מפת הדרכים של העסק”, מעין דו”ח רווח והפסד חזוי. זו הנקודה בזמן בה אתם כבעלי העסק יושבים וחושבים אסטרטגית על ההכנסות הצפויות ומקורן, ההוצאות הנגזרות מהן והוצאות אחרות. בתקופה מאתגרת זו יש לקבוע את סדר העדיפויות בהוצאות  ולהחליט וכמה לקצץ השנה. לאחר בניית התקציב פנו לכם יום בחודש (או ברבעון) והשוו בין מה שתכננתם לבין מה שקרה בפועל, בלשון המקצועית “תקציב מול ביצוע”. ברור לכם שהחיים מאוד דינמיים ובמיוחד בישראל, לכן יש לבצע התאמות במהלך השנה ליתרת חודשי התקציב המתוכננים.

ניהול ותחזית תזרים מזומנים

בניתם תקציב והגדרתם יעדים, השלב הבא הוא לתכנן את תזרים המזומנים השנתי. באמצעות בנייה וניהול נכונים של תחזית תזרים מזומנים, תבטיחו לעצמכם את החמצן הדרוש לפעילות העסק שלכם במהלך שנת 2018. יסתיים פתאום ותאלצו לעצור באמצע הדרך.

שבו עם (ולא מול) הבנק

בניתם תקציב, חישבתם כמה כסף נדרש לכם, עכשיו רק נשאר לדאוג שהבנק יתמוך בתוכנית שלכם. לכן, היו שקופים עם הבנק המממן שלכם. הציגו בפניו את התוכנית העסקית שבניתם, הסיכויים והסיכונים במימוש היעדים של אותה תוכנית. הגישו את צורכי האשראי השנתיים (ולא רק של החודש-חודשיים הקרובים). קחו בחשבון, גם בהצגת הסיכונים עליכם להראות את דרכי הפעולה להתמודדות עם אותם סיכונים. זכרו, הבנקים הולכים עם העסקים שהם מאמינים ביציבות שלהם ומנוהלים היטב. אל תהססו להעזר באנשי מקצוע שמדברים “בנקאית”. גם לכם ולגם לבנק יהיה קל יותר לגשר על פערי הבנה.

תמחיר

תמחיר נכון ומדויק מאפשר להבין כמה עולה לכם המוצר או השרות שאתם מציעים. מעטים העסקים המבצעים תמחיר בכלל ועל אחת כמה וכמה תמחיר נכון. יש לבנות תמחיר שכולל רגישות לשינויים בשוק (מחירי סחורות משתנים, שערי מטבע משתנים, ריביות וכיוצא בכך). תמחיר נכון הכולל את כלל העלויות (ישירות ועקיפות, קבועות ומשתנות) מבטיח החלטה אם להיכנס לעסקה או לא (אל מול מחיר השוק), איך לבדל את המוצר כדי למוכרו מעל מחיר השוק ובסופו של דבר מבטיח רווח על המוצר/השרות/העובד.

ניהול נטו – מנהלי כספים

ניהול נטו מנהלי כספים הינו תחום בקבוצת ניהול נטו. שירותים נוספים אשר ניתנים על ידי קבוצת ניהול נטו הינם טיפול בתזרים מזומנים, ייעוץ כלכלי, ליווי עסקי ופיננסי, גיוס אשראי לחברות, כולל באמצעות הקרן בערבות מדינה, קרנות נוספות ותמריצים ממשלתיים, גביה והאובליגו בחברות והכנת תוכניות עסקיות פיננסיות למגוון מטרות.

ניהול נטו בע”מ מנוהלת על ידי רו”ח אבי קרעין MBA), (LLM וזאב הרשקוביץ (MBA) בעלי ניסיון של למעלה מ- 25 שנה כל אחד בתפקידי עשייה ניהוליים בכירים בתחומי הכספים, התפעול, המכירות והניהול, בתעשייה ובהי-טק. 

אתר- www.nihulneto.com

רוגע160
ono-inner

כתיבת תגובה