לוקחים הלוואות בערבות מדינה? היזהרו ממאכערים

ההלוואות ניתנות בקלות? המאכערים חוגגים על עמלות שמנות שהם גוזרים מכיסכם • כמות ההלוואות בערבות מדינה עלתה פי 4 במהלך הימים האחרונים • משרד הכלכלה מזהיר: במקום להשתמש במאכערים אפשר להיעזר בשירות מעוף בעלות של 100 ש”ח

הלוואות | צילום: SVStudio, Peshkova, שאטרסטוק

“שלום, מדברת ס’… מהקרן להלוואות בערבות מדינה, רצינו להציע לך הלוואה לעסק שלך”, כך נפתחה השיחה ממספר בקידומת 072 עלום כלשהו.

– “אתם הקרן להלוואות בערבות מדינה?”, אני שואל בתמימות.

“כן”.

 – “זה השם שלכם, או תואר שקיבלתם מהמדינה?”, התמימות שלי נמוגה.

“אנחנו הקרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים, אתה רוצה לשמוע על הלוואה?”, היא מתעקשת, ואני סוגר את הקו.

אינני יודע מה באשר לאותה חברה שבחרה לה בשם המפוצץ הלז ואם יש לה קשר לאותם גורמים שאודותם מתפרסמת היום אזהרה מגורמים המטעים את הציבור, אך נראה כי לא בכדי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה יצאה הבוקר (ה’) בקריאה לעסקים להיזהר מגורמים שונים הפועלים תוך כדי הטעיית הציבור כשמציגים עצמם כמי שפועל מטעם הקרן בערבות מדינה, כמי שנותן אישורים עקרוניים מטעם הקרן או מבטיחים תנאי הלוואה בקרן וגובים עבור שירותים אלו סכומים מופרזים.

הקריאה יוצאת על רקע פרסומים רבים שצצו ברשת, עם התפשטות נגיף הקורונה בישראל, על פיהן מעכרים וגורמים שאינם בעלי סמכא משווקים הלוואות וליווי הלוואות מטעם הקרנות בערבות מדינה במחירים מופרזים וללא האישורים המתאימים.

בהמשך לכך, מבהיר המשרד כי מטעם הקרן פועלים שני גופים מתאמים והם בלבד מוסמכים לתת מענה בשם הקרן, חברות גיזה ו- BDSK. בנוסף, על מנת לסייע לבעלי עסקים בהגשת הבקשות לקרן, שירותי המעוף עומדים לשירותם בעלות מסובסדת של 100 ₪ (117 ₪ כולל מע”מ). בשבועות האחרונים כמות הבקשות להלוואה מהקרן קפץ בכ-400% ועל פי ההערכות צפוי להמשיך לגדול במאות אחוזים עד לערב חג הפסח.

כחלק מכלי הסיוע אותם מציעה המדינה, בחודשים שחלפו נפתח מסלול מיוחד שיעזור לעסקים להתמודד עם קשיים בתזרים המזומנים בעקבות המגבלות הקיימות על הפעילות העסקית. הקרן להלוואות בערבות מדינה מעמידה מסלול מזורז לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו מההשלכות של המשבר. במסגרת המסלול הייעודי יועמדו הלוואות באמצעות הבנקים בשיעור מוגדל של ערבות המדינה ובטחונות נמוכים.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מפעילה באמצעות מעוף מוקד חירום טלפוני לסיוע לעסקים בהתמודדות עם השפעות של נגיף הקורונה. ליצירת קשר טלפוני: 8794*. אתר הסוכנות מתעדכן באופן תדיר עם מידע והנחיות לבעלי עסקים וכן עם כלי סיוע רלוונטיים www.sba.org.il

Inner article

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: “הרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה פועלת להעמיד מגוון כלי סיוע לעסקים בכלל ובתקופת משבר הקורונה בפרט. בימים אלו מתגבשים הפרטים האחרונים לתוכנית סיוע מקיפה למגזר העסקי וכבר עתה ניתן להסתייע בקרן הלוואות בערבות מדינה לעסקים שנפגעו מהקורונה, אולם צר לי שיש כאלה שפועלים לנצל את שעתם הקשה של העסקים ולגבות מחירים מופקעים. לכן אני מזמין את העסקים לוותר על המאכערים ולהיעזר במוקדי הסיוע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ברחבי הארץ”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה