ליברמן רוצה להמשיך להסית נגדנו אך שלא נדע על כך

תלונה הוגשה במשטרה מטעם מפלגת ישראל ביתנו, נגד אתר המתרגם תעמולת בחירות אנטישמית של המפלגה ותגובות מזעזעות של תומכיה • מפעילי האתר: “אנו מתקשים למצוא הבדל בין התעמולה המבחילה והתגובות של תומכי ליברמן לבין תעמולה של שנות ה 30 של המאה הקודמת בגרמניה” • עוה”ד המייצג את מפעילי האתר: “ליברמן זקוק לרופא שיטפל בהזיותיו”

איווט ליברמן, דווקא הסתה איננה בחופש הביטוי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

האם ליברמן מוכן לקבל הסתה חמורה וכתובות אנטישמיות בעמוד הרשמי של המפלגה, אולם איננו מוכן שנדע על כך?

אתר אינטרנט בשם ‘סכנה מביתנו’, שתירגם חומרים מעמודי הפייסבוק של מפלגת ישראל ביתנו ושל נבחריה, בהם נאצות אנטישמיות של תומכיהם נגד העם היהודי ובעיקר נגד המגזר החרדי, ותמיכה בהיטלר ובנאצים, קיבל דרישה מעו”ד של המפלגה להסיר את האתר, בטענה כי זה אתר מתחזה ואנונימי. עוה”ד אף הגיש תלונה במשטרה נגד הפעלת האתר. מלבד זאת, הם מאיימים לפנות גם לוועדת הבחירות המרכזית, על מנת שימנעו המשך קיומו של האתר.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

האתר, המופעל על ידי ישראלים דוברי רוסית ועל ידי נטליה רוטנברג, מביא תרגומים של הערות אנטישמיות מזעזעות שאין הדף סובלן. מפעילי האתר כותבים, כי “קמפיין הבחירות של ‘ישראל ביתנו’ שונה מזה המופנה לקהל דוברי עברית והוא מתאפיין בהסתה חריגה בקיצוניותה. הקמפיין השקרי מופנה לאוכלוסייה אשר רובה נטולת כל זיקה ליהדות וידע בהיסטוריה של מדינת ישראל.

“הקמפיין מתאפיין בהפחדה מפני מדינת הלכה כביכול והוא עושה שימוש באיומים לפיהם אם לא יצביעו לליברמן תוקם מדינת הלכה ותהיה כפיה דתית”.

מתוך התרגומים המובאים באתר

בהמשך הם מסבירים את מטרת קיומו של האתר: “מעצם היותנו עולים מברה”מ לשעבר, בה סבלנו מאנטישמיות, אנו מתקשים למצוא הבדל בין התעמולה המבחילה והתגובות של תומכי ליברמן לבין תעמולה של שנות ה 30 של המאה הקודמת בגרמניה, והתגובות שהיא עוררה, כאשר התומכים והפעילים של ישראל ביתנו לועגים, מבזים, משמיצים בברוטאליות ובגסות קיצונית את אזרחי המדינה הדתיים. האנשים המאמינים בישראל מואשמים בקונספירציות שכל מטרתן הן לגנוב את לחמם של העולים מבריה”מ לשעבר”.

לדבריהם, “ההסתה היום יומית ויצירת השסע בין דתיים לחילונים במסגרת התעמולה של ‘ישראל ביתנו’ לא היה לה אח ורע במסגרת מערכות בחירות קודמות והדיון הציבורי הנוקב בישראל מעולם לא ירד לפסים כה נוקבים שכל מטרתם ליבוי ושיסוי יצרים שעלול לגרום חלילה למלחמת אחים”.

במכתב ההתראה ובתלונה שהגישה ישראל ביתנו למשטרה, נטען כי “על פי ממצאי בדיקה שנערכה על ידי חברת סייבר מטעם המפלגה, האתר משמש פלטפורמה להפצת תעמולה שקרית ואנונימית נגד מפלגת ישראל ביתנו, בין היתר באמצעות בוטים. על פי ממצאי הבדיקה, מדובר במערך מורכב, מתוחכם ויקר, בו מעורבים חברה זרה ואמצעי תשלום אנונימיים”.

870/135 ליינר ארטקל

בהמשך הם מציינים, כי “קיים חשד כי מאחורי התעמולה האנונימית עומדת מפלגה, או לחילופין, “גוף פעיל בבחירות” אשר מקיים “פעילות בחירות” מבלי שנרשם אצל מבקר המדינה, בניגוד לחוק מימון מפלגות”. לטענתם, “פעילות זו עשויה לעלות כדי עבירה פלילית”.

לסיכום, הם דורשים לסגור את האתר, לחדול מפרסום מסריהם, ולפעול להסרת התכנים שמקורם באתר, מכל פלטפורמה אחרת בה פורסמו.

תגובתו של בם

עו”ד יצחק בם, המייצג את מפעילת האתר, כתב בתגובה להתראה, כי ליברמן ומפלגתו מנהלים תעמולה ארסית, בעלת ניחוח אנטישמי, כנגד ציבורים שונים בישראל. וכי מרשתו פועלת כאזרח פרטי לגנות את התעמולה ולהזהיר את הציבור מפניה. לדבריו, “מעשיה ודבריה של מרשתי חוסים תחת הזכות לחופש הביטוי. זכות זאת אולי אינה מוכרת למרשיך (הסובייטים. א”ח) אך הנני סמוך ובטוח שתסביר להם במה מדובר”.

בהמשך מכתבו כותב עו”ד בם, טענות מרשך ביחס להפעלת בוטים כביכול בידי מרשתי, הנן פרי הזיה של מרשך. הייתי מציע כי תפנה אותו לרופא מומחה בעניין, מכיוון שספק בעיני אם עורכי דין יכולים לסייע לו לטפל בבעיית ההזיות.

עו”ד בם פירט ל’ביזנעס’ את עלויות האתר ואחזקתו. בניגוד לטענות של ישראל ביתנו על “מערך מתוחכם ויקר”, להערכתו מדובר בעלות של כ-100 דולרים לשנה, אותם משלמת נטליה.

לדבריו, הוא עבר על האתר, ולדעתו – כדובר רוסית – “התרגום עושה חסד עם המקור”, שהוא הרבה יותר מזעזע. לטענתו, הדברים שהח”כים של ישראל ביתנו עצמם מפרסמים, הינם “תעמולה אנטישמית מתונה”, אבל מה שקורה ונכתב על ידי תומכיהם, זעזע אותו לחלוטין.

שאלנו את דוברות המפלגה:

  1. האם תרגומי האתר ‘סכנה מביתנו’ לקמפיין השונה בין רוסית לעברית והטענות כי בקמפיין ברוסית ישנן טענות מסיתות ושקריות, נכונים?
  2. האם נכונה העובדה שתומכים מגיבים בעמוד הרשמי של המפלגה, בקריאות אנטישמיות, כולל ‘חבל שהיטלר לא סיים את העבודה’, ותגובותיהם לא נמחקו ולא גונו?
  3. מדוע ישראל ביתנו פועלת להסרת דף האינטרנט? האם המפלגה לא מעוניינת שנדע על ההסתה החמורה?

בתגובת המפלגה, פירטו לנו את טענותיהם ואת ה”תחקיר” שנעשה אודות האתר ומפעיליו, אולם לא הכחישו את נכונות התרגומים ואת אנטישמיות תומכיהם המובעת באתר. לדבריהם: “הנושא נמצא בטיפול המשטרה לאחר שהוגשה תלונה, נמתין לממצאים. אין שום קמפיין הסתה, יש לנו אותו קמפיין בעברית וברוסית”.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "ליברמן רוצה להמשיך להסית נגדנו אך שלא נדע על כך"

  1. כל הכבוד לנטליה רוטנברג האמיצה!!!
    ליברמן הוא אנטישמי. לא פחות.

כתיבת תגובה