ליצמן: "אבנה גם לחרדים"; כ"ץ: "זו תהיה כלכלה של אחדות"

ליצמן בטקס חילופי השרים במשרד השיכון: החרדים הם לא 'אזרחים שניים' במדינת ישראל • שר הכלכלה והתעשייה הנכנס, עמיר פרץ: משבר הקורונה הוא גם הזדמנות להפוך את הכלכלה הישראלית לכלכלה אנושית. כלכלה בה כל אזרח יידע שיש תכניות ברורות וישימות עם אופק כלכלי עבורו ועבור משפחתו" • טקס חילופי שרים התקיים היום גם במשרד האוצר

יעקב ליצמן בטקס כניסתו למשרד השיכון | צילום: חורחה נובומינסקי

שלא כהרגלו, ליצמן התחיל את הנאום שלו בטקס כהונתו וחילופי השרים שנערך הבוקר במשרד השיכון, דווקא במגננה: "אני ללא מסכה כי הייתי חולה קורונה ואני מחוסן", הוא מצהיר. יש בהצהרה הזו משום לימוד על מה שעובר על ליצמן בימים האחרונים אך לא בהכרח על המשך העשייה שלו במשרד.

"באתי לעזור לכולם. ואני מדגיש – באתי למשרד השיכון עבור כולם. נכון, גם לחרדים מגיעה דירה. החרדים הם לא אזרח שני במדינת ישראל".

באשר לתכניות העתידיות של ליצמן במשרד – דבר שבשלו זרמו העיתונאים לטקס חילופי השרים אמר השר ליצמן כי "יש לי הרבה מחשבות ואין לי תכניות. נתחיל היום לשבת עם אנשים במשרד, במטרה לחפש דרך להטיב".

אשר לשיטות הפעולה הוא בכל זאת שחרר מידע. "אני אוהב לבצע רפורמות. ככה עשיתי במשרד הבריאות. ואני מתכוון גם פה לעשות רפורמות חדשות במטרה לעזור לכולם".

לאחר שהתנער אמש ממנכ"ל משרד הבריאות שהיה נחשב מקורב אליו, והביע הסתייגות מהאזהרות של בר סימן טוב בנושא הקורונה, ציפה הקהל למעט יחס למנכ"ל שבחר בו ליצמן לכהן במשרד השיכון. אך הוא התייחס אליו קצרות ממש. "הבאתי מנכ"ל שכרגע בבידוד", אמר כשכוונתו ליאיר פינס ולא הכביר במילים נוספות אודותיו.

"אני מודיע", חתם ליצמן את נאומו, "שאני פותח את הדלת שלי לכל העובדים, כל אחד מה שירצה להציע, רעיונות ופתרונות – אני קשוב".

פרץ נכנס, כהן יוצא

הבוקר התקיים גם טקס חילופי שרים במשרד הכלכלה והתעשייה בירושלים במעמד שר הכלכלה והתעשייה הנכנס, ח"כ עמיר פרץ, השר היוצא, ח"כ אלי כהן, בכירי משרד הכלכלה והתעשייה, בתעשייה ובמשק הישראלי.

שר הכלכלה והתעשייה הנכנס, עמיר פרץ: "אני נכנס היום למשרד הכלכלה והתעשייה עם תחושת אחריות רבה. התפקיד שלי הוא לעשות הכל כדי שכל ישראלי יידע שהוא לא לבד ושהמדינה תעמוד לצידו. משבר הקורונה הוא גם הזדמנות להפוך את הכלכלה הישראלית לכלכלה אנושית. כלכלה בה כל אזרח יידע שיש תכניות ברורות וישימות עם אופק כלכלי עבורו ועבור משפחתו. כלכלה שמתמודדת עם משבר ומתקנת עיוותים של שנים רבות: ביחס לעצמאיים, בדאגה לשכירים, ובחיזוק השקעה במפעלים ובתוצרת הארץ. הממשלה שהוקמה היא ממשלה פריטטית מאוזנת. הן פוליטית, מדינית, ובעיקר כלכלית. כוחם של הגורמים שהחזיקו בעמדות כלכליות קיצוניות שהובילו לקפיטליזם חזירי בממשלות הקודמות קטן יותר בקואליציה הנוכחית, וזה נותן לנו סיכוי גדול יותר לקדם את תפיסת הכלכלה האנושית. כלכלה שבה הזכות להתפרנס בכבוד, לחיות בכבוד ולהזדקן בכבוד, היא הבסיס שלנו, כחברה ישראלית, בסיס לסולידריות ולערבות הדדית בהן אהבנו פעם להתהדר. הגיע הזמן להשיבן – לא רק את הביטויים הנשגבים, גם את התוכן מאחוריהם. אלי ידידי, אני מודה, על כל אשר עשית, ועל כל ההישגים שלך בתקופה זו"

שר המודיעין, אלי כהן, מי ששימש כשר הכלכלה והתעשייה אמר, כי "אנו מסכמים את העשור הכלכלי הטוב ביותר של מדינת ישראל. הבאנו בשנה האחרונה את הייצוא הישראלי לשיא של 114 מיליארד דולר, אישרנו הקמה והרחבה של מאות מפעלים והתייצבנו, ערב הקורונה על נתוני אבטלה הטובים ביותר מאז קום המדינה, הגדתנו את שיעור המועסקים בהייטק, שברנו את מונופול מכון התקנים, עברנו לתקינה בינ"ל, הובלנו את צו היבוא האישי ורפורמות בעולם הצרכנות אשר הזניקו את ישראל ב-16 מקומות במדד התחרותיות של ה-OECD, פתחנו מאיצים ברחבי הארץ והענקנו לעסקים קטנים מעטפת סיוע, ייעוץ ומימון, חיים חדשים וצמיחה למאות עסקים. רגע לפני הקורונה התייצבנו על נתוני האבטלה הטובים ביותר מאז ומעולם, ואני בטוח שעוד נשוב אליהם.

"אני מאחל למחליפי בתפקיד, עמיר פרץ, הצלחה רבה. אין לי ספק שאתה, יחד עם עובדות ועובדי משרד הכלכלה והתעשייה המקצועיים והמסורים, ובעזרת נשות ואנשי התעשייה והעסקים בישראל, תמשיך להצעיד בעוז את המשק הישראלי בפרט ואת מדינה ישראל בכלל, לשיאים חדשים".

מהתחבורה לאוצר

ואילו במשרד האוצר התקיים הבוקר טקס חילופי שרים במעמד שר האוצר הנכנס, ישראל כ"ץ ושר האוצר היוצא, משה כחלון.

שר האוצר הנכנס, ישראל כ"ץ אמר באירוע כי "המשרד הזה הוא משרד המשרדים. הציבור באחריותנו על כל גווניו. נעשה הכל כדי להקל על הציבור. זאת תהיה ממשלה חזקה מבחינת היכולת שלה להחליט, ואני בהחלט מדבר על כלכלה בסימן אחדות. לא יהיו בה גוונים או חשיבה מפלגתית, אלא הצעדים שנחליט עליהם יצטרכו לכלול את כל חלקי הציבור. כלכלה שתתניע את המשק אחרי כל מה שקרה. משה אני רוצה להודות לך באופן אישי על החברות שלא נגמרת, על תרומתך ועל מה שעשית במשרד הזה, טיפלת בציבורים שלא טיפלו בהם קודם. תודה רבה עד כה והרבה הצלחה בעתיד".

שר האוצר היוצא, משה כחלון: "היום לפני חמש שנים בדיוק עמדתי כאן במקום הזה, ואמרתי משפט שרבים ביקרו אותי עליו. אמרתי שכלכלה זה לא רק מספרים ושורות אקסל. כלכלה זה אנשים. אמרתי שכלכלה נועדה לשרת את האזרחים ולא האזרחים נועדו לשרת את הכלכלה. היום, חמש שנים לאחר מכן, אני שמח לעמוד כאן ולומר בגאווה שלאורך כל הדרך נשארתי נאמן לתפיסת העולם הזו. ראיתי לנגד עיני את אותם אזרחים, שעבדו קשה, שילמו מסים, עשו מילואים וחשבו שהמדינה שכחה אותם. ראיתי זוגות צעירים שנחנקו תחת יוקר המחיה ורכישת דירה נראתה עבורם חלום בלתי אפשרי. ראיתי אותם בכל רפורמה, בכל חוק, בכל החלטת ממשלה ותמיד בחנתי את הדברים בשאלה אחת פשוטה – האם זה טוב עבורם".

כחלון פנה לשר האוצר הנכנס במילים אישיות. "ישראל, אתה מגיע כשר ותיק, אתה תמשיך להוביל. יש לך את הצוות מהטובים שיש למדינת ישראל. אין יותר טובים מהם. אנשי מקצוע, איכותיים, אידאליסטים מסורים. הייתה לי זכות אדירה להיות כאן. לא הרבה זוכים בכך".

כחלון חתם בנימה אישית, והתייחס לעזיבתו את העולם הפוליטי. "אני יוצא למגזר הפרטי שמח וטוב לב, עם עשיה מדהימה לאורך כל הקדנציה שלי עוד מהיותי ח"כ – ורוצה להגיד תודה על כל דקה וכל רגע".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה