ליצמן בוועדת הכספים: "אקפיד בקיצוניות על השוויוניות"

שר הבינוי והשיכון הציג בוועדת הכספים את תכנית הדיור החדשה של משרדו • עפ"י התוכנית, יוענקו מענקים לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה, גם על רכישת דירות שאינן חדשות, שעלותן עד 700 אלף ₪ • לצד זאת, יתקיימו מכרזים תחרותיים באזורים היקרים בגוש דן למקסום רווחים • יימשכו תוכניות לדיור בר השגה לזוגות צעירים באזורי ביקוש

ליצמן וגפני בוועדת הכספים | צילום: ארכיון

ועדת הכספים קיימה היום (ג') דיון בנושא הצגת תכנית הדיור החדשה של משרד הבינוי והשיכון, בהשתתפות שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד השיכון יאיר פינס.

לראשונה שמעו חברי הכנסת מכלי ראשון את כוונות משרד השיכון בתכניות הדיור. שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן הציג בוועדת הכספים את תכנית הדיור החדשה של משרדו, על פיה יוענקו מענקים לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה, גם בגין רכישת דירות שאינן חדשות, שעלותן עד 700 אלף ₪. המנכ"ל התייחס אף הוא לתוכנית, והרחיב פרטים בנושאים שחלקם פורסמו לראשונה ב'ביזנעס'.

ליצמן ציין עוד כי מכרזים תחרותיים יתקיימו באזורים היקרים בגוש דן למקסום רווחים, ולצד המשך תוכניות לדיור בר השגה לזוגות צעירים באזורי ביקוש. עוד ציין השר, כי יגביר את העברת הפיתוח באזורי בנייה לקבלנים, תחת פיקוח של משרדו.

כאמור, במהלך הדיון, הציג השר את תוכניתו לתמריצים לרכישת דירה ראשונה בפריפריה, ולצד כך להגברת התחרות על ערך הקרקע בשכונות יוקרה באזורי הביקוש בגוש דן, לשם מימון הסיוע. עוד הוצג כי לגבי אזורי ביקוש – דוגמת הערים ראש העין, רמלה, לוד ומודיעין, בהן נבנה דיור  לטובת זוגות צעירים חסרי דירה, ימשיך המשרד בתוכניות לדיור בר השגה.

את הגידול בהכנסות המדינה מהגדלת התחרותיות באזור גוש דן, מעריכים במשרד ב 3-4 מיליארד ₪, שיוסטו לטובת הפריפריה, שם יוענקו מענקים לרוכשי דירה ראשונה שאינה דירה חדשה. בנוסף יונהגו מכרזים באזורים אלה, בהם יזכו הקבלנים שיציעו את ההצעה הנמוכה ביותר על סבסוד הפיתוח.

התכנית שהציג היום שר הבינוי והשיכון תאיץ את הבנייה ובתוך כך תייצר מקומות עבודה רבים במשק, תעודד תעשייה מקומית ותסייע לכלכלה ולמשק הישראלי כמנוע צמיחה מרכזי. ענף הבנייה מהווה 6.4 אחוז מהתמ"ג בישראל, היקף האשראי השנתי של ענף הבנייה בישראל עומד על כ- 88 מיליארד ₪ ומועסקים בו למעלה מ- 208,000 עובדים באופן ישיר, כ-100,000 עובדים זרים ופלסטינים וכ-165,000 מועסקים עקיפים בתעשיות תומכות.

השר ציין כי על מנת להתמודד עם האתגרים העומדים בפנינו בימים אלה בענף הנדל"ן, מתחייבת סדרה של השקעות ממשלתיות הנוגעות לתשתיות ההכרחיות לצורך הקמת יחידות דיור חדשות ואכלוסן. עידוד הבנייה ופיתוח התשתיות למגורים ישמרו על יציבות הענף, ויסייעו בשמירת מקומות עבודה ויצירת חדשים במקצועות תומכים.

תכנית הדיור של השר ליצמן מציעה שיווק דיפרנציאלי אשר עתיד להכניס לקופת המדינה בין 3-4 מיליארד ש"ח. באיזורי "יוקרה" –  מכרזי כל המרבה במחיר; באזורי ביקוש – דיור בר השגה במחיר אחיד לרוכש ותחרות על הקרקע; ואילו באיזורי פריפריה –  דיור במחיר מופחת במסלולים שונים ותחרות על ערך קרקע מפותחת.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, שפתח את הדיון, ציין כי "מצוקת הדיור פחות בכותרות בגלל נושא הקורונה, אנחנו מקווים שהקורונה תעבור בע"ה ואז הבעיה האמתית היא בעיית הדיור, אי אפשר להגיע לדירה וכל הנלווה לזה".

"אני חברתי"

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן אמר כי "התוכנית היא בשורה גדולה לפריפריה. אני בטוח שזה יצליח בע"ה. מגבלת מחיר הדירה תעמוד על עד 700 אלף ₪ גג. ההנחות יהיו גדולות, ויתנו בנגב והגליל, רק לדירה ראשונה. היום יש תוכניות ואישורים, לוקח כמה שנים עד שבונים דירה, בכמה שנים האלו, אנשים שוכרים דירות, ולוקחים דירות מאנשים שאין להם דירות, השכירות עולה כסף רב.

לדבריו, "אני רוצה להתמקד בפריפריה, אני חברתי, משם אני מתכוון למקד את הפעילות, לא אזניח את המרכז, אבל הפריפריה זה מקום שאפשר לעשות המון דברים, יש שם המון דירות ריקות. אין שום סיבה בעולם שהמדינה לא תתמוך במי שקונה דירה יד שנייה במענק. אנחנו מתכוונים לעשות זאת, יהיו מענקים לדירות יד שנייה בפריפריה, בנגב והגליל. זה יתן פתרון שאנשים יוכלו לקנות דירות בזול, יוכלו לשפץ אותן וזה יהיה מידי בלי שכירות בכלל. יש המון דירות יד שנייה בכל הפריפריה".

לגבי עיכוב תוכניות במנהל, ציין השר ליצמן כי בכוונתו לקצר את הבירוקרטיה. "אדרוש שכל התיקים שפתוחים, ולא מעוכבים בשל הליכים בבית המשפט, לסיים תוך שבועיים. אני יודע שיש הרבה, אני מתכוון לעשות סוף לזה".

עוד הוסיף השר כי בכוונתו להשיק תוכניות ייעודיות לסיוע למגזר הערבי והחרדי, וכי הוא מתכוון להקפיד כי אף מגזר לא יקופח: "לא אתן להחרים שום מגזר בשיכון, בעיריות או מועצות, לא חרדי, לא ערבי ולא אתיופי, אקפיד על זה בקיצוניות".

פיקוח הדוק

"נמשיך בדיור בר השגה, במחיר למשתכן, במקומות שהיו קודם, בעיקר מקומות לא יוקרתיים. מה שקיים, לא אפסיק" ציין השר והוסיף כי קיימת בעייתיות בשוק הדיור הציבורי: "כל מי שרוצה לקנות את הדירה הציבורית בה הוא מתגורר עושה את זה, וזו בעיה. כמה כסף אני יכול להביא מהאוצר לרכוש עוד דירות?".

עוד ציין השר כי החליט להגביר את העברת הפיתוח בשכונות שנבנות לקבלנים הבונים, עם פיקוח של משרד השיכון, "זה יוזיל ב-20 – 30 אחוז את העלויות" והוסיף כי "אנחנו גם במו"מ להגדיל את המשכנתאות. יש דברים שאני לא יכול להביא ב-2020, והאוצר מסכים שאביא ב-2021, לכן לא פירטתי אותם".

להגדיל את ההיצע

גם מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס הוסיף וציין כי "במדינת ישראל בחומש הקרוב, אנחנו צריכים 55 אלף יחידות דיור בשנה, זו תוספת משקי הבית. בנקודה הזו אנחנו צריכים להאיץ את הבנייה. הפוטנציאל של עלייה במחירי הדיור קיים, לכן אנחנו חייבים להמשיך ולהגדיל את ההיצע.

"בנושא התכנון, הקמת הוותמ"ל הביאה להישגים גדולים, אנחנו במלאי תכנוני שמאפשר את הגדלת ההיצע. אבל כדי לעשות זאת יש לשווק את הקרקע ולהתחיל לבנות אותה, זה האתגר שלנו בתקופה הזו. אנחנו בקיפאון מסוים בשל הבחירות, תוכניות החומש התרוקנו, גם של בניית מוסדות ציבור.

"הרצון שלנו הוא להגדיל תשתיות תומכות דיור, נקבל תמורה כפול 3 – זה מייצר מקומות תעסוקה, מגדיל את התוצר, וכמובן מגדיל את היצע הדיור. כל יחידת דיור מייצרת מקום עבודה, זה הזמן לייצר את מקומות העבודה".

פינס הציג כי ענף הבנייה נאמד בכ-6.5 אחוז מהתוצר, וכי מועסקים 208 אלף מועסקים ישירים, וכ-100 אלף עובדים זרים. על כך ציין השר, כי בכוונתו לבקש "תוספת של עובדים זרים לתחום".

עוד הציג המנכ"ל כי התחום כולל 165 אלף מועסקים עקיפים, ו-16 אחוז מהאשראי למגזר העסקי, ניתן לענף הבנייה.

פינס התייחס לתוכנית הכוללת: "הרעיון הכללי הוא לחלק את המדינה לאזורי ביקוש ואזורי פריפריה, מדיניות יותר ליברליות באזורי ביקוש, בשכונות יקרות יותר, החלק הצפוני של מחוז ת"א, הרצליה, הוד השרון, בנקודות הזמן הזו, לא בטוח שצריך לעשות שם דיור בר השגה, משק בית שיכול לרכוש דירת 4 חדרים ב-3 מיליון, לא בטוח ש-200 אלף ₪ ישנו לו. נפנה את אותם משאבים, למקומות בהם חסרים משאבים.

"לגבי אזורי ביקוש דוגמת הערים ראש העין, רמלה, לוד, מודיעין – מקומות בהם נבנה דיור לטובת זוגות צעירים חסרי דירה, נמשיך לעשות תוכניות לסיוע בר השגה.

"לגבי הפריפריה, את אותם משאבים שנוכל לחסוך בשיווק במרכז, נסיט לפריפריה, נציע דיור במחיר מופחת ותחרות בין קבלניים על ערך קרקע מופחתת. נשאל את היזם כמה כסף הוא יזדקק לסבסוד פיתוח, זה שיבקש את סבסוד הפיתוח הנמוך ביותר, הוא זה שיקבל את הזכות לבניית הדירות.

"אנחנו מעריכים את הגידול בהכנסות המדינה בין 3-4 מיליארד ₪, כי אותן שכונות יקרות מכניסות הרבה מאוד כסף, ומבקשים להסיט את המשאבים הללו לפריפריה. אומדן ההוצאה הוא של כחצי מיליארד ₪".

ארבעה מהלכים, ששה צעדים

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס, הדגיש בוועדה כי התכנית מקדמת ארבעה מהלכים עיקריים: הגברת התחרותיות והגדלת הכנסות מדינה מאיזורי הביקוש; השקעה בפיתוח ותשתיות במרכז ובפריפריה; ייעול ושכלול כלי הלוואות ומענקים בפריפריה; רפורמות מבניות.

בוועדה הוצגה תכנית 6 הצעדים להאצת הבניה: תכנית מענקים לרוכשי דירות יד שניה בפריפריה; הגדלת גובה הלוואות המשכנתא מטעם משרד השיכון הניתנות לזכאים לרכישת דירה בפריפריה; תכנית חומש לתשתיות, תחבורה וניקוז; תכנית לתקצוב כיתות לימוד כחלק ממימוש הסכמי גג; הגדלת הסבסוד פיתוח ביישובי הפריפריה; הגדלת כח העבודה בענף הבניה – תוספת של 15,000 עובדים זרים ו-15,000 עובדים פלסטינים.

כאמור, לדברי מנכ"ל המשרד, ענף הבנייה מהווה  6.4% מהתוצר המקומי גולמי (תמ"ג) ונמצא במגמת עלייה כמעט מתמדת מאז שנת 2008. במיוחד בעת הזו, עת משבר הקורונה עולה צורך קריטי בשימור ושיפור ענף הנדל"ן כמנוע צמיחה וכלי ליצירת מקומות עבודה ופעילות כלכלית ישראלית.

תגובה אחת ל: "ליצמן בוועדת הכספים: "אקפיד בקיצוניות על השוויוניות""

  1. כל הכבוד לשר הנכבד, מזיז מחסומים לטובת הציבור שיהיו לו קורת גג משלו.

כתיבת תגובה