למי יש מיליארד דולר פנויים? בניין ‘קרייזלר’ מוצע למכירה

המוכרת: ממשלת אבו דאבי • הקונה יזכה בבניין בן ה-90 שהחזיק בעבר בתואר “המגדל הגבוה בעולם” • צפו בגלריה מרהיבה מהבניין שהפך לאחד מסמליה של ניו יורק

בניין קרייזלר וחלקה המזרחי של מידטאון מנהטן | צילום: ויקיפדיה

ממשלת אבו דאבי, המחזיקה ב-90% מבניין קרייזלר המיתולוגי בניו יורק, וחברת Tishman Speyer מניו יורק המחזיקה בשאר האחוזים בבניין, מחפשות כעת קונה לאייקון הניו יורקי.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

מגדל קרייזלר הושלם בשנת 1930, והיה הבניין הגבוה ביותר בעולם למשך כמעט שנה, הבניין נבנה עבור חברת קרייזלר האמריקאית, והוא היה בזמנו הבניין הראשון שגובהו עבר את ה-1000 רגל. כאמור, הוא גם היה המגדל הגבוה בעולם, עד השלמת ה’אמפייר סטייט בילדינג’, עוד אחד מסמליה של ניו יורק, שסגנון הבניה שלו מזכיר את זה של קרייזלר.

לפני יותר מעשור, רכשה קרן ההשקעות של ממשלת אבו דאבי 90% מהבניין, כאשר עשרת האחוזים האחרים מוחזקים בידי חברת הנדל”ן Tishman Speyer הניו יורקית. כעת, מתפרסם ב’וול סטריט ג’ורנל’, כי ממשלת אבו דאבי וטישמן ספייר מחפשים קונה חדש למגדל הישן.

Inner article

לפי הדיווחים, אין אחידות בנוגע לשווי של בניין קרייזלר, יש דברים הנזקפים לזכותו: כמו למשל, היותו אחד מהאייקונים של ניו יורק בנוסף להיותו המגדל הגבוה בעולם למשך זמן מה. מצד שני, העובדה שהבניין בן 90 שנה, לא מוסיפה לו הרבה. בפרט שממשלת אבו דאבי שילמה עליו את 800 מיליון הדולרים, קצת לפני פרוץ המשבר הכלכלי של 2008, שהביא לצניחה משמעותית במחירי הנדל”ן.

כך או כך: הקונה החדש יצטרך לשקול היטב את העסקה לפני שיוציאה לפועל, כיוון שכאמור, הבניין זקוק לשיפוץ לא קטן עקב היותו בן 90 שנה. אך יכול להיות שבעוד כמה שנים יתחולל פרויקט הפינוי-בינוי הגדול בהיסטוריה, כשיבינו שגם גורד שחקים לא יכול לעמוד כאן לנצח.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה