למי קראתם ג'יפון: קבלו את הפורסטר ברמת גימור ספורט

הוא לוקח בהליכה מסלולים שג'יפונים אחרים היו נתקעים בו, אבל אל תבנו עליו ל'פתיחות' • יש לו מערכת התראה לפני התנגשות מלפנים ומאחור ואפילו בלימה אוטונומית לרוורס • קבלו את הפורסטר החדשה במבחן רכב הישר מהשטח • ריזל בדרכים

הנעה כפולה והנאה כפולה | צילומים: ישראל אמיתי

לפעמים צריך לעשות בחירות כיפיות. וסובארו פורסטר החדשה הוא רכב שפשוט כיף לנסוע בו, בכביש ובשטח. ביום הבחירות השבוע, בחרתי בו – לנסיעת מבחן לאורך היום, כמלווה הצמוד שלי – ופשוט נהניתי.

שיעור התומכים בו, כלומר אלו שרכשו פורסטר בעבר ושבו לעשות זאת, עומד על קרוב ל-80%. וזה נתון מכובד מאוד. הדור החדש ייתן להם סיבה נוספת לעשות זאת, למרות שמחירו גבוה מרכב פנאי-שטח ממוצע ועומד על 180 עד 200 אלף שקלים לדגם הספורט שאותו קיבלנו למבחן.

Box

לזכותו ייאמר, שבניגוד למרבית רכבי הפנאי-שטח האחרים בפורסטר יש הנעה כפולה קבועה ושפע של מקום לחמישה נוסעים – שני נתונים חשובים. העיצוב החיצוני רשם שיפור קל, אבל בסובארו זה עדיין לא הצד החזק. בפורסטר תפגשו בגריל מאסיבי, פנסי לד עוקבי פנייה, חישוקי מגנזיום 18 אינטש, גג נפתח ונגיעות כתומות המזהות את המכונית עם גרסת הספורט. הפלסטיק של פתחי האוורור מגיע בדגם הזה בצבע כתום וכנ"ל מסביב לתיבת ההילוכים.

הנגיעות שמייחדות את הדגם הבכיר ממשיכות גם בתוך תא הנוסעים, עם תיפורים אדומים על ההגה ומושבי הבד השחורים, וגם בקונסולה המרכזית ובדלתות. מושב הנהג חשמלי, תא הנוסעים יפה אך מאופק, בצבע שחור ואיכות החומרים טובה מאוד.

במכונית מערכת מולטימדיה בקוטר 8 אינטש עם חיבור לאפל או אנדרואיד. ה'ווייז' לא עבד משום מה. יש כמובן גם מצלמת נסיעה לאחור ועוד. בסך הכול מערכת נחמדה, דוברת עברית. בנוסף, יש מסך צבעוני 4.2 אינטש בלב לוח המחוונים האנלוגי וכן מחשב מידע צבעוני נוסף בקוטר 6.3 אינטש במעלה הקונסולה המרכזית במרכז הדשבורד. היא משמשת לקבלת מידע בעיקר על הצד החיצוני של המכונית שאיור שלה ניצב שם לצד פרטים עדכניים על מצב הפנסים (דולקים / מכובים / אורות גבוהים) ובעיקר פרטים על נתוני הרכב בעת נסיעה בשטח.

התראה ברוורס, שתי 'עיניים' – מלפנים ומאחור

עוד באבזור: גג נפתח, חימום במושבים הקדמיים, מושב נהג חשמלי, תא מטען שנפתח חשמלי, בלם יד חשמלי, מערכת עצור והתנע, מערכת בקרת אקלים מפוצלת וגם פתחי אוורור במושב השני עם 2 יציאות USB מעליהן ועוד; באביזרי הבטיחות: בקרת שיוט אדפטיבית, התראת שטח מת, בלימה בעלייה גם כשהרגל אינה על הדוושה ומערכת הבטיחות האקטיבית  EYESIGHT שבאה כסטנדרט בכל הדגמים: המערכת כוללת 2 מצלמות הממוקמות מעל המראה המרכזית ברכב ומשמשות זוג עיניים נוספות, היוצרות תמונה צבעונית, תלת ממדית ויודעות לזהות הולכי רגל ודו-גלגלי.

בנוסף, המערכת מתריעה לפני התנגשות מלפנים ובעת הצורך בולמת באופן אוטונומי ומערכת RAB הכוללת בלימה אוטומטית בעת זיהוי מכשול בנסיעה לאחור: זו תבלום אוטונומית גם בנסיעה ברוורס – לדוגמה, כאשר בשטח המכונית התקרבה לכמה פרחים שצמחו גבוה מידי. כלומר: היא אפקטיבית וטובה.

צולח את מעלה יאיר

אבל הפורסטר לא רק מאובזרת, אלא גם השתדרגה בכל הקשור לכוחה ולנוחותה. התחושה בתא הנוסעים היא שמדובר ברכב אמריקני. המתלים מדויקים ולכן המכונית – גם מחוץ לעיר אבל גם בתוכה – טובה מאוד. זה רכב נוח בהחלט לנסיעה. גם בשטח, הנוחות הזו ממשיכה. עברתי איתה מסלול שטח קל שאני עובר עם רכבי 4X4 והגוף שלי סבל פחות מבעלות הנעה כפולה קשוחות.

אני לא בטוח עד כמה הפורסטר הוא רכב למסלול סלעי כמו "מעלה יאיר" הקשה שליד ים המלח, אבל הוא בהחלט טוב עשרות מונים מכל ה"ג'יפונים" למיניהם שנעים על כבישי ישראל: הם היו נתקעים במסלול שבו נסעתי, סמוך לביתי בשדרות, משום שהוא היה בוצי בחלקו; אבל הפורסטר לקח את זה בהליכה, כאילו כלום.

מרווח הגחון נהדר, עם 22 ס"מ ויש בקרת מצבים – גלגלת שנמצאת מתחת לתיבת ההילוכים, שדרכה ניתן להפעיל את מצב נהיגת השטח, בוץ או דרך קק"ל, וגם את בקרת הנסיעה במורד.

Inner

במכונית מנוע חזק בקוטר 2.5 ליטר עם 182 כוחות סוס. זה במקום 2.0 ליטר ו-150 בדגם היוצא. השיפור הזה, יחד עם תיבה אוטומטית בת שבעה הילוכים, מביא גם לתאוצה טובה יותר: 9.3 שניות מ-0 ל-100 במקום 11.8 בדגם הקודם.

מקום גם לנוסע האמצעי

אבל ההנעה הכפולה לא עושה טוב לכל הטוב הזה, כי מעל מהירות של 110-120 (בכביש 6 כמובן) זה מרגיש כאילו שהמנוע מתאמץ מאוד; כאילו בולמים אותו מלטפס. אז ההאצה נחמדה והנסיעה נוחה, אבל אל תבנו על הרכב הזה ל'פתיחות' וכו'. זה רכב לאנשים מיושבים שמחפשים נוחות, אבזור, תחושת ישיבת גבוהה, תא מטען נדיב ויכולת ירידה לשטח כדי להדליק פינג'ן בשום מקום.

בשורה השנייה יש מקום מרווח ל-3 נוסעים; מהבחינה הזו – זו משפחתית אמיתית. גם נוסע אמצעי יכול לשבת שם בנחת, בזכות תעלת הינע נמוכה מאוד עד כמעט לא מורגשת. גב המושב האמצעי יורד עבור מתקן לכוסות. תא הנוסעים עצמו גבוה ביחס למשפחתיות/רכבי פנאי אחרים והבאגז' נדיב למדי בזכות תצורת הרכב.

ההנעה הכפולה פוגעת בצריכת הדלק שעומדת על קרוב ל-10 ק"מ לכל ליטר דלק. בימי המכוניות ההיברידיות, זה נתון בולט, שמתווסף למחיר הגבוה: 200 אלף ₪ לגרסה הנבחנת.

נתונים:

מחיר: החל מ-180 אלף ₪ (200 אלף ₪ לדגם הנבחן) | מנוע: 2.5 סמ"ק 180 כוח סוס | זינוק מ-0 ל-100: 9.3 שניות | בסיס גלגלים: 267 ס"מ | נפח תא מטען: 520 ליטר | דרגת זיהום אוויר: 12 | רמת אבזור בטיחותי: 6 | כריות אוויר: 7

Inner

כתיבת תגובה