למען הבלתי נגישים: ‘חוק הפקס’ אושר בקריאה ראשונה

אושר לקריאה ראשונה: לטובת אוכלוסיות שונות שאינן נגישות לדוא”ל – גופים ציבוריים המאפשרים פניה בדוא”ל יאפשרו פניה גם באמצעות פקס • מלכיאלי: “יש גופים ציבוריים שאפשר לפנות אליהם רק דרך אתר האינטרנט, כך שגם מי שיש לו מייל בלבד לא יכול להיענות” • אבוטבול: “ייקח לפקס 20-30 שנה להיעלם”

ח"כ מיכאל מלכיאלי | צילום: שלומי כהן

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח”כ עינב קאבלה, אישרה היום [שלישי] לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול – הצעת חוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים (תיקון – פנייה באמצעי קשר לא דיגיטליים), התש”ף–2020.

על פי ההצעה, יוכנס בחוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים, התשע”ח–2018, תיקון חקיקה שיבהיר כי גוף ציבורי המאפשר פניה אליו בדואר אלקטרוני, יאפשר פניה גם באמצעות פקס. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי “החוק נחקק כדי להיטיב עם האזרחים שפונים לגופים ציבוריים לקבלת שירות, באופן שישקף את ההתקדמות הטכנולוגית, אך כוונת המחוקק בחקיקת החוק הייתה להוסיף על אמצעי הקשר הקיימים בפנייה לגוף ציבורי ולא לגרוע מהם”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בעקבות פניות שקיבלו יוזמי הצעת החוק, התברר כי ישנם גופים ציבוריים שהפסיקו את האפשרות לפנות אליהם באמצעות הפקס, על אף כי לא זו היתה כוונת המחוקק כפי שמשתקפת בדברי ההסבר לחוק המקורי. החלטתם של אותם גופים ציבוריים לא הביאה בחשבון כי יש ציבורים שאינם משתמשים באמצעים טכנולוגים כגון דואר אלקטרוני; למשל, אנשים שמתוך בחירה אינם מחוברים לרשת האינטרנט בציבור החרדי, אזרחים ותיקים אנשים, עם מוגבלות, עולים חדשים, ועוד.

יו”ר הוועדה, ח”כ עינב קאבלה: “צריך לייצר איזון נכון בין העובדה שאנחנו חייבים להתקדם עם הטכנולוגיה ולאפשר זאת למי שרוצה להשתמש באמצעים דיגיטליים, ובמקביל לא להתעלם מהמציאות ולדאוג עבור האוכלוסיות שנמצאות מאחור, לעיתים לא מבחירה, כי יהיו פתרונות ובעיקר לאפשר להם נגישות. צריך לזכור כי במקביל צריך לפעול לקדם את האוכלוסיות כך שכן יהיו נגישות לעולם הדיגיטלי, אם זה בתשתיות מתאימות, ולמידת האוריינות כדי שיוכלו להיות באותו קו עם כולם”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי: “הגופים הציבוריים התקדמו והפקס הפך לנחלת ההיסטוריה. אין מהותה של הצעת החוק להחזיר אותנו אחורה או לגרוע מהמצב כיום אלא לחייב את אותם גופים לאפשר תקשורת גם דרך הפקס. יש אנשים שיש להם אינטרנט למייל בלבד, בעיקר בציבור החרדי אבל לא רק. אך יש גופים ציבוריים שאפשר לפנות אליהם רק דרך אתר האינטרנט, הבעיה היא שמי שיש לו אינטרנט רק למייל לא יכול להיכנס לשם. הצעת החוק שלנו מדברת על פקס, אבל זאת נקודה שכדאי להתייחס אליה.”

870/135 ליינר ארטקל

ח”כ משה אבוטבול: “הצעת החוק היא הצעת חוק חברתית, חשבנו מעבר לנקודת הציבור שלנו שאין להם גישה לאינטרנט. יש ציבורים נוספים שגם משוועים לעזרה כמו עולים חדשים, מבוגרים מחבר העמים, בעלי מוגבלויות ומשפחות מהקהילה האתיופית, כראש עיריית בית שמש אני זוכר שהייתי צריך ללוות אותם בעניין הזה. ייקח לפקס 20-30 שנה להיעלם לחלוטין, ובינתיים צריך לתת שירות לאותם אנשים גם אם זה קצת קשה ולא נעים.”

הצעת החוק אושרה בוועדה לקריאה ראשונה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה