למרות ההתנגדויות: מכללות צה"ל עולות לירושלים

מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות יתאחדו ל-8 בתי ספר להכשרות צבאיות שונות לצד בונקר תת קרקעי ענק • מדובר בשטח של 39 דונם בבעלות המדינה בסמוך לקריית מנחם וה'כפר השבדי'

תנועה בגשר המיתרים, ירושלים | צילום, גידי אבינרי, פלאש 90

מכללות צה"ל עולות לירושלים כך הוחלט היום פה אחד בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. כל העררים שהוגשו לתכנית נדחו אחד לאחד והוועדה קיבלה את עמדת הוועדה המחוזית ירושלים. 

מדובר בתכנית שמתגלגלת קרוב ל-44 שנה. ההחלטה להעביר את מכללות צה"ל לבירה התקבלה על ידי הממשלה עוד בשנת 1976 על מנת לתרום 'לחיזוק ירושלים כבירת מדינת ישראל'. בשנת 2012 אושרה תכנית סמוך להר הזיתים אך היא בוטלה בשל מיקומה הבעייתי מבחינה מדינית וביטחונית.

Box

התכנית האחרונה שהוגשה לאישור כוללת הקמת קמפוס ענק שיקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ויכלול שמונה בתי ספר להכשרות צבאיות שונות לצד בונקר תת קרקעי ענק. מדובר בשטח של 39 דונם בבעלות המדינה בסמוך לקריית מנחם וה'כפר השבדי'.

על פי התכנית המובאת באתר 'ביזפורטל', תוקם טיילת פתוחה שתקיף את המכללות יחד עם המבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט, בניינים למנהל וכן מתקני מגורים. בהמשכה תתחבר הטיילת אל שביל ישראל.

שני עררים הוגשו לתכנית זו. הראשון הוגש באפריל 2019 על ידי שלושה מחברי הוועדה המחוזית- עופר ברקוביץ, ניב ויזל ואברהם שקד. ולפני כחודשיים הוגש ערר נוסף על ידי ועד שכונת עין כרם.

חברי הוועדה התייחסו לטענות על הבעייתיות בהליך אישור התכנית, והחליטו כי לא הוסתר מעין הציבור מידע בעניין המתקן הביטחוני התת קרקעי. להיפך, הוועדה קבעה כי "על פי החוק יכלה היתה התכנית למתקן התת-קרקעי להגיע לוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב) בלבד, ללא הליך של פרסום והתנגדויות. על כן, המידע בעניין המתקן נחשף באופן וולונטרי, מה שמעיד כי לא הייתה כוונה להסתיר ולהטעות, אלא דווקא לאפשר לציבור לקבל מידע על התכנית בהיקף הרחב ביותר שהיה אפשרי, בהתחשב בשיקולי הסודיות".

Inner

 

אשר לטענות על דרך בדיקת החלופות ענתה הוועדה כי היא "השתכנעה כי לחלופה הנבחרת יתרונות מבחינת זמינות קניינית, נגישות בתחבורה ציבורית ופרטית ובהתחשב בכך שמדובר בבסיס סגור – מיקומה בשולי השכונה ולא במרכזה". בנוסף הדגישה הוועדה כי "לאור מאפייני הבינוי בתצורת קמפוס, ובהינתן שהשטח המדובר כבר מיועד לבינוי בתכניות מאושרות, מבנה ציבורי בשטח זה היה עשוי להוביל לפגיעה נופית גבוה יותר. לנוכח זאת אין לעכב את הליכי התכנון לצורך בחינת חלופה נוספת אשר תסייע לממש את החלטות הממשלה בדבר העברת מכללות צה"ל לירושלים. קיומו של מתקן בטחוני תת קרקעי לא השפיע על בחירת החלופות באופן שפגם בהליך".

הוועדה הוסיפה כי "חלופה זו נבחרה כמיטבית ביותר, מתוך חלופות רבות שכללו היבטים תכנוניים, כלכליים, חברתיים, יישומיים וסביבתיים. כחלק מההליך התכנוני, ביצעה רשות המים תסקיר הידרולוגי מקיף שקבע כי רוב שטח התכנית נמצא מעל תצורת סלע אטימה לחלוטין לחלחול ובמרחק 400 מטר ממעניינות סמוכים. יחד עם זאת, נקבעו הוראות לביצוע קידוחי חקר והוראות לניהול מי נגר אשר יבטיחו את חלחול המים".

רוב חברי הוועדה השתכנעו כי מתקיימים במקרה זה נסיבות ייחודיות המאפשרים לשנות את ייעוד המקום מ'שטח למבני ציבור' ל'מחנה צבאי' כמבוקש בתכנית: "למרות השיקולים כבדי המשקל כנגד שינוי ייעודו של שטח מבני ציבור, קיימות נסיבות ייחודיות שבגינן ניתן לאשר את שינוי הייעוד ואת התכנית ולהשלים עם ביטול הייעוד הציבורי של השטח: השטח אינו חיוני עבור השכונות הסובבות לפחות עד לשנת 2040. הנימוק המיוחד הקיים במקרה זה הוא הצורך ליישם את החלטות הממשלה בעניין והבשלת הנכונות של כל הגורמים הרלוונטיים לממשו".

אז אם עד היום היו עומסים בכניסות לירושלים, לכשתושלם התכנית תיאלץ הבירה לספוג עוד מאות רכבים ואלפי משתמשים בתח"צ מדי יום. ומי יודע, אולי עד אז כבר יושלם כביש 16 הנסלל ככניסה נוספת לירושלים.

כתיבת תגובה