למרות הרצון לשילוב: רק אחוז אחד מעובדי ההייטק בישראל – חרדים

דו"ח רשות החדשנות וSNC העוסק במצב ההון האנושי בהייטק: שיא של 33 אלף משרות פנויות בהייטק הישראלי | הדו"ח מצביע על גידול משמעותי של 12% במספר העובדים בענף | למ"ס: החרדים עדיין בתת ייצוג משמעותי בתעשיית ההייטק: רק 1% מעובדי ההייטק הם גברים חרדים

חרדים בקורס הכשרה בתחומי המחשב | צילום: יח"צ

למרות המאמצים הרבים, גם בשנת 2021 ההייטק נותר הומוגני במידה רבה, כך חושף דו"ח חדש שפרסמו היום רשות החדשנות ו-SNC (עמותת סטרטאפ ניישן סנטרל). לפי נתוני הדו"ח העוסק בהון האנושי של תעשיית ההייטק שני שליש מהמועסקים בענף, הינם גברים יהודים לא חרדים. גם בשנת 2021 ו2022 שנבדקו בדו"ח זה – החרדים והערבים נותרו בתת ייצוג משמעותי ביחס לחלקם באוכלוסייה.

מספרם הנמוך של העובדים החרדים בהייטק, בולט בעיקר על רקע הגידול המשמעותי במספר העובדים בתעשייה. לפי הדו"ח, בשנת 2021 מספר העובדים בתעשיית ההייטק גדל בשיעור של של 12%, המהווים כ-30 אלף עובדים שהתווספו למצבת העובדים. הצמיחה המשמעותית ביותר הייתה בחברות מקומיות שרשמו גידול של כ-14% במספר המועסקים בעוד שמרכזי המו"פ של חברות רב-לאומיות צמחו בכ-5% בלבד.

250/200 סייד בר + קובייה

גם לפי נתוני הלמ"ס וזרוע העבודה, נכון להיום רק 1% מתוך מאות אלפי עובדי ההייטק בישראל, הינם גברים חרדים.

רוב העובדים בתעשיית ההייטק בישראל, הינם עובדים טכנולוגים, אך לא רק, ניתוח כוח האדם במחצית שנת 2021 מראה, כי עובדים טכנולוגיים מהווים מעל ל-80% מכוח האדם במרכזי מחקר ופיתוח רב-לאומיים, לעומת כ-65% בלבד בקרב חברות מקומיות.

הגידול העצום במספר העובדים, עדיין לא מספק את צרכי התעשייה. באפריל 2022, היו 32.9 אלף משרות פתוחות בהייטק הישראלי, שיא של השנים האחרונות, כאשר כשני שלישים מהן משרות טכנולוגיות. 84% מהחברות בסקר רשות החדשנות וSNC דיווחו על גיוס עובדים במהלך יולי-דצמבר 2021. כמעט כולן (85%) מדווחות על קושי בגיוס עובדי מחקר ופיתוח.

 

870/135 ליינר ארטקל

 

הביקוש הגבוה לעובדים בא גם לידי ביטוי בשיעורים גבוהים של מתפטרים ושיעורים נמוכים של פיטורים. שיעור הפיטורים בתעשיית ההייטק בשנת 2021 עמד על שיעור של 2.6% בלבד.

ברקע הנתונים נציין כי בשבועות האחרונים השיקה קרן קמ"ח תכנית להכשרת 2,000 מתכנתים ומפתחים חרדים מדי שנה. "תעשיית ההייטק פתוחה לשילוב עובדים חרדים, אך היא זקוקה לעובדים ברמת הכשרה גבוהה ומתקדמת. תכנית ההכשרה של 'מיגו', תגשר על הפער בין הביקוש למתכנתים איכותיים ופוטנציאל העובדים החרדי", אומר איציק קרומבי מנהל התכנית שמציין כי נרשמת התעניינות ערה מצדן של חברות ההייטק.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה