למרות חוק פיצול הדירות: "העיריות מצפצפות על החוק"

יו"ר ועדת הרפורמות חה"כ רחל עזריה זעמה על נציגי המרכז לשלטון מקומי שלא אוכפים את חוק פיצול הדירות ואמרה: למה לשאת ולתת מולכם עם בסוף אנחנו מקבלים צפצוף? זה פשוט מביך"

פיצול דירות shutterstock

היום (ג׳) נערך בוועדת הרפורמות דיון המשך ליישום חוק התכנון והבנייה (תיקון – פיצול דירות) לאור אי יישומו על ידי הרשויות המקומיות. ח"כ רחל עזריה (כולנו), המשמשת כיו"ר הועדה פתחה ואמרה כי "בלתי נסבל שמחוקקים חוקים והשלטון המקומי מצפצף עליהם. למה לשאת ולתת מולכם עם בסוף אנחנו מקבלים צפצוף? דחינו את תחולת החוק בשלושה חודשים כדי לתת לכם להכין מסמכי מדיניות ועונים לתושבים שטרם נקבעה מדיניות! זה מביך. החוק עבר בנובמבר האחרון לאחר המון עבודה, התייעצות עם גורמים מקצועיים ובדיקה שאפשר ליישם אותו. אבל, קיבלנו הרבה מאד פניות מתושבים ברחבי הארץ שהחוק לא ממומש".

לדברי חה"כ עזריה החוק אומר כי כל רשות שלא תקבע מדיניות תצטרך לאשר את כל הבקשות שעומדות בקריטריונים "וזה מה שתאלצו לעשות. אני פונה למנהל תכנון ומבקשת שיוציאו ריענון להוראות החוק ואני קוראת לציבור להפסיק לחכות למדיניות אלא להגיש בקשות. אין דבר כזה שכל רשות עושה מה שהיא רוצה. יש כנסת אחת שהיא הרשות המחוקקת ואתם כפופים לה".

technion-box

מיכאל לובלינג מנהל תחום בכיר בקרת ועדות במשרד האוצר: "בחוק הוגדרה חובת דיווח של שנה ויש לנו דיווחים של הרשויות המקומיות. 78 וועדות אמרו שלא קיבלו פניות בנושא, 19 אמרו שקיבלו פניות להקלות ו-3 וועדות בערים אופקים, בית שאן ופתח תקווה כבר נתנו היתר לפיצול. 70 בקשות נמצאות בתהליך בדיקה. לא ברור בכלל מה התמריץ להגשת בקשה, זה עולה עשרות אלפי שקלים ויש אזרחים שבונים ללא קבלת אישור.

ורדית אייזק, מנהלת אגף בקרת ועדות מקומיות במשרד האוצר: "אנחנו לא עוקבים אחרי קביעת מדיניות. לא קיבלנו אפילו פנייה אחת בנושא הזה מתושבים. הבנו שאנשים באים, מתעניינים ולבסוף לא ממשיכים בתהליך. תהליך קבלת תשובה מרגע הפנייה הוא עד 90 ימי עבודה".

עו"ד גדי רובין יועץ לתכנון ובנייה במרכז לשלטון המקומי טען כי כל רשות יכולה לעשות מה שהיא רוצה, רשות מקומית לא חייבת לעשות לפי החוק אם אין מדיניות ואז האדם שהגיש בקשה צריך לטפל בנושא כראות עיניו. לא יכול להיות שאדם מגיש בקשה ונענה בתשובה שאין טיפול ואין מדיניות. אין לנו את המידע שהוועדה מבקשת ואין הרבה בקשות שאנחנו מכירים. אני זוכר שהיה דו שייח אינטנסיבי מולכם בזמן קביעת החוק. אני מבין את התסכול שלכם, אבל המרכז לא שולט בשלטון המקומי".

יהודה צפירה תושב מרחובות שביקש לפצל דירה טען: "אני יודע דבר אחד, אם נותנים שיקול דעת למהנדס העיר אז לא ניתן לעשות כלום. הם יתנו את כל התירוצים בעולם כדי להוציא אותנו מפה. זאת הצרה של כל אזרח בנושאי הבינוי. צריך לצמצם את שיקול הדעת של המהנדסים לאפס. הוצאתי הרבה כסף ועדיין לא קיבלתי שום היתר. קיבלתי מהאדריכלית שלי מידע שאולי רק בעוד שלושה חודשים אני אקבל היתר. כמעט שנה בשביל שאפשר יהיה להתחיל לבנות. כל הסיפור יעלה לי מעל מאה אלף שקל הוצאות כשבסוף אולי אני אגלה שזה בכלל לא השתלם לי".

רזיאל אחרק , חבר מועצת ראש העין אמר: "זה אחד החוקים הטובים שנחקקו לדעתי. יש חוסר תום לב של רשויות מקומית וכל רשות כזו צריכה להיענש על כך".

Noam1 – Inner

כתיבת תגובה