למרות ירידת מחיר הנפט – תמשיכו לשאת במיסי הדלק

רוצים לדעת למה תשלמו שוב ביוקר על הדלק – בעוד שמחירי הנפט והדלקים בעולם בצניחה? | נכון, זה גם הדולר שמתעתע ומתחזק לפתע בחדות – אבל זה בעיקר פקידי רשות המסים שמלכתחילה הגו טריק שיותיר את קופת המדינה מלאה, גם במקרה של הוזלת המחיר | ובקיצור: נהניתם מהפחתת מס הבלו? עכשיו תחזירו

מתדלקים | צילום אילוסטרציה: קובי גדעון, פלאש 90

מחיר הדלק בתחנות התדלוק יעמוד בחודש אוקטובר על 6.37 שקל לליטר בנזין – דהיינו, ללא כל שינוי לעומת המחיר בספטמבר. כך עדכן היום (ה) משרד האנרגיה.

הטריק שביצעו במשרד האוצר וברשות המסים הוביל לכך שלמרות הירידה המשמעותית במחיר חביות הנפט עד לכ-80 דולר לחבית, ההוזלה לא  תורגש בכיסי המתדלקים משום שרשות המסים דאגה מראש לקזז מהירידה במחיר את ההכנסות שנגרעו ממנה בשל הפחתת מס הבלו.

כזכור, לפני מספר חודשים הודיע שר האוצר אביגדור ליברמן על הפחתת מס הבלו למשך תקופה זמנית, שהוארכה ואף נוספה הוזלה נוספת למס הבלו שמושת על הצרכנים. אך מראש עיגנה רשות המסים בצו, כי אם מחיר הבנזין ללא הפחתת הבלו יהיה בטווח המחירים שבין 6.25 ש"ח ל-6.15 ש"ח לליטר, תקוזז ההפחתה במס הבלו מ-1 ש"ח לכל ליטר ותעמוד רק על 76 אגורות בלבד לליטר.

עוד קבעה מראש רשות המסים כי אם מחיר הבנזין יירד אל 6.15 ש"ח לליטר ומטה, הפחתת הבלו תקוזז עוד, ותעמוד רק על 50 אגורות בלבד לליטר.

לפי הערכות הכלכלנים, הירידה החדה במחיר הנפט אמורה הייתה להתבטא בכ-35 אגורות לליטר, אך זו כאמור לא תורגש בכיסי הצרכנים. במקביל נציין כי התחזקות הדולר אף היא הובילה לכך שהמחיר לא יוזל.

כתיבת תגובה