לקראת ההפרטה: זו הרגולציה שתוטל על רוכשי דואר ישראל

שוק הדואר עם הפנים לעידן הנוכחי: ירידה מאסיבית במשלוחי מכתבים ועלייה דרמטית במשלוחי חבילות, ירידה בביקוש לשירותי אשנב ועלייה בביקוש לשירותים דיגיטליים | לקראת ההפרטה, שר התקשורת יועז הנדל מתכוון לעדכן את הרגולציה החלה על חברת דואר ישראל | הרישיון החדש יחייב מעבר לשירותים דיגיטליים, נגישות גבוהה לחבילות, ושיפור השירות לציבור

מיון חבילות בדואר ישראל | צילום ארכיון: יח"צ

משרד התקשורת מפרסם היום שימוע לעדכון הרגולציה החלה על חברת הדואר. הוראות הרישיון של חברת דואר ישראל המצויה בימים אלה בתהליכים מקבילים של הבראה והפרטה מלאה, צפויות לעבור עדכון והתאמה לשוק הדואר הנוכחי והעתידי. לאחר ששר התקשורת יועז הנדל ושר האוצר אביגדור ליברמן החליטו ש100% ממניות חברת הדואר יימכרו למשקיע פרטי, שר התקשורת מבקש לעדכן את רישיון חברת הדואר כך שיותאם לצרכים העדכניים של ציבור צרכני הדואר ולעידן הדיגיטלי.

הרגולציה החדשה מעדכנת את רשימת השירותים הבסיסיים בדואר שנקבעו בהתאם לרמת הביקוש לשירותים השונים, רמת התחרות באספקת השירותים ומעבר לערוצים דיגיטליים מתקדמים חלופיים לקבלת השירותים של הדואר.

250/200 סייד בר + קובייה

עיקרי התיקונים ברישיון הדואר יהיו פריסה מחודשת של יחידות הדואר;  הקמת יחידות דואר בתוך חנויות, הרחבת נגישות למרכזי מסירה בפריפריה; בחירת מיקום נקודת איסוף חבילות ודואר רשום; פריסת מערכות אוטומטיות עם כל שירותי הדואר, משיכת קצבאות בכרטיס נטען מכל כספומט ללא צורך בהגעה לסניף; חובת אספקת שירותים דיגיטליים כגון פתיחת חשבון בבנק הדואר והפקדת צ'קים באופן דיגיטלי, השכרת תא דואר דיגיטלי, העברות כספים לארץ ולחו"ל באופן דיגיטלי,  אפשרות לשליחת דואר רשום דיגיטלי; שיפור שירות הלקוחות שיכלול בעתיד גם שירות בוואצאפ ועוד.

מאז עדכון רישיון חברת הדואר בפברואר 2015 ועד היום, חלו שינויים מהותיים בשוק הדואר שעיקרם ירידה דרמטית במשלוחי מכתבים ועלייה דרמטית במשלוחי חבילות, ירידה בביקוש לשירותי אשנב ועלייה בביקוש לשירותים דיגיטליים. לאור הירידה המתמדת בביקוש לשירותים פרונטליים שהתגברה בתקופת מגפת הקורונה, משרד התקשורת פועל לחייב בחברת דואר ישראל מעבר לשירותים דיגיטליים על מנת לשפר ולייעל את השירות לציבור.

Inner article

שר התקשורת, יועז הנדל: "לאחר שנים של הזנחה ושירות לוקה בחסר, אנחנו מובילים את הדואר לעידן חדש. בימים האחרונים נחתמו הסכם ההבראה וההסכם הקיבוצי עם העובדים בדרך להפרטה מלאה של דואר ישראל. שוק שירותי הדואר השתנה דרמטית בשנים האחרונות, המכתבים והביקורים הפרונטליים בסניפים נמצאים בירידה מתמדת, בעוד שוק החבילות נמצא בנסיקה. חברת הדואר צריכה להתאים את עצמה לשינויים בהרגלי הצריכה של הציבור, ולהתחרות על ליבו של הצרכן. היא  תחויב לבצע מעבר מהיר לשירותים דיגיטליים, ולשפר את השירות לצרכן. תורים ארוכים והמתנה יעברו מן העולם ושירותים דיגיטליים מהירים ונוחים יחליפו אותם. פתיחת שוק הדואר לתחרות תאפשר מחירים תחרותיים ונגישות בכל מקום. לא נשאיר אף אחד מאחור. גם אוכלוסיות מבוגרות ומקבלי קצבאות יקבלו שירותים ייעודיים שיחסכו להם את ההגעה לסניפים.״

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "לקראת ההפרטה: זו הרגולציה שתוטל על רוכשי דואר ישראל"

  1. חברת הדואר קרסה בגלל הרבה גורמים ,שרות לקוחות לקוי, תמחור בחסר,הנהלה רופסת ולא איכותית במיוחד.
    הרפורמה ללא רענון יסודי לא תעזור לחברה לצלוח את המעבר להפרטה,
    גם הרוכש יצטרך להתנהל מול חברות עסקיות בינלאומיות ,בשקיפות וכמו גם לנהל מערכת של אלפי עובדים שעבדו בסטנדרטים נמוכים להעבירם לעולם דיגיטלי ממוחשב ואיכותי כמו שמקובל בבתי דואר אחרים לדוגמא הדואר הגרמני שרכש חברת שילוח ובלדרות בינלאומית מהמובילות בעולם ומיזג אותה בתוך הדואר.
    לחברה יהיה אתגר כפול מצד אחד להיות תחרותיים מבחינת מחירים לצרכן ומצד שני לעמוד ביעדים הכלכליים ולהרוויח
    ,מה שלא קורה בדואר ישראל כבר עשור שלם.

כתיבת תגובה