לראשונה בשיתוף רבני הבד"ץ: מזגן 'אלקטרה' כשר לשימוש בשבת למהדרין מן המהדרין

"הטכנולוגיות החדשות הקיימות במזגנים מביאות לחשש חילול שבת אמיתי ח"ו" אמרו רבנים לנוכח החיישנים הרבים המפעילים אוטומטית את פעילות המזגנים * חברת 'אלקטרה' נרתמה לנושא ובשיתוף עם בד"צ מהדרין בראשות הגר"א רובין שליט"א פיתחה פתרון ייחודי העונה לדרישות המחמירות ביותר לשימוש בשבת קודש * "לאור זאת, הננו בזה בקריאה לציבור יראי ה' לדרוש בעת הקניה אך ורק מזגן המאושר לשימוש בשבת קודש ע"י בד"צ מהדרין", כתבו חברי הבד"צ במכתבם.

מזגן אלקטרה. צילום: יח"צ

בשורה חשובה לשומרי השבת: לראשונה – מזגן המותר לשימוש בשבת למהדרין מן המהדרין, ללא כל חשש. מדובר בפתרון טכנולוגי ייחודי ובלעדי, פרי פיתוח של מיטב מהנדסי חברת 'אלקטרה מיזוג אוויר'. פתרון זה נעשה בשיתוף פעולה מיוחד עם בד"צ מהדרין של הגר"א רובין שליט"א ליצירת מוצר איכותי ללא פשרות וללא חשש של חילול שבת חלילה, אפילו קל שבקלים, מבלי לפגוע באחריות המזגן.

הפיתוח המיוחד נוצר בעקבות חששות חמורים ואמיתיים שהתגלו עם התקדמות הטכנולוגיה וכניסתם לשוק של מזגנים חדישים ו'חכמים', העמוסים חיישנים ובקרים שונים שמגיבים אוטומטית לכל התרחשות. מזגנים אלו מתוכנתים להגביר ולווסת את פעילות המנוע לפי מספר האנשים הנמצאים בחדר וכן מגיבים לכל פתיחת חלון או דלת. מצב זה גורם לחילול שבת ממשי, בדיוק כמו פתיחת מקרר או דלת הגורמת להדלקת אור בשבת.

רבנים ומומחים שבדקו את הטכנולוגיות הקיימות כיום במזגנים החדישים נדהמו מהתקלות החמורות של חילול שבת ח"ו, אשר רוב הציבור כלל אינו מודע להם. "מדובר בחיישנים רבים הפועלים מעצמם, וכמעט בלתי אפשרי שלא להיכשל בחילול שבת ממשי בשימוש במזגנים אלו", הם אומרים.

חברת 'אלקטרה מזוג אוויר' הנה היחידה שנרתמה לנושא, ולקחה על עצמה ליצור פתרון הלכתי אמיתי למזגן בשבת – למהדרין מן המהדרין. 'אלקטרה' פנתה לבד"צ מהדרין בראשות הגר"א רובין שליט"א, ובשיתוף רבני הבד"צ, מהנדסים מטעם הבד"צ ומטעם החברה, שקדו במשך חודשים ארוכים במעבדות בלתי תלויות על פתרון טכנולוגי שיסיר כל חשש לחילול שבת. לאחר עבודה מקיפה שכללה ניסיונות רבים הגיע הצוות למוצר המושלם והייחודי, המציב לראשונה לציבור יראי ה' מזגן איכותי המותר לשימוש בשבת למהדרין מן המהדרין.

יצוין, כי התקלות החמורות הקיימות במזגנים הרגילים התאמתו ע"י מהנדסים מומחים. "אני יכול להעיד כמהנדס החברה, שהחששות שהועלו הם אמתיים עבור שומרי השבת", אמר משה לבקוביץ, מהנדס ראשי חברת אלקטרה מיזוג ואקלים, "לאור זאת נרתמנו כל צוות ההנדסה של החברה לנושא, ואני מודה לרבנים שהעירו את ההערות הנכונות וסייעו לנו להגיע למוצר המושלם, גם מבחינה הלכתית".

המזגן החדש זכה לאישור מיוחד של 'בד"צ מהדרין' בראשות הגר"א רובין שליט"א. במכתבם ל"עם מקדשי שביעי" כותבים חברי הבד"צ: "כידוע הקידמה הטכנולוגית מציבה אתגרים הלכתיים רבים, בעיקר בכל הנוגע לשימוש במוצרי חשמל בשבת קודש. ע"כ הננו בזה לאשר כי חברת 'אלקטרה' נענתה לדרישותינו וייצרה שלושה סדרות מזגנים אשר מותרים לשימוש בשבת ללא כל חשש ח"ו ובאופן המהודר ביותר".

עוד כתבו במכתבם: "רבני הבד"ץ שליט"א בדקו בדקדקנות וע"י מעבדות בלתי תלויות את אופן פעולת מזגנים אלו והתקני השבת המיוחדים שיושמו במזגנים. בעלי אלקטרה קיבלו ע"ע לייצר את המזגנים הללו על פי הוראות הבד"ץ שליט"א". הרבנים אף ברכו את חברת אלקטרה וכתבו: "לאור זאת, ובהתאם להוראות מרנן ורבנן שליט"א לחזק ידי העושים והמעשים למען שומרי השבת, הננו בזה בקריאה לציבור יראי ה' לדרוש בעת הקניה אך ורק מזגן המאושר לשימוש בשבת קודש ע"י בד"צ מהדרין".

יגיל וייט, מנכ"ל אלקטרה מיזוג ואקלים אמר: "עברנו דרך ארוכה ומאתגרת תוך השקעה כלכלית עצומה, כדי להגיע למצב שלא יהיו חילולי שבת במזגנים שלנו. הציבור החרדי הוא לקוח חשוב עבורנו מאז ומתמיד, ואלקטרה הייתה חלוצת יצירת המוצרים לשומרי השבת למהדרין. עשינו ונעשה הכל כדי להמשיך לספק את המוצרים הטובים ביותר, החסכוניים ביותר והכשרים ביותר".

תגובה אחת ל: "לראשונה בשיתוף רבני הבד"ץ: מזגן 'אלקטרה' כשר לשימוש בשבת למהדרין מן המהדרין"

  1. בטח איצקוביץ מקפיד על מגזן כשר לשבת
    בטח גם על גנרטור וכו'

כתיבת תגובה