לראשונה מתחילת הקורונה: ירידה משמעותית במספר העסקאות

אפריל סימן את הירידה המשמעותית ביותר, הן ב-17% מול אפריל אשתקד והן ב-28% כלפי מרץ | בשיעור דומה וחד ירדו רכישות המשקיעים, בגלל מס הרכישה, והממוצע של רכישות המשקיעים שווה להעלאת המס הקודמת | עם זאת המשקיעים התמקדו באזור המרכז בחודש אפריל, אך מדובר בבעלי רמות שכר חריגות, ככל הנראה מתחום ההייטק | מכירות הקבלנים ירדו ב-31% מול מרץ

דירות חדשות | צילום אילוסטרציה: יעקב לדרמן, פלאש 90

בחודש אפריל נרכשו תשעת אלפים דירות, ירידה של 17% בהשוואה לאפריל אשתקד, שיעור ירידה שרק בחלקו מוסבר בעיתוי שונה של חול המועד פסח. בהשוואה לחודש מרץ האחרון זוהי ירידה של 28%. בניכוי העסקאות בסבסוד ממשלתי הסתכם מספר העסקאות בחודש אפריל ב-8.1 אלף, ירידה של 15% בהשוואה לאפריל אשתקד וירידה של 28% בהשוואה לחודש הקודם. את הניתוח ערך אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

כך, לאחר שברבעון הראשון השנה נרשמה בלימה בקצב הגידול המהיר במספר העסקאות (בשוק החופשי ובכלל), נרשמת לראשונה מאז חודשי הקורונה הראשונים ירידה משמעותית במספר העסקאות.

רכישות המשקיעים בחודש אפריל הסתכמו ב-1.4 אלף דירות, ירידה חדה של 28% בהשוואה לאפריל אשתקד ושיעור ירידה דומה בהשוואה לחודש הקודם.  בכך נמשכת הירידה החדה ברכישות המשקיעים מאז הוכבד מס הרכישה עליהם בסוף נובמבר אשתקד. ממוצע רכישות המשקיעים בחמשת החודשים הראשונים שלאחר העלאת המס דומה לזה שלאחר העלאת המס הקודמת. עוצמת הירידה ברכישות המשקיעים מעט גבוהה יותר לאחר העלאת המס האחרונה.

האזור היחידי בו נרשמה יציבות ברכישות המשקיעים בחודש אפריל הינו אזור המרכז, אשר באופן חריג הוביל את רכישות המשקיעים בחודש זה. ניתוח מאפייני התעסוקה והשכר של רוכשים אלו במרכז מצביע על שיעור גבוה של מועסקים בענף ההייטק, עם רמות שכר חריגות.

מכירות המשקיעים בחודש אפריל הסתכמו ב-1.9 אלף דירות, ירידה של 11% בהשוואה לאפריל אשתקד, שיעור ירידה מתון בחמש נקודות האחוז מזה שנרשם בסך מכירת דירות יד שניה. "מלאי" הדירות בידי משקיעים הוסיף להתכווץ, כאשר במהלך החודש נגרעו ממנו 480 דירות, בהמשך לירידות במלאי זה מאז חודש דצמבר האחרון.

 

מכירות הקבלנים בחודש אפריל הסתכמו ב-3.3 אלף דירות, ירידה של 20% בהשוואה לאפריל אשתקד וירידה של 31% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשי ב-2.3 אלף דירות, ירידה של 15% בהשוואה לאפריל אשתקד וירידה של 31% בהשוואה לחודש הקודם.

רכישות "דירה ראשונה" בשוק החופשי הסתכמו ב-3.7 אלף דירות, ירידה מתונה יחסית בשיעור של 4% בהשוואה לאפריל אשתקד, כאשר ירידות אלו מתרכזות באזורי הביקוש במרכז הארץ. רכישות משפרי הדיור הסתכמו בשלושת אלפי דירות, ירידה של 20% בהשוואה לאפריל אשתקד וירידה של 30% בהשוואה לחודש הקודם.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה