לראשונה: סוכני ביטוח יעברו הכשרה בתחום הסייבר

רק לכ-13% מהחברות והארגונים במשק הישראלי יש כיסוי ביטוחי למקרה של מתקפת סייבר • מול שוק ביטוחי הסייבר בישראל שנמצא בחיתוליו, מערך הסייבר הלאומי יוזם הכשרה של סוכני ביטוח בתחום הסייבר ויעודד עסקים וחברות לבצע רכישת פוליסות של ביטוחי סייבר • שומרים על המידע העסקי

ראש מערך הסייבר, יגאל אונא | צילום: רונן טופלברג

יש לכם ביטוח לעסק על כל צרה שלא תבוא ח"ו: שריפה, פריצה, הצפה, גניבה. אך פעם שאלתם את עצמכם האם אתם מבוטחים נגד אירוע סייבר משמעותי בעסק? אולי זה הזמן להרגיע אתכם, אתם לא לבד, רק לכ-13% מהחברות והארגונים במשק הישראלי יש כיסוי ביטוחי למקרה של מתקפת סייבר. ביחס לעולם, שוק ביטוחי הסייבר בישראל נמצא עדיין בחיתוליו. על פי נתוני ה-OECD, שוק ביטוחי הסייבר בעולם צפוי לצמוח בהיקף של למעלה מ-25 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

את הסקר המקיף על ביטוחי סייבר, יזם מערך הסייבר הלאומי במטרה לאיתור כשלי שוק בתחום. ובעקבות הסקר יש להם בשורה: לראשונה סוכני ביטוח יעברו הכשרה בתחום הסייבר, כאשר ההכשרה היא חלק מתוכנית כוללת להאצת שוק ביטוחי הסייבר בישראל.

התכנית החדשה והראשונה מסוגה שנפתחה במערך הסייבר הלאומי, היא חלק ממהלך נרחב של המערך להאצת שוק ביטוחי הסייבר בישראל במטרה להביא לעלייה בביקוש לביטוח סייבר מצד ארגונים וחברות במשק הישראלי. ההכשרות, המתקיימות בשיתוף עם לשכת סוכני הביטוח בישראל, נועדו לסוכנים שיעניקו שירותי ביטוח בתחום הסייבר.

אירוע סייבר בעסק – סכנה עסקית

במערך הסייבר הלאומי מסבירים כי ביטוח סייבר הוא מוצר ביטוחי חדש יחסית המיועד לחברות, ארגונים ועסקים לצורך כיסוי הנזק שייגרם כתוצאה ממתקפת סייבר. מדובר ברשימה ארוכה שכאשר נחשפים אליה מבינים את עוצמת אירוע סייבר בעסק ועד כמה חשוב הכיסוי הביטוחי.

שימו לב, בעת אירוע סייבר תצטרכו להתמודד עם: אובדן מידע, פגיעה בתשתית מחשוב, שכירת צוותי תגובה לניהול האירוע, קבלת יעוץ משפטי, קבלת יעוץ תקשורתי לניהול אירוע, שיקום תדמיתי, אובדן ימי עסקים ועוד. הכיסוי הביטוחי מאפשר לחברות להתאושש במהירות ביום שאחרי מתקפת סייבר, ולשוב לפעילות מלאה, ובמטרה לשמור על הרציפות התפקודית של המשק בישראל.

כפי שעלה מן הסקר הנ"ל, מרבית החברות והארגונים במשק אינם מודעים לסיכוני הסייבר אליהם הם חשופים ואינם מבינים את הערך שמייצר להם ביטוח סייבר, ולכן ממעטים לדרוש כיסוי לאירועי סייבר במסגרת פוליסת הביטוח. המערך פועל לנתח את כשלי השוק בתחום ולסייע בפתרון.

מאות סוכני ביטוח סייבר

ההכשרה של סוכני הביטוח תערך במרכז הארצי לניהול אירועי סייבר בבאר שבע, ותכלול התמחות בסיכוני סייבר, בנזקי סייבר, בהערכת נזקי סייבר, בניהול אירוע סייבר ובניהול תביעות סייבר. והחשוב הוא, למערך הסייבר הלאומי יש יעד שאפתני: תוך כחמש שנים כ-800 סוכני ביטוח יתמחו בתחום ביטוחי הסייבר באופן מלא ומקיף.

התכנית להאצת שוק הביטוח בישראל, שנועדה להקטין את הפערים, להסיר את החסמים ולתקן את כשלי השוק, כוללת מספר מהלכים מרכזיים שנועדו להעלות את הביקושים. במסגרת התכנית פונה המערך לדירקטורים של חברות במשק וחושף בפניהם את הסיכונים בזירת הסייבר ואת האחריות שחלה עליהם במקרים של תקיפת סייבר. כמו כן, המערך מעודד ארגונים מסוגים שונים לרכוש ביטוח, ופעל לביטוח הממשלה עצמה. 

במקביל, פועל המערך לשיפור הידע המקצועי של סוכני הביטוח בתחום הסייבר, לשיפור רמת הפוליסות ולאסדרת שירותי הביטוח. מהלכים אלו צפויים להעלות את הביקוש ולהאיץ משמעותית את שוק ביטוחי הסייבר בישראל.

שני שרביט, סמנכ"לית בכירה למדיניות במערך: "התהליך הטכנולוגי המורכב, היעדר מידע מספק על אירועי עבר וקושי בהערכת ההסתברות שארגון אכן ייפגע בתקיפת סייבר, נוסף לקושי בהערכת עלות הפגיעה, מקשים על תהליך ההערכה של הסוכנים. סוכני הביטוח הם ערוץ השיווק העיקרי של מוצרי ביטוח לעסקים קטנים ובינוניים, ושליטתם בסיכוני הסייבר היא קריטית ליצירת עלייה בביקוש לביטוח סייבר".

לדברי ניצן עמר, ראש אגף בכיר תשתיות עמידות במערך: "ההכשרה לסוכני הביטוח נבנתה כחליפה מותאמת לקהל סוכני הביטוח, במטרה להקנות להם כלים וידע בבואם לעסוק בתחום, מתוך הבנה שהתחום מורכב ומחייב הבנה".

כתיבת תגובה