בגלל 5.5 מיליון שקלים: תחנות מד"א ביו"ש יסגרו?

מול שורה של תגובות חריפות: תחנות מד"א בנקודות רבות ביו"ש בסכנת סגירה מוחלטת – וצמצומים משמעותיים ביישובים נוספים, כמו ביתר ומודיעין עילית • החוסר: 5.5 מיליון שקלים • ברגע האחרון: נדחתה הסגירה ב-24 שעות • ומדוע נוצר צורך בתקציב?

אמבולנס בתחנת החירום הרפואית באפרת, ללא לוגו מד"א הרשמי, לפי הסכם עם הצלב האדום | צילום ארכיון: גרשון אלינסון, Flash90

דווקא בצל התחממות הגזרה ביו"ש מתברר: תחנות מד"א ביו"ש בסכנת סגירה. הסיבה האבסורדית: בגלל חוסר תקציב שלטענת הארגון חסר בקופתו.

היום נודע כי נקודות ההזנקה של אמבולנסי מד"א ביישובים אלקנה, שבי שומרון, טלמונים-דולב ותקוע עתידים להיסגר ואילו ביישובים שקד, בית אריה, אלפי מנשה, מגילות וגבעת זאב לא תפעלנה נקודות ההזנקה בסופי שבוע או בשעות מסוימות ביממה. גם העיר ביתר עילית תיוותר ללא ניידת טיפול נמרץ מטעם הארגון.

התושבים שנחרדו לשמוע על כך, ובעיקר על הסיבה של חוסר תקציב בסך 5.5 מיליון שקלים לפעילות בכבישי יו"ש שאינם מן המשופרים, פנו ליוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ששוחח עם מנכ"ל מד"א אלי בין, וסיכם עימו ראש לכל על דחייה של 24 שעות בסגירת תחנות ההזנקה וצמצום הפעילות ביישובים האחרים. במהלך היממה שמאז השעה 15:00 היום אחה"צ ועד מחר (שני) בשעה זו, ינסה דגן להצטרף למאמצי ארגון מד"א להשיג את התקציב החסר מקופת משרד הבריאות והאוצר.

יוסי דגן דרש מרה"מ לקיים דיון בנושא למרות שהותו בארה"ב. "שבוע לאחר פיגוע, ללא בושה, לאחר שקיצצו במספר החיילים באיזור, ומסרבים להשלים פערים של 400 מליון ש"ח למרכיבי בטחון, מוסיפים חטא על פשע וגם סוגרים תחנות מד"א. מפקירים את חיי חצי מליון תושבי יו"ש כפשוטו, ממשלת ישראל ומד"א צריכים להתבייש. אני מתבייש שכך הממשלה שלי נוהגת, אני מתבייש, שכך ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל – מד"א נוהג. זו חרפה, ראש הממשלה צריך לכנס דיון כבר בוושינגטון ולפתור את הסיפור הזה. לא יכול להיות שאנחנו בני ערובה של מלחמות אגו ומלחמות תקציביות על מליונים בודדים כל שנה מחדש. יש כאן חיי אדם. אנשים עלולים להיהרג ולמות כתוצאה מהדבר הזה".

תגובות חריפות נוספות לא איחרו לבוא: "אתה יודע שהנושא התקציבי מטופל ואף חלה התקדמות בנושא", אמר יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, למנכ"ל מד"א אלי בין. "ההחלטה לסגור היום תחנות מד"א במרחב שבו כוחות ההצלה והרפואה הם כל כך חיוניים זו החלטה נמהרת, לא שקולה, לא הגיונית שגם משחקת בחיי אדם".

"דם תושבינו אינו הפקר ואיננו אזרחים סוג ב'. בכל שנה סוחרים ארגון מד"א ומשרד הבריאות בבריאותם של תושבי יו"ש. הגיע הזמן שהתקציב עבור שירותי הרפואה ביהודה ושומרון ייכלל בתקציב השנתי אותו מעבירים משרדי הבריאות והאוצר למד"א ולא יתוקצבו בנפרד. תורמים רבים בעולם אינם מודעים לכיפופי הידיים ותורמים למד"א על סמך הצגתו כמי שמטפל באופן שוויוני בכל אזרחי ישראל", אמר עו"ד נתי רום, העוסק בזכויות אדם ביו"ש.

עו"ד ליאור קצב אמר כי "אלפי אזרחים ישראלים, תושבי יהודה ושומרון, חשופים לסכנת חיים, ללא יכולת לקבל שרותי חירום להצלת חיים. זו שערורייה! אני קורא לשר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, למצוא פתרון מיידי למשבר חמור זה. עכשיו. מיד ולאלתר. ללא כל דיחוי נוסף. אחרת, לא נוכל לרחוץ בניקיון כפינו ונאמר: 'ידינו לא שפכו את הדם הזה' ", אמר קצב.

יעקב ליצמן חונך את תחנת מד"א בביתר עילית | צילום ארכיון: יעקב לדרמן, Flash90

"לא ייאמן איך במדינת ישראל בשנת 2019 מוצא משרד האוצר תקציבים לכל דבר, אבל אין תקציב שמאפשר שירותי נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) לעיר כמו ביתר עילית", צוטט ראש העיר ביתר עילית מאיר רובינשטיין באתר 'בחדרי חרדים'. "זוהי בושה וחרפה, ומשחק בחיי אדם. נעשה כל שביכולתנו להילחם בהחלטה. אני קורא לשרי הממשלה, העומדים בימים אלו לבקש מחדש את אמון העם, להילחם בהחלטה הבלתי נסבלת הזו", אמר רובינשטיין

לפי הדיווח, כיום, בביתר עילית מופעל בתשלום אמבולנס נט"ן 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע כאשר בנוסף, מופעל אמבולנס רגיל במהלך השבוע מהשעה 7:00 בבוקר ועד לשעה 23:00 בלילה. אלא שלאחר הצמצומים הנט"ן יפעל כאמבולנס רגיל, והאמבולנס הרגיל לא יפעל עוד בכלל.

באתר אף דווח עוד כי במודיעין עילית מופעל כיום בתשלום אמבולנס רגיל בימים א-ה החל משעה 7:00 בבוקר ועד לשעה 23:00 בלילה, וביום שישי עד לשעה 15:00 אלא שבמסגרת צמצומי מד"א בימים א-ה האמבולנס יפעל רק עד לשעה 19:00 (ארבע שעות פחות מאשר כיום) ועיריית מודיעין עילית תאייש את האמבולנס במתנדבים.

Inner article

מד"א: השירות יינתן מנקודות אחרות

לטענת מד"א, תקציב הארגון עומד השנה רק על 7.5 מיליון שקלים במקום 13 מיליון שבעבר הוקצו לפעילות ביו"ש, וכך נוצר חסר בקופתו. עוד נטען במד"א כי כבר לפני כחודש ומחצה היה אמור להתחיל צמצום תחנות ההזנקה ביו"ש, אך המדינה הודיעה, באמצעות משרד הבריאות, כי תתקצב את החסר בסך 5.5 מיליון שקלים, דבר שגרם לדחיית המהלך.

אולם היום החליט מד"א להחריף את הצעדים – כשהכסף המובטח טרם עבר ליעדו – אך הודיעו כי "מנהלי המרחבים יעניקו מענה לאירועים בגזרות השונות באמצעות הפעלת אמבולנסים ישוביים", וכי "תחנות מד"א אחרות יעדכנו ויתאמו עם ראשי המועצות, קב"טים ורכזי רפואה בכל הפעילות המתבצעת והנדרשת".

במד"א מסרו כי הם מקווים שהתקציב החסר לפעילות מלאה ביו"ש יועבר בהקדם והפעילות תחזור לסדרה. "מד"א ימשיך להעניק טפול רפואי מסור ביהודה ושומרון, משאר נקודות ההזנקה הפרוסות מזה שנים ברחבי יהודה ושומרון".

ממשרד הבריאות נמסר לתקשורת, כי "משרד הבריאות אינו מתקצב את נקודת הזנקה של מד"א ברחבי הארץ. תגבור השירותים באיו"ש, מעבר לאלה המתוקצבים על ידי משרד הבריאות, אשר הוסדר בשנים אחרונות בהחלטת ממשלה, לא הוסדר לשנה זו, ולכן מד"א נאלץ להתאים את פעילותו למסגרת התקציב הקיימת.

"משרד הבריאות משמש 'צינור' להעברת הכסף, אנחנו לא המקור של התקציב הזה. משרד הבריאות פנה למשרד ראש הממשלה להסדיר את התקציב גם לשנה זו, כדי להבטיח את המשך השירותים בהיקף שניתן בשנים הקודמות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "בגלל 5.5 מיליון שקלים: תחנות מד"א ביו"ש יסגרו?"

  1. היי. משהו התבלבל. מילא לו מרץ היו מציקים לתושבים ביהודה ושומרון. אבל האוצר והשלטון בידי הימין. והימין הוא המאהב הגדול של ההתישבות ביהודה ושומרון. אז איך זה שדווקא הם מציקים ככה לתושבים החלוצים? באמת שאיני מבין מה קורה כאן.

כתיבת תגובה