מאות אלפי חשבונות: כך מטפלים בלקוחות מוגבלים

הגבלה 'בנקאית', 'חמורה' או 'מיוחדת': סיפורם העצוב של מאות אלפי לקוחות בישראל שחשבונם מוגבל או נחסם – לעיתים בגלל חוב קטנטן למחלקת הארנונה • וגם: מה פילוח הגולשים לאתר החשבונות החסומים והמוגבלים? • הנתונים נחשפים

שיק חוזר | צילום: ועד בית ב"א ר"ג

הדו"ח על מערכת הבנקאות בישראל שפורסם אתמול צופן בחובו פרק תמים העוסק בחשבונות ולקוחות מוגבלים.

נכון לסוף שנת 2018 היו בישראל 260,700 לקוחות בנקאיים מוגבלים.

בדומה לאירועי תאונות דרכים או פיגועים ל"ע שהדיווח הלקוני על מספרם של הפצועים לא מספר את הסיפור הארוך והעצוב שהם עומדים לעבור בדרך לריפוי ושיקום (במקרה הטוב), גם כאן, מדובר ב-260,700 שהסתובבו השנה מתוסכלים מהיכן להביא כסף ללחם וחלב לאחר שהמערכות הטילו על חשבונות הבנקים שלהם הגבלה.

ישנן בארץ עשרות רשויות מקומיות שידן קלה על ההדק בנושא הגבלת חשבונות חייבים, על ארנונה שלא שולמה במועדה או על חוב קטן שהופך לעיקול גדול וסיפוק סבוך מאוד.

כ-32 אלף לקוחות (12%) היו בהגבלה 'בנקאית', בחלוקה של כמעט חמישים-חמישים בין הגבלה 'רגילה' שמתרחשת לאחר החזרת 10 צ'קים לבין הגבלה 'חמורה' שמתבצעת לאחר הגבלה של יותר מחשבון אחד או חשבון שחוזר להגבלה בתוך 3 שנים מההגבלה הקודמת.

כ-229 אלף לקוחות (88%) היו בהגבלה 'מיוחדת'. 92% בשל הוצאה לפועל (אפילו על 10 שקלים חוב לארנונה או למים), וכל השאר הוגבלו בגין כונס נכסים רשמי, המרכז לגביית קנסות ובתי הדין הרבניים.

חלקם הגדול של הלקוחות המוגבלים שייכים לקטגוריה של לקוחות חוזרים אולם מספר הלקוחות החדשים שהוטלה הגבלה על חשבונם עמד על 7,468 בממוצע בשנת 2018.

ומכיוון שיש יותר מחשבון אחד לכל לקוח, מדובר על מספר מטורף של 488,282 חשבונות מוגבלים בסוף שנת 2018.

הטיפול בחשבון המעוקל

בדצמבר 2017 השיק בנק ישראל אתר אישי ללקוחות שהוטלה עליהם הגבלה. האתר מאפשר לכל אזרח בישראל להשתמש בכל מכשיר בכל זמן כדי לקבל תמונת מצב עדכנית על מצבו; לקבל מידע חשוב "התפור" למצבו האישי ואת פרטי ההתקשרות לגורמים הרלוונטיים אליהם הוא יכול לפנות; להפיק אישור סטטוס הגבלות כדי להציגו לצדדים שלישיים ולעיין בשאלות ותשובות נפוצות, חקיקה והוראות רלוונטיות ועוד.

נוסף על האתר האישי המדור לחשבונות מוגבלים בבנק ישראל מעמיד לרשות הציבור את ערוצי הפנייה הבאים: דואר אלקטרוני, מוקד טלפוני, טופס ממוחשב, פקס ממוחשב ודואר ישראל.

האתר האישי פתח בפני הציבור אפשרות לקבל במשך כל שעות היממה שירות מהיר, יעיל וחסכוני בזמן ובמשאבים, והוא העלה משמעותית את מספר הפניות למדור. מתוך ממוצע חודשי של 7,468 לקוחות שהוטלה הגבלה על חשבונם כ-3,954 בחרו לפנות לאתר זה ולברר את מעמדם.

בפילוח נתוני הגלישה לאתר בנושא חשבונות חסומים ניתן לראות כי 87% מהפונים הם לקוחות חדשים וכל השאר חוזרים. ההתפלגות המגדרית עומדת על 54% גברים ו-46% נשים ואילו התפלגות הגילאים מראה שבעוד רק 5% אחוז מהפונים נמצאים בגילאי 18-24, 39% מהגולשים באתר הם בגילאי 25-34.

ואם מעניין אתכם מאוד, מגיל זה האחוז רק הולך ויורד. 35-44 – 24%, 45-54 – 14%, 55-64 – 11% ואילו רק שישה אחוזים מהפונים לאתר נמצאים מעל גיל 65.

נתון נוסף מספר לנו על תיקו מעניין בין משתמשי המחשב השולחני 51%, לבין גולשי הטלפון הנייד 48%. הגלישה בטאבלט מקבלת אחוז בודד בלבד.

כתיבת תגובה