מאות מתושבי מודיעין עילית יחוייבו בעשרות אלפי ש”ח

מאות משפחות מתושבי שכונת ‘נאות הפסגה’ במודיעין עילית ניצבים בפני דרישה תמוהה של רשות המיסים לתשלום של בין 20 ל-100 אלף ש”ח כל אחת מהן | הסיבה: התעלמות של הרשות מחו”ד מקצועית שקיבלו רוכשי קבוצות הרכישה בעבר, כי בשטח שבשליטת החוק הירדני הם פטורים ממסים | קרוב למאה משפחות זיהו את ה’מוקש’ מראש והצילו עצמן | אם המהלך של רשות המיסים יצלח, אלפי תושבי ‘גרין פארק’ ייאלצו לשלם אף הם | עו”ד משה גליק בתגובה: “הרוכשים מחוייבים לשלם את המע”מ בהתאם לאמור בהסכמים שנחתמו על ידם והם ידעו זאת היטב ומראש”

מודיעין עילית | צילום: יעקב נחומי פלאש 90

מאות משפחות המתגוררות בשכונת ‘נאות הפסגה’ בעיר מודיעין עילית, שרכשו את קורת הגג שלראשם בדמים תרתי משמע, לפני שנים רבות, וחלקן כבר עסוקות בתקופה זו של חייהם בדאגה לקורת הגג של ילדיהם, עומדים כעת בפני דרישה תמוהה ומפתיעה של מע”מ, בגובה עשרות אלפי שקלים, ובמקרים מסוימים אף למעלה ממאה אלף שקלים.

על פי הדיווח של יעקב רייניץ ב’המודיע’, גובה המס שהתדפק על דלתם של התושבים נע בין כ-20 אלף ₪ ל-100 אלף ₪, וממוצע המע”מ הנדרש מהם הוא כ-50 אלף ₪. כשתושבי ‘נאות הפסגה’ אינם היחידים, ואותה הסיטואציה עלולה להתגולל בקרוב גם על אלפי תושבי שכונת ‘גרין פארק’ הסמוכה, באם המהלך יצלח על גבם של תושבי ‘נאות הפסגה’.

250/200 סייד בר + קובייה

בכתבתו הנרחבת מסביר רייניץ את העילה של רשות המסים בדרישתם זו. בניגוד לעיר ביתר עילית היושבת על קרקעות מינהל, העיר מודיעין עילית יושבת על קרקעות שפלסטינים שלטו בשטחים אלו. הם אינם ששים למכור את קרקעותיהם ליהודים, ולצורך כך הוקמה חברה בשם ‘בלוהרבור’, מקום רישומה הוא באיי פנמה וזהות הבעלים שלהם אינה ידועה. כך מרגישים בנח הפלסטינים למכור את הקרקעות תמורת הון רב, והחברה מצידה מוכרת אותן ליזמים ששיווקו את הקרקעות בצורת קבוצות רכישה למגזר החרדי.

כידוע, מעבר לקו הירוק חל החוק הירדני, ובצל כך הבהירו בחברת ‘בלוהרבור’ כי על פי חוות דעת מקצועית של רו”ח אורי ברזילאי, כי הם אינם נדרשים לתשלום מע”מ, בעקבות כך שמדובר בשטח שעליו חל כאמור החוק הירדני. וכך הרוכשים בקבוצות הרכישה, קיבלו בונוס – חיסכון של עשרות אלפי שקלים ברכישת הדירה. בונוס שמתפוצץ להם כרגע בפנים עם הדרישה של רשות המיסים כבר לפני כמה שנים לשלם את המע”מ שלא שולם בעבר.

Inner article

לטענת הרוכשים, ב’בלוהרבור’ ניסו להילחם בגזירה זו של רשות המיסים, אך לאחר מאבק כושל נכנעו, והעבירו את דרישת החוב אל הלקוחות שחתמו על כך בחוזה, ואף הפקידו צ’ק פיקדון לצורך זה, שבאם בסופו של דבר כן יידרש המע”מ זה מוטל עליהם. הרוכשים מצידם טוענים שנאמר להם על ידי עורך הדין של החברה משה גליק כי לא מדובר בסעיף משמעותי, וכי אין כמעט סיכוי שהם יזדקקו לשלם את הסכום.

יצוין, כי ישנם קרוב למאה משפחות שזיהו את המוקש כבר בתחילת הדרך, ועורך דין ששכרו בעת הרכישה הצליח להוציא את הסעיף הזה מהחוזה, וכעת הם אינם נדרשים לסכום זה. הרוכשים שכן מעומתים עם החתימה טוענים כי החברה לא עדכנה אותם עם פרסום ההודעה של רשות המיסים וכעת הם נאלצים להתמודד עם משרד גביה שכבר הוקם.

עורך הדין משה גליק מסר בתגובה:

“בשם חברת בלוהרבור הנני להשיב לפנייתך כדלקמן: “העובדות או הטענות שהועלו בפניך חסרות כל שחר. חברת בלוהרבור ניהלה במשך תקופה ארוכה מאוד מאבק משפטי נחרץ וקשה מול רשויות מע”מ כולל פנייה לבית המשפט, במטרה לפטור את החברה וממילא את הרוכשים מתשלום המע”מ ושכרה לשם כך עו”ד מן השורה הראשונה בעלות כספית משמעותית ביותר.

“החברה לא “גילגלה” שום תשלום על הרוכשים. הרוכשים מחוייבים לשלם את המע”מ בהתאם לאמור בהסכמים שנחתמו על ידם והם ידעו זאת היטב ומראש. הם אף חזרו ואישררו את התחייבותם זאת כך שהטענה שלא ידעו על ההתנהלות מול מע”מ, אינה אמת.

“את רובם המכריע של הרוכשים מעולם לא פגשתי ואינני מכירם ולכן הטענה שכביכל אמרתי להם דברים כלשהם בקשר למע”מ הינה חסרת שחר. מעולם לא אמרתי לאף רוכש שהוא לא ישלם את המע”מ. החברה מקווה ומצפה שהרוכשים יכבדו את התחייבותם הברורה ללא צורך בנקיטה בהליכים משפטיים. לחברה אין שום קשר עם שום חברת גבייה”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה