מאיר שמיר ירכוש את אפריקה ישראל ב־1.1 מיליארד שקל

מאיר שמיר ירכוש את אפריקה ישראל ב־1.1 מיליארד שקל, באמצעות חברת 'מבטח שמיר' • הרכישה תתבצע באמצעות תשלום של 335 מיליון שקל במזומן ו־14% ממניות אפריקה מגורים למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל • מניית 'מבטח שמיר' טיפסה ביותר מ-30% מתחילת השנה

מגדל אפריקה - ישראל בת"א | צילום: MathKnight, ויקיפדיה

מאיר שמיר ירכוש את אפריקה ישראל ב־1.1 מיליארד שקל, באמצעות חברת 'מבטח שמיר', כך מגלה היום 'כלכליסט'. על פי ההצעה, הרכישה תתבצע באמצעות תשלום של 335 מיליון שקל במזומן ו־14% ממניות אפריקה מגורים למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל. הצעה זו מציגה שיפור של 100 מיליון ₪ מההצעה הקודמת.

המשא ומתן לרכישה שמבצע שמיר, מתבצע באמצעות בנו גיא שמיר, שמעורבותו במבטח שמיר גדלה לאחרונה, וכן ארז מלצר, מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר, שמלווה את הקבוצה וכנראה יהיה חלק ממנה.

'כלכליסט' מדווח עוד, שהפתרונות המוצעים ברכישה זו הם מגוונים ויצירתיים. כך למשל, שמיר ינסה למכור את הקרקעות שבסביון שמצויות בבעלות אפריקה השקעות, ובמידה ולא יצליח בתוך שלוש שנים, הוא יעביר לנושים 70 מיליון שקל נוספים. גם מנגנון ההשתתפות ברווחי דניה סיבוס שוּנה למתווה מעניין. כל רווח עד 80 מיליון שקל, במשך שש שנים, יועבר למחזיקי האג"ח. הרווח הבא, בין 80 ל־160 מיליון שקל, יעבור לשמיר; ומסכום של 160 מיליון שקל, לאורך שש שנים, יחולק הרווח בצורה שווה בין הצדדים.

חברת אפריקה השקעות, הנסחרת לפי שווי שוק של 23 מיליון שקל בלבד, מחזיקה ב־100% מדניה סיבוס, שמחזיקה ב־74% מאפריקה מגורים. שווי מניות דניה סיבוס באפריקה מגורים עומד כיום על 603 מיליון שקל, אך מאידך קיים לחברה חוב לבנק דיסקונט של 230 מיליון שקל.

במהלך המשא ומתן בדק שמיר אם הבנק יסכים לעסקה, וכן קיים דיונים מול מחזיקי האג"ח של אפריקה מגורים, שלהם החברה חייבת 637 מיליון שקל, כדי שלא יממשו את 'העילה לפירעון מיידי' שמקנה להם העברת השליטה בחברה.

השקעה זו של שמיר, באה לאחר כמה שנים של שקט ברכישות משמעותיות מצידו של שמיר, שבאו לאחר מכירת תנובה באקזיט מדהים לחברת ברייטפוד הסינית. העסקה הניבה למבטח שמיר תמורה של 1.8 מיליארד שקל, ומאז היא התקשתה למצוא השקעת 'עוגן' בכלכלה הישראלית.

Inner

יחד עם זאת, שמיר מנסה להיכנס גם לתחום האנרגיה, ואחרי כניסתו לשותפות בתחנת הכוח 'קסם אנרגיה', זכתה קבוצת MRC בה מבטח שמיר שותפה (34.5%) במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור ב-1.9 מיליארד שקל. ברכישה יש פוטנציאל רב, בעיקר בזכות האפשרות המאשרת עקרונית הגדלת הספק התחנה, ואפשרות להקמת שתי תחנות נוספות סמוכות.

ראוי לציין, שלצד תחנת הכוח 'קסם אנרגיה', מתוכננת הקמת תחנת כוח בקיבוץ גבעת השלושה הסמוך לפתח-תקווה, בהיקף השקעה כולל מוערך של כ-450 מיליון דולר, ובהספק של כ-450 מגוואט.

מי שמזהה את פעילות החברה ומסמנה כחיובי ומאמין בה, אלו המשקיעים שמקפיצים את מניית מבטח שמיר בכ-18%, כאשר מדובר על טיפוס של יותר מ-30% מתחילת השנה. מבטח שמיר משקפת כרגע שווי נוכחי של כ-660 מיליון שקל. דו"חותיה הכספיים של מבטח שמיר מגלים, כי חלקים נרחבים מהשקעותיה מנותבים להעמדת מימון לחברות קבלניות, מה שמהווה היום כשליש מאחזקותיה. כך למשל, השקיעה החברה בפרויקט פארק המשרדים לתעשיות הייטק 'מגדלי הוד השרון' (15%) ובמניות חברת לווייני התקשורת גילת (13%).

את הרבעון הראשון של 2019 היא סיכמה ברווח נקי של כ-6 מיליון שקל, ובקופתה הצטברו מזומנים בהיקף של כ-94 מיליון שקל, לצד כ-293 מיליון שקל המוגדרים כמזומנים המוגבלים לשימוש. שנת 2018 הסתכמה כולה ברווח נקי של כ-88 מיליון שקל. נראה, כי לאחר הרכישות האחרונות ועם סיום הרכישה של אפריקה ישראל, ימשיכו מניותיה של 'מבטח שמיר' לעלות ועתידים לחזור לרמת השיא שלהם שנקבעה בסוף 2013.

כתיבת תגובה