מאסק מבטל את רכישת 'טוויטר'; החברה: נילחם משפטית

עסקת עשרות המיליארדים לרכישת הרשת החברתית טוויטר עולה על שרטון | המיליארדר אלון מאסק הודיע כי עקב אי העברת רשימה מלאה של חשבונות הספאם, הוא רואה בכך הפרה ועילה לביטול ההסכם | החברה מצדה דורשת את מימוש ההסכם ומכחישה את טענותיו של מנכ"ל טסלה | והאם מאסק ייפרד ממיליארד דולר כקנס על הפרת ההסכם?

אלון מאסק | צילומסך מפייסבוק

אלון מאסק, הודיע בסופ"ש כי הוא מבטל את עסקת רכישת הרשת החברתית 'טוויטר' שהוא חתום על עסקת קנייתה בכ-44 מיליארד דולר לפי הערכות שפורסמו בעת חתימה העסקה.

לפי טענתו של מאסק, היות וטוויטר "לא סיפקה מספיק מידע על עסקיה" – כשהוא מתכוון לחשבונות הספאם (המזויפים) שהחברה הייתה אמורה לספק לו מידע אודותם. לפיכך, "טוויטר הפרה מהותית כמה הוראות בהסכם, ונראה כי הציגה מצגים כוזבים ומטעים שעליהם הסתמך מאסק בעת ההתקשרות בהסכם המיזוג", טענו עורכי הדין של מאסק, שאמרו עוד כי "טוויטר נכשלה וסירבה להגיב על בקשות מרובות למידע על חשבונות מזויפים או ספאם בפלטפורמה, דבר שהוא בסיסי לביצועים העסקיים של החברה".

מניית הרשת החברתית הושפעה בירידות שערים בעקבות ההודעה.

עם זאת בטוויטר טענו כי הם עומדים לנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותם כדי לאכוף את ההסכם ולדברי יו"ר טוויטר, ברט טיילור, דירקטוריון החברה מתכוון לנצח בתביעה המשפטית שתתנהל בנושא.

לפי ההסכם בין הצדדים, אם אלון מאסק פורש מהעסקה, עליו לשלם לטוויטר מיליארד דולר. עם זאת עורכי דינו של מאסק טוענים להפרות מצד טוויטר, כמו בנושא החשבונות המזויפים, שמאסק טוען כי המספר גבוה יותר מ-5% – נתון שמסרה לו החברה; כמו כן, החברה נקטה בצעדי פיטורין פנים ארגוניים מבלי לעדכן את מאסק, בניגוד להסכם.

מה שברור, צפוי קרב משפטי לא קל לשני הצדדים.

עו"ד (רו"ח) אסתר קורן, ראש המחלקה, ועו"ד משה גנות, שותף, מחלקת חברות, מיזוגים ורכישות במשרד עורכי דין גרוס ושות' אומרת כי "לעיתים, ובעיקר בשנים האחרונות על רקע הקורונה ומצב השווקים, אנו נתקלים במצב בו אחד הצדדים מבקש לצאת מעסקה שנחתמה על ידו על רקע בחינה מחודשת של העסקה. כיון שטעות בכדאיות העסקה אינה מהווה סיבה קבילה לביטול, מנסה הצד המבקש לבטל את העסקה להטיל את "האשמה" על הצד השני. הסיבה הרשמית שסופקה ע"י מאסק להודעת הביטול היא הפרת התחייבותה של טוויטר להעביר לו מידע וכן מצגים שגויים שנמסרו לו בדבר היקף המשתמשים הפעילים היומי והיקף החשבונות הכוזבים / ספאם. הוא יידרש להוכיח את טענותיו בביהמ"ש מול טענות טוויטר שלהערכתנו תילחם על קיום העסקה או על קבלת פיצוי הולם.

"הסכם הרכישה אמנם כולל סעיף פיצוי מוסכם של 1 מיליארד דולר כסעד יחיד (כפוף לחריגים בהסכם) אך לדעתנו טוויטר לא תסתפק בכך ולצד ניסיונה לאכוף את קיום העסקה היא תטען לחילופין שבמקרה של הפרה מכוונת של ההסכם יש לפצותה בגין סך הנזק שנגרם לה ולבעלי מניותיה בהפרש שבין שווי העסקה (54 דולר למניה) לשווי השוק הנוכחי (35 דולר למניה) וייתכן שגם בגין נזקים נוספים.

 

"ככל שמאסק הגיע למסקנה שהעסקה אינה כדאית או אפשרית עבורו על רקע ההתדרדרות בשווי מנית טוויטר מחד והירידה בשווי הונו האישי מאידך (שעיקרו הינו מניות טסלה ששווין נחתך בתקופה האחרונה) – ייתכן שהוא עושה החלטה נכונה בניסיונו לצאת כעת מהעסקה בתקווה לצמצם את נזקו הגם שעליו יהיה להביא בחשבון, בין היתר, גם נזקים שעשויים להיגרם עקב כך למוניטין שלו בעסקאות מעין אלה. נותר לברר כיצד בתי המשפט בדלוואר יתייחסו לטענותיו כאשר נראה כי הוכחתן עשויה להוות בנסיבות העניין אתגר לא פשוט והאם בסופו של דבר הטענות "ייסגרו" בהסכם פשרה, כפי שקורה לא אחת".

2 תגובות ל: "מאסק מבטל את רכישת 'טוויטר'; החברה: נילחם משפטית"

  1. אלון צודק בהחלט!
    כל הכבוד לו!

  2. חיה את צודקת

כתיבת תגובה