מארגן קבוצות הרכישה גיא מונסנגו הורשע בעסקת טיעון

מונסנגו מואשם כי פעל למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן ביודעו כי לא יצאו לפועל, במסגרת פרוייקטים של תמ"א 38 יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים, גבה מלקוחות "דמי רצינות" בהיקף נרחב ועוד

מונסנגו בראיון לאולפן YNET בשנת 2015. צילום מתוך יוטיוב.

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הרשיע היום (א) את גיא מונסונגו או בשמו השני חגי שטראוס בריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. כמו כן, הורשע מונסנגו בזיוף, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, בו הודה הנאשם במסגרת הסדר טיעון לאחר הליך גישור, פעל מונסנגו למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן ביודעו כי לא יצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות. מטרת הנאשם הייתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה, שנעו בסכומים של עשרות אלפי שקלים מכל לקוח והגיעו אף ל-200 אלף ₪ מכל לקוח. הנאשם השתמש בכסף שהתקבל לשימושיו האישיים הרבים והשונים, ולא למטרות שלשמן התקבל.

250/200 סייד בר + קובייה

עוד מואשם מונסגו כי פעל בשיווק מספר פרויקטים במסגרת תכנית תמ"א או פינוי בינוי. מונסנגו פעל לשיווק אגרסיבי של הפרויקטים, הקים מערך מכירות משומן וגדול, פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים, ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות לשיווק. בכך יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים, לשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים. כך יצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

כמו כן הכין מונסנגו הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה" במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על מנת לחזק תדמיתו ותדמיתם של הפרויקטים השונים, ניצל את העובדה כי החל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין שונים, חלקם משרדים גדולים וידועים והציג בפני לקוחות הרכישה מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים.

כמו כן, יצר מונסנגו ערבוב בין החברות השונות שהקים או השתמש בהן, באופן שהקשה על הלקוחות לדעת עם איזו חברה התקיים החוזה. הנאשם מכר זכויות בפרויקטים ברצף זה אחר זה, או במקביל, על מנת לגבות "דמי רצינות" בהיקף נרחב בזמן קצר, ולהגדיל את קופת המרמה ככל שניתן, וזאת מבלי שעשה ולו מהלך אחד לשם הוצאת הפרויקטים מהכוח אל הפועל. כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסנגו בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים אף איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

מונסנגו פעל במטרה להגדיל את סך תקבולי המרמה ככל הניתן ובמטרה לעשות שימוש ברכוש האסור (כהגדרתו בחוק איסור הלבנת הון) ולשימושיו האישיים. בשל הכרזתו כפושט רגל, פתח מונסנגו באמצעות "אנשי קש" שונים מספר חברות, כל זאת במטרה להסוות היותו הבעלים בפועל של החברה ואת העובדה כי הוא נהנה מרווחיה.

עוד הואשם מונסנגו כי במסגרת שיווק פרויקט בנייה נוסף בירושלים, פעל גם בפרויקט זה במרמה ובהצגת מצגי שווא, וזאת לאחר שנחקר והוזהר בנוגע למעשיו האסורים. הנאשם מואשם בקבלת דבר במרמה של כ-10 מיליון ש"ח, הלבנת הון ועבירות מס בהיקף זהה.

במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי כל הכספים שנתפסו בתיק, קרוב ל- 2 מיליון ש"ח, יחולטו לטובת המדינה, בכפוף להליך טוענים לזכות (הליך בו יוחלט על אופן חלוקת הכספים). בנוסף, הוסכם כי הטיעונים לעונש ידחו לחודש אוקטובר 2018. במהלך תקופה זו, הנאשם יעשה מאמץ לגייס כספים לטובת החזר לנפגעי העבירה. באשר לעונש, עוד על פי ההסדר, קיימות 2 חלופות- לפי החלופה הראשונה, הצדדים יעתרו ל- 77 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי המתלוננים בסך כ- 8 מיליון ש"ח וקנס. לפי החלופה השנייה- טיעון פתוח של הצדדים ביחס לכל רכיבי הענישה.

השיקולים לחתימה על הסדר הטיעון הינם, בין היתר, הליך גישור במהלכו נשמעה דעתו של השופט המגשר, הודאה מהירה של הנאשם (פחות משנה לאחר הגשת כתב האישום) בחלק הארי של כתב האישום המקורי ולקיחת האחריות מצידו, היעדר עבר פלילי, דרישת פיצוי גבוהה למתלוננים, ויתור מצד הנאשם בנוגע לכספים שנתפסו וחיסכון משמעותי בזמן שיפוטי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה