מארגנים קעמפ? במקום גפני הביאו יועץ כלכלי

ראש הכולל ביקש צ’קים פתוחים כדי שיוכל לגלגל כספים עבור הכולל. עקיבא התנדב בשמחה ועכשיו הפך לחייב עד סוף ימיו. מאיר רק רצה להכפיל פי חמישה את הכסף שקיבל לקניית דירה ונדון לחיי עוני

אילוסטרציה. צילום: נעם מושקוביץ | פלאש 90

שוב נכנסו למשרדי שני אנשים. מאיר (שם בדוי) הביא איתו את חמיו שיעזור לו. הוא היה מושפל, כאוב ובעיקר בחרדה גדולה על עתידו האישי-כלכלי, אולי גם הזוגי.

שוב התפוצצה פרשה כואבת של צ’יינג’ חרדי מירושלים שאברכים השקיעו אצלו מאות אלפי שקלים בהבטחה שהכסף יצבור תשואה נדירה. הובטח להם כי הכסף יכפיל את עצמו פי חמישה! כך ולא פחות הבטיח בעל הצ’יינג’.

sorek-box

לא יודע איך, אבל הוא יצר אמון רב בקרב הציבור והצליח להוציא מיליוני שקלים, וכל זה מהציבור שלנו, חלקו אברכים שהוציאו את הכספים שקיבלו מההורים לשם רכישת דירה. מיודעינו מאיר אפילו מסר את הכסף בידיו לידי הנוכל. עקיבא (שם בדוי) היה זהיר יותר. הוא מסר “רק” צ’קים פתוחים לראש הכולל שלו.

עקיבא, נשמה טהורה שכמותו, רק רצה לעזור לראש הכולל להשיג מימון מהבנק בצורה של צ’קים עתידיים פיקטיביים. הוא לא ידע שמסירת צ’ק פתוח כמוה כמסירת כסף מזומן, ואף חמור מכך! בכסף מזומן אתה יודע את גבולות הגזרה. בצ’ק פתוח אין לו גזרה ואין לו גבול!

בשני המקרים, אברכים אלה יישארו עם חובות גדולים רוב חייהם, במידה ויש להם דירה היא תימכר, ודינם נגזר לחיות חיי עוני! כואב, כואב!

אלה ועוד מקרים שבכל יום! בחורי הישיבות מסיימים את הלימודים בישיבה, מתחתנים אחר כבוד, כולם מספרים להם שהם דומים למלך, הכל נראה פשוט ותמים, מכאן קצרה הדרך לנפילה ו”המלך” הופך לעבד!

לאברכים אלה עולות שאלות בהמשך הדרך. את מי הם שואלים? עם מי הם מתייעצים? עם החברים בכולל? עם הגיס/הדוד/הבן-דוד שהוא איש עסקים ממולח, שמנהל את הגנרטור השכונתי או מנהל מחלקה בכשרות מהודרת? צר לי, אך אלה אינם האנשים המתאימים לתת עצות כלכליות!

לדעתי נעשה עוול לבחורים/אברכים שלא מקדישים להם בישיבות או לכל הפחות טרם נישואיהם כמה שיעורים על חינוך פיננסי, חינוך כלכלי, ארגז כלים בסיסי בהבנת המצב הכלכלי במדינה. הם יוצאים תמימים ללא כל ידע בסיסי בסכנות הגדולות האורבות לפתחם.

היי, ברור שזה לא צריך להיות בשום פנים ואופן על חשבון סדרי הלימוד בישיבה. אפשר לעשות זאת בין הסדרים, אפשר בבין הזמנים במקום עוד ביקור של אח”מ כזה או אחר. אבל זה חייב להיות בראשו של כל אחד שיוצא לחיים של פרנסה.

סיפר לי הגאון הרב ניסים בן שמעון, שישב יותר משלושים וחמש שנים בדין בבית הדין הרבני בתל אביב, שחלק גדול מתיקי הגירושין שהגיעו לבית הדין מהמגזר החרדי, נולדו בשל התנהלות שגויה וחסרת אחריות של בחורי ישיבות שנישאו ולא ידעו להיזהר, ונפלו בפח שטמנו להם.

עצתי היא, היזהרו! אל תתפתו להצעות חד-פעמיות קורצות שניתן לעשות מהם מיליונים בתקופה קצרה. זה פשוט לא קיים! אין מתנות חינם!

קיבלתם הצעה ממש ממש ממש משתלמת? עשו טובה לעצמכם, למשפחתכם ולסובבים אתכם, קחו יעוץ מקצועי מכל סוג. יועץ פיננסי/יועץ מס/רואה חשבון או עורך דין. אל תחסכו במחיר הייעוץ המקצועי. בסוף זה עולה הרבה יותר!


עו”ד יוסף ויצמן הוא המשנה לראש לשכת עורכי הדין, ראש ועדת הוצאה לפועל בלשכה ומחבר הספר ‘הוצאה לפועל – מעשה והלכה’.

side
inner

2 תגובות ל: "מארגנים קעמפ? במקום גפני הביאו יועץ כלכלי"

  1. כל מילה אמת מוכרת וכואבת. ויותר ממה שכתוב כאן המצב בפועל.

  2. נכון! לא יזיק גם בסמינרים מספר שיעורי יעוץ כלכלי.

כתיבת תגובה