מבצע אכיפה ארצי משולב בכ-60 אתרי בנייה ב-24 ערים

ברקע הצעת חוק המבקשת לסגור את כל אתרי הבניה של קבלן, אם נתגלו באחד מהם ליקויי בטיחות, ערכה אמש משטרת ישראל מבצע אכיפה רחב היקף באתרי בניה ב-24 ערים ו-60 אתרים ברחבי הארץ בו זמנית

ביקורת באתר בנייה | צילום מתוך סרטון: דוברות המשטרה

מבצע אכיפה משולב לאיתור מפגעי בטיחות באתרי בנייה שהחל אתמול משעות הבוקר המוקדמות, ברקע הצעת חוק המבקשת לסגור את כל אתרי הבניה של קבלן, אם נתגלו באחד מהם ליקויי בטיחות, ערכה אמש משטרת ישראל מבצע אכיפה רחב היקף באתרי בניה.

מדובר במבצע אכיפה ארצי משולב בכ-60 אתרי בנייה ב-24 ערים ברחבי הארץ בו זמנית. כ-200 שוטרים בהובלת מפלג פלס ועשרות מפקחי בטיחות של משרד העבודה והרווחה ונציגי גופי אכיפה נוספים הגיעו לאתרי בנייה בערים: רמת גן, בני ברק, יהוד, בת ים, חולון, מודיעין, רעננה, כפר סבא, ראשון לציון, רחובות, אשדוד, נתיבות, שדרות, חיפה, קרית ביאליק, קרית מוצקין, נהריה, קרית שמונה, נצרת עילית, עפולה, ירושלים ובית שמש. 

250/200

מדובר במבצע אכיפה תקדימי רחב היקף, שמטרתו לאתר מפגעי בטיחות קשים באתרי בנייה, לפעול כנגד האחראים לאותם מפגעים, להגביר את התודעה הציבורית לסוגיית הבטיחות ואת ההרתעה בתחום כלפי מפרי החוק, כל זאת על מנת לשמור על חייהם ועל ביטחונם של העובדים בתחום ושל כלל הציבור. 

מבצע האכיפה התמקד באתרי בנייה של חברות בנייה וקבלנים אשר באתריהם ארעו בתקופה האחרונה תאונות עבודה קטלניות או התגלו בהם ליקויי בטיחות שיש בהם כדי לסכן את שלומם של העובדים באתרי הבנייה, דיירים ועוברי אורח. בחלק מהאתרים ניתנו בעבר צווי בטיחות להפסקת עבודה עד לתיקון ליקויי בטיחות שהיוו סכנה לחיי אדם. במסגרת המבצע נעשה שימוש בסמכויות וכלי אכיפה בתחום הפלילי והמנהלי הנתונות בידי גופי האכיפה השונים המשתתפים במבצע. 

בדיקת רישיונות עובדים באתר בנייה | צילום: מתוך סרטון דוברות המשטרה

את המבצע הוביל מפלג פלס (המטפל באכיפת תופעת תאונות העבודה) ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל”כ) בלהב 433, יחד עם כלל מחוזות המשטרה, זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה (מנהל הבטיחות ומנהל האכיפה וההסדרה), כלל מחוזות הפרקליטות האזרחית והיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, רשם הקבלנים, המוסד לביטוח לאומי ורשות המסים.

מפלג פלס החל לפעול לפני כשבעה חודשים, ולצד חקירת תאונות עבודה קשות וניהול חקירות כנגד גורמים שונים להם השפעה על התופעה המפלג מתמקד בשגרה בהובלת אכיפה משולבת עם מפקחי בטיחות ממשרד העבודה והרווחה, זאת במטרה להביא לצמצום תאונות העבודה, להגביר את ההרתעה, את משטר הציות לחוק ולהטמיע נורמות עבודה בטוחות.

Inner article

במקביל, שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, סיירה אמש באתרי בניה עם בכירים בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, הפועלים לטרפוד הצעת החוק הנ”ל.

בעקבות המפגש והסיור קבעה השרה כי יוקם צוות משותף של אנשי המקצוע מהמשרד וההתאחדות שיבחן את האפקטיביות של כלים קיימים בענף למניעת תאונות עבודה בענף הבניה ויציע כלים נוספים.

ביקורת באתר בנייה | צילום מתוך סרטון: דוברות המשטרה

שרת הבינוי והשיכון, ח”כ ד”ר יפעת שאשא ביטון אמרה כי “כולנו סביב השולחן מחויבים למזעור תופעת מקרי המוות באתרי הבנייה כתוצאה מתאונות עבודה. עלינו להתייחס למציאות הנוכחית הזו כאל מצב חירום. אנחנו והקבלנים נמצאים באותו צד ואין לנו שום כוונה לפגוע בענף. הצעדים שאתם עושים בנושא הם חשובים ומשמעותיים, אבל חייבים להשית סנקציות בחקיקה לצד הפעולות הללו. יש אולי מקום לרכך במעט את נוסח החוק במסגרת דיון מעמיק ומקצועי, אך הקבלנים חייבים לקחת אחריות על הנעשה באתרי הבנייה ולשלם על התנהלות לא תקינה. ברור שברגע שיידעו שיש סנקציות, יחדדו את נהלי הבטיחות. ברגע שיידעו שהם נושאים באחריות, יגייסו את כל המערכת לטובת שיפור מצב הבטיחות באתרים”.

ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים: “נושא הבטיחות נמצא בראש סדר העדיפות שלי. אין יום שאנו בהתאחדות לא מדברים על זה. אנחנו חייבים לאחד כוחות ולפעול לשיפור נושא הבטיחות”.

אמנון מרחב מנכ״ל ההתאחדות: “הכוונה לתקן את חוק רישום הקבלנים מטרידה אותנו. המשמעות היא שגם אתרים שמנוהלים היטב יסגרו-זה יגרום לנזק 2 מיליארד ש״ח למשק. חברה גדולה שמפעילה עשרות אתרים ואפילו יותר, הסיכון הסטטיסטי שיקרו דברים אצלה הוא גבוה. ברגע שאתה סוגר אתרי בניה של קבלן-ניזוקים מזה קוני הדירות. ההשלכה של זה היא מזיקה מאוד. יש בהצעה הזאת יותר נזק מתועלת”.

לסיום נזכיר, כי חיי אדם שווים הרבה יותר מהנזקים העלולים להיווצר למשק, ומשוכנעים עוד יותר, כי קבלן שיידע שליקויים כאלו, יעלו לו במחיר רישיונו ובמחיר סגירת כל אתרי הבניה שלו, יפעל במהירות לתיקונם.

830/125

כתיבת תגובה