מבצע מע”מ בענף המקרקעין: העלמות מס בהיקף עשרות מליונים

ממצאים ראשוניים המעידים על העלמות מס בשווי 70 מיליון ש”ח בשוק המקרקעין * בעל בית דפוס מירושלים שחויב לשלם שומה בסך 900,000 ש”ח וטען כי אין לו כסף לשלם, נתפס כשברשותו ג’יפ טויוטה לנד קרוזר

רשות המיסים. צילום: דודי לדרמן

מאות מעובדי מע”מ ערכו מבצע ביקורת ארצי בענף המקרקעין. במסגרת המבצע התבצעו 404 ביקורות בקרב אזרחים שענו על מספר קריטריונים כגון ביצוע מספר עסקאות במקרקעין בזמן קצר יחסית מבלי שהם רשומים כעוסקים במע”מ. ממצאים ראשוניים בנוגע להעלמת עסקאות התגלו בקרב 16% מהנבדקים והיקף המס הנובע מהם עומד על כ- 70,000,000. כמו כן, הוצאו 3 צווי מעצר ושחרור בערובה, 10 צווי חיפוש ונפתחו עוד מספר הליכים פליליים נגד חייבים.

 בבאר שבע תושאל בעל חברת בנייה לגבי שטח שמכר לקבוצת רכישה. תחילה סירב העוסק לתת פרטים אל עם זימונו של עורך דינו התברר כי מדובר במכירה של שטח לקבוצת רכישה ללא דיווח למע”מ. בעל החברה טען שאינו זוכר מה הסכומים ששולמו ולא ידע לומר למה ביצע את המכירה בצורה פרטית ולא כעוסק. הוא אף טען כי “לא מדובר בכסף שלי ולא שלכם אלא כסף השייך לאלוהים”. באשדוד אותר קבלן שרכש דירות לבני משפחה בפרויקט שבנה בהנחות מפליגות. מדובר ברכישה של שני פנטהאוזים ו-11 דירות. כל הדירות נקנו בהנחות בלתי סבירות ולא במחירי דירות דומות אשר נמכרו בפרויקט. החברה תחויב במס עסקאות בגין דירות אלה. יצוין כי הרכישות בוצעו כרכישות פרטיות.

 

בבדיקה שנערכה אצל אישה המתגוררת במושב באזור אשדוד, התגלה כי למרות שהיא חלק מאיגוד עוסקים, היא לא דיווחה למע”מ כאשר מכרה משק חקלאי. האישה ניסתה להסוות את המכירה כמכירת דירת מגורים. על פי הערכות, מדובר בהעלמת עסקה בגובה של כ- 4.2 מיליון ₪. בתל אביב התבצעה ביקורת אצל חברה שהתאגדה לצורך רכישת דירות מגורים בבניין בעיר. החברה לא נרשמה כעוסק במע”מ. החברה מכרה מקרקעין ואופציות במקרקעין בהיקף של כ- 24,500,000 ₪. בחינת מאפייני החברה והעסקה מעידה כי מדובר בפעילות עסקית. בעל חברה המבצעת פרויקטים של תמ”א 38 מכר תחת “כובעו” הפרטי 9 דירות. לטענתו הדירות היו השקעה במישור הפרטי אך נמכרו תוך זמן קצר בגלל אילוצי הבנק. במקרה זה צפי המס שישולם עומד על כ- 1.3 מיליון ₪.

 במקביל למבצע הביקורת התקיים גם מבצע גבייה ואכיפה על ידי יחידת ההוצאה לפועל של רשות המסים ומשרדי מע”מ בשיתוף משטרת ישראל. במסגרת המבצע נגבו כ- 120,000,000 ₪ מכ-1500 עוסקים חייבים. כמו כן, עוקלו 42 רכבים ופונה עסק אחד. באשדוד הגיעו עובדי הרשות לבעל חנות אופניים וציוד ספורט שאינו מגיש דוחות למע”מ ויש לו 14 קביעות חוב בהיקף כולל של כ- 650,000 ₪. לאור החוב הגדול, עוקלה כל הסחורה שנמצאה בחנות ששווי של מאות אלפי שקל

 בפעילות גבייה בנצרת ויפיע עוקלו 8 רכבים ביניהם גם משאית ואמבולנס ונגבו קנסות מנהליים בהיקף של כ- 50,000 ₪. רופא שיניים ידוע מירושלים לא הגיש דוחות מפורטים משנת 2012. נגד הרופא הוגש בעבר כתב אישום שהומר בקנס מנהלי עקב מצבו האישי. הרופא המשיך לא להגיש דוחות וצבר קביעות מס. ביום המבצע בוצע עיקול של הציוד במרפאתו, הרופא הובא למשרד מע”מ ונחקר באזהרה ושילם לאחר מכם 100,000 במזומן תוך התחייבות להגיש את כל הדוחות החסרים תוך מספר ימים.

 בעל בית דפוס מירושלים חויב בעבר בשומה של כ- 900,000 ₪. לאחר מכן הגיעו עמו להסדר אך הוא לא שילם את מה שסוכם עליו. בעל העסק טען שאין לו כסף לשלם. ביום המבצע עוקל ממנו ג’יפ טויוטה לנד קרוזר ובעל העסק הגיע למשרד להסדיר את החוב. בעראבה ובסחנין בוצעה פעילות אכיפתית של משרד מע”מ טבריה בשיתוף יחידת הוצאה לפועל חיפה במסגרתה עוקלו 7 רכבים.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה