מגמת השכר: ישראל בעליה, העולם בירידה

דו"ח האו"ם הבוחן את מגמת צמיחת השכר העולמי מגלה: ב-2017 ירד השכר הממוצע הריאלי לרמה הנמוכה מאז 2008 • ורק בישראל השכר עולה ועולה

בישראל מרוויחים יותר. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דו"ח השכר העולמי של האו"ם חושף מגמה מרתקת: מצד אחד משבר עולמי ברמות השכר הריאלי הממוצע, ומאידך, דווקא בישראל המצב שפיר לאין ערוך. וכך, בעוד שקצב עליית השכר הממוצע בעולם פוחת והולך – בישראל המצב בדיוק הפוך.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

apps-box

לפי דו"ח השכר העולמי שמתפרסם פעם בשנתיים ע"י ארגון העבודה של האו"ם, ופורסם בסופ"ש האחרון, צמיחת השכר הגלובלית ב-2017 הייתה נמוכה יותר בהשוואה ל-2016, והגיעה עד לשפל שכמותו הוכר לפני המשבר הפיננסי העולמי הגדול של 2008. לפי הדו"ח, קצב הגידול השכר הריאלי ירד מ-2.4% בשנת 2016 ל-1.8% בשנת 2017. גם בנטרול סין הענקית המשפיעה (לטובה) על הממוצע העולמי, קצב הצמיחה בשכר הריאלי ירד מ-1.8% מלפני שנתיים אל 1.1% אשתקד.

כאמור, למרות הירידות והאיתותים על ירידה אל מתחת לרמות שהיו לפני המשבר הפיננסי העולמי, בישראל מרוצים, לאחר שהמדד רושם עלייה ולפי נתוני הדו"ח, הצמיחה בשכר הריאלי הממוצע  עומד על 3% בשנת 2017, עלייה של 0.1% משנת 2016, ושל למעלה מאחוז וחצי מאז 2013, אז עמד על 1.4%.

מחבר יהדו"ח מציינים כי אספו ממצאים מ-136 מדינות, ואת החישוב ביצעו לפי השכר החודשי (ולא באופן שעתי. כלומר, השינוי בשכר השעתי אינו משתקף, משום שייתכן שהעובדים פשוט עבדו יותר שעות).

"לכולם ברור שצמיחה איטית בשכר היא מכשול בדרך להשגת צמיחה כלכלית ברת קיימא", אמר גיא ריידר, מזכ"ל ארגון העבודה העולמי, והוסיף, כי "ישנה הסכמה ששיפור בשכר, צמצום פערי הכנסה וקידום הזדמנויות הוגנות בעבודה ממשיכים להיות האתגרים העיקריים בדרך להשגת מטרות האו"ם".

בדדו"ח נסקרו גם נשים עובדות ב-73 מדינות (שמעסיקות יחד קרוב ל-80% מהשכירים בעולם), וכצפוי, שכרן עדיין נמוך מהגברים באופן משמעותי. 20% פחות בחישוב חודשי גלובאלי, ו-16% פחות לשעת עבודה.

החידוש בדו"ח, היא העובדה כי לא תמיד, השכלה, גיל או ניסיון, הינם בהכרח הפרמטרים למתן שכר גבוה או נמוך לעובדת, וגם במדינות שהשכירות משכילות יותר – הפער לא ברור (ההשכלה מבהירה רק 1% מהפער).

יתירה מכך, אימהות לילדים, מרוויחות עוד פחות מנשים שאינן אמהות, כאשר אצל הגברים המגמה הפוכה בתכלית: אבות לילדים מרוויחים יותר מגברים שאינם הורים.

inner
side
Technion – inner

כתיבת תגובה