'מגן וחץ' || בכירים בג'יהאד האסלאמי חוסלו, הדרום בכוננות

ההנחיות של פיקוד העורף כוללות עד 40 ק"מ מהרצועה – ביבנה, קרית מלאכי, אשדוד, באר שבע ועוד נקראים התושבים לשהות קרוב למרחבים מוגנים | התחבורה הציבורית בדרום ללא תנועת רכבות במרבית הערים שסביב העוטף | בינתיים, נקראים התושבים להכין את חדרי הממ"ד | בינתיים, אין שינוי בלוח הטיסות בנתב"ג | במירון ממשיכים האירועים כרגיל, עם היערכות לאפשרות של הוראה ביטחונית לסגירת ההר להגעת מתפללים נוספים – אם כי זו אפשרות רחוקה לעת עתה

תקיפה אווירית על יעדי הג'יהאד האסלאמי בעזה | צילום (ארכיון): עטיה מוחמד, פלאש 90

צה"ל תקף הלילה מעט לפני השעה 02.00 במבצע פתע שלשה יעדים ברצועת עזה.המבצע שקיבל את שמו "מגן וחץ" החל בחיסולו של מפקד מרחב צפון רצועת עזה של הג'יהאד האיסלאמי, האחראי על הירי הרקטי לעוטף עזה בחודש האחרון. בנוסף לכך, חוסלו בכיר בארגון האחראי על הכוונת פיגועי טרור באיו"ש מרצועת עזה ומזכיר המועצה הצבאית של הארגון. הירי שבוצע לעבר בתי הבכירים היה מדויק – ברמה כירורגית כמעט, ונבע ממודיעין מדויק. כל המבנים הותקפו בתוך שניות בודדות.

מעבר לשלושת הבכירים, תקף צה"ל עשרה אתרים לייצור אמצעי לחימה ומתחמים צבאיים של הג'יהאד האיסלאמי. בין האתרים שהותקפו, אתרים לייצור אמצעי לחימה, בהם סדנאות לייצור רקטות בחאן יונס ואתר אשר שימש גם לייצור רכיבי בטון ששימשו לבניית מנהרות טרור. כמו כן, הותקפו שישה מתחמים צבאיים נוספים של הג'יהאד האיסלאמי, שרובם שימשו כמחסני אמצעי לחימה וכתשתיות לוגיסטיות של הארגון.

את המבצע מגבים נכון לעכשיו גם משורות האופוזיציה, ומגלים הבנה רבה לנחיצותו.

לפי הוראת פיקוד העורף, בשל האפשרות הסבירה לתגובה שתגיע – על תושבי עוטף עזה להישאר בסמוך למרחבים מוגנים, לא להתקהל יותר מ-10 אנשים במרחב פתוח ועד 100 איש במבנה מוגן. כמו כן, הוחלט על פתיחת המקלטים הציבוריים עד למרחק של כ-40 ק"מ מהרצועה, ביטול הלימודים בגנים ובתי הספר, ביטול אירועי תרבות ועוד בכל עוטף עזה.

צירים ומעברים רבים בכבישי העוטף נסגרו לתנועה, והנסיעה מתבצעת בצירים חלופיים. לאחר התקיפה, נסגרו המעברים מהרצועה לישראל. ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, הודיע על סגירת מעבר ארז ומעבר כרם שלום לתנועת עוברים וסחורות מרצועת עזה לישראל ולהיפך.

סוללות כיפת ברזל נפרשו ברחבי הארץ. בשעות הבוקר השקט המתוח משמש את התושבים בכל רחבי העוטף, להתארגנות ולהתכוננות למילוט. במקביל, באמצעות מיזם 'משב רוח' יוכלו חלק מהתושבים לעבור לבתי הארחה.

שינויים תחבורתיים

נתב"ג יפעל בינתיים כרגיל ולא ידוע על שינויים בלוח הטיסות להיום. לפי נתוני רת"א, צפויים לעבור היום בשדה התעופה בן גוריון כ-62 אלף נוסעים ב-393 טיסות.

היום, הילולת רשב"י במירון, אין הנחיות מיוחדות להר מירון. משרד התחבורה עצר בהוראת ממ"ז צפון את תנועת האוטובוסים אל ההר למשך כשעה, בין ארבע לפנות בוקר לחמש – אך עתה החגיגות נמשכות במקום כרגיל וההסעות כסדרן. הצפי הוא כי אם הכל יימשך כשגרה בעז"ה, וצפון הארץ לא יהיה שותף למתיחות הבטחונית, בשעת הנעילה של היום, יגיע מספר החוגגים לשיאו.

רכבת ישראל הודיעה כי בשל הנחיות גורמי הבטחון, לא יופעלו לעת עתה הרכבות שפועלות בין התחנות נתיבות ואשקלון, כאשר תחנת שדרות תישאר סגורה. למרות זאת, רכבות יופעלו בין נתיבות לבאר שבע, ומאשקלון צפונה.

לפי הודעת משרד התחבורה, כלל הקווים הבינעירוניים החולפים בשגרה דרך צומת יד מרדכי, יוסטו לנסיעה דרך צומת גבעתי וכביש 232, בשני כיווני הנסיעה. מדובר בקווי אשקלון-באר שבע (קווים 361, 363, 364, 365, 366 ו-464), כל הקווים לאזור המרכז, אשדוד, תל אביב ובני ברק (קווים 347, 378, 379, 465, 479, 592, 593, 594 ו-598), קווים לירושלים ובחזרה (492 ו-495), קו רהט-אשקלון (467), קו אשדוד-אילת (391) וקווי אשכול-אשקלון (36 ו-136).

בנוסף, הקווים הבינעירוניים החולפים בשגרה דרך צומת סעד יוסטו לנסיעה ישירה בין נתיבות לשדרות דרך כביש 34, בשני כיווני הנסיעה. מדובר בקווים מאשכול (36, 136, 379, 479 ו-495), קווים מבאר שבע (353 ו-361) וקו אופקים-רחובות (373).

כמו כן, בשלב זה מבוטלים קווים לשדרות וממנה (27 ,29 ו-145), קווים למסוף ממועצה אזורית אשכול וממנו (11 ו-15), קו 19 לאשקלון וממנה יתחיל ויסיים במבקיעים, קו 20 לאשקלון וממנה יתחיל ויסיים בגברעם, קו 11 בשדרות לא ייכנס לשכונת האחוזה וקו הרכבת באר שבע – אשקלון יפעל בין באר שבע לנתיבות בלבד. רכבת ישראל תפעיל היסעים בין תחנות נתיבות, שדרות ואשקלון, בהתאם ללו"ז הרכבת.

כל המידע אודות השינויים בתחבורה הציבורית מפורסם במוקדי השירות של המפעילים ובמוקד המידע של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה *8787.

כמו כן, בהתאם למצב הביטחוני בדרום היום (שלישי) יתקיימו מבחני נהיגה מעשיים (טסטים) בדרום הארץ למעט בנתיבות ובשדרות.

כתיבת תגובה