מדד מנהלי הרכש עלה במאי 2021 ב-3.5 נקודות

היציאה מהקורונה הזניקה את הביקושים למוצרי תעשייה, והיא משפיעה לחיוב על רוב הענפים • הקושי בהשגת חומרי גלם מהווה צוואר בקבוק עבור חלק מענפי התעשייה בעולם, כמו תעשיית הרכבים לדוגמה, אך נראה שזה פחות משפיע על התעשייה המקומית

רכש | צילום: ASDF_MEDIA, שאטרסטוק

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש עלה בחודש מאי ב-3.5 נקודות לרמה של 56.1 נקודות. רכיבי המדד העיקריים הצביעו החודש על התרחבות בפעילות התעשייתית. רכיבי ההזמנות המקומיות וההזמנות ליצוא רשמו עליות חדות, ורכיב מחירי חומרי הגלם המשיך לעלות.

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, עלה בחודש מאי לרמה של 56.0 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מזה למעלה מ-11 שנים. מרבית מדדי מנהלי הרכש בעולם מצביעים על התרחבות בפעילות. בארה”ב המדד של ה-ISM עלה ב-0.5 נקודות לרמה של 61.2 נקודות, ומדד מנהלי הרכש בגוש האירו עלה לרמה של 63.1 נקודות. מדד מנהלי הרכש בסין (Caixin) נותר יציב בקירוב במאי ברמה של 52.0 נקודות.

250/200 סייד בר + קובייה

כלכלני בנק הפועלים: מדד מנהלי הרכש בישראל מצביע על התרחבות בפעילות. רמת המדד דומה לזו של המדד העולמי. היציאה מהקורונה הזניקה את הביקושים למוצרי תעשייה, והיא משפיעה לחיוב על רוב הענפים. הקושי בהשגת חומרי גלם מהווה צוואר בקבוק עבור חלק מענפי התעשייה בעולם, כמו תעשיית הרכבים לדוגמה, אך נראה שזה פחות משפיע על התעשייה המקומית.

עוד אמרו כי העיכובים בתנועת האניות בעולם ועליית מחירי ההובלה הובילו להתייקרות חדה במחירי התשומות, וזה ניכר במדד ברכיבי מחירי חומרי הגלם שהגיעו לרמה גבוהה של 83.1 נקודות, וברכיבי זמני אספקה שנמצאים במגמת התכווצות מזה חודשים רבים. היצוא התעשייתי עלה בחודשים מרץ-מאי בשיעור שנתי של 1.5%, כאשר יצוא ההי-טק עלה בתקופה זו ב-18.3% בחישוב שנתי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה